probleme dacia logan gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @ danstelian : aceeasi placa electronica cu acelasiu soft va da tot timpul aceleasi rezultate la aceiasi stimuli. deci banuiesc ca e intamplare faptul ca dupa cateva uce-uri identice (uch e ala care se ocupa cu geamuri elctrice, incalzire, etc), aceeasi masina a inceput dintr-o data sa functioneze in alti parametrii. sau ultimul calculator n-a fost identic cu celelalte (ori alt model, din cate stiu majoritatea golanelor au siemens sirius 32, cielo nu stiu ce are) ori alt soft in calculator...posibil ce zici tu, dar totusi problema expusa initial pe thread cred ca e mai mult mecanica decat electrica. asa am eu o banuiala... acum, o intrebare cam off-topic, dar numai pt cine stie sigur raspunsul: loganul gpl are injectoare in plus fata de alea 4 standard ? daca da, unde e/sunt plasat/plasate ? sunt curios cum se face alimentarea duala la motoarele pe injectie. mersi anticipat.
    Last edited by Seba; 17 November 2007, 20:46.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #17
      Originally posted by csebalyn
      @ danstelian : aceeasi placa electronica cu acelasiu soft va da tot timpul aceleasi rezultate la aceiasi stimuli. deci banuiesc ca e intamplare faptul ca dupa cateva uce-uri identice (uch e ala care se ocupa cu geamuri elctrice, incalzire, etc), aceeasi masina a inceput dintr-o data sa functioneze in alti parametrii. sau ultimul calculator n-a fost identic cu celelalte (ori alt model, din cate stiu majoritatea golanelor au siemens sirius 32, cielo nu stiu ce are) ori alt soft in calculator...posibil ce zici tu, dar totusi problema expusa initial pe thread cred ca e mai mult mecanica decat electrica. asa am eu o banuiala... acum, o intrebare cam off-topic, dar numai pt cine stie sigur raspunsul: loganul gpl are injectoare in plus fata de alea 4 standard ? daca da, unde e/sunt plasat/plasate ? sunt curios cum se face alimentarea duala la motoarele pe injectie. mersi anticipat.
      Pai nu este la fel instalatia ca pe una care nu a avut si s-a montat dupa aceea ,la asta te referi ?
      Ca... asa iti pot explica eu sau pot sa-ti dau poze cu instalatia
      "cromul este placerea mea"
      "cui nu-i place , valea"

      Comment


      • #18
        Haideti ca a-ti dat-o pe termeni tehnici si nu mai pricepe toata lumea ce vreti sa ziceti voi !! Despre acel tacanit ca de culbutori sa stiti ca este de la injectoarele de gpl ; ridicati capota si puneti urechea in dreptul unuia si o sa auziti singuri . Referitor la bataia de joc , nepriceperea si nestiinta lucratorilor din unele service-uri aveti tel. 0248500000 - vocea cilentului Dacia , unde puteti sa va spuneti oful despre acesti meseriasi ; poate ca o sa ii intereseze pe cei de la Dacia despre felul cum stiu unii colaboratori ai lor sa isi faca treaba si cata meserie stiu referitor la depanarea automobilului LOGAN !!!!

        Comment


        • #19
          Da si eu am zis ca zgomotul este de la rampa de injectoare, deci asa fac aia cand este rece afara ,intr-un fel m-am linistit ca incepusem sa-mi fac probleme ca se aude de la culbutori
          "cromul este placerea mea"
          "cui nu-i place , valea"

          Comment


          • #20
            O sa vedeti cite belele vor fi cu acest logan-uri pe gpl...
            Multa lume, putini oameni...

            Comment


            • #21
              Originally posted by bobo77
              O sa vedeti cite belele vor fi cu acest logan-uri pe gpl...
              adika ? in ce privinta ? mie unu mi-a mers foarte bine, avea forta nu se cunostea k e pe gaz, pana s-a dus bobina . acum astept sa o inlocuiasca ....
              sigpic

              Comment


              • #22
                Pai tocmai la probleme dastea ma referem, vedem mai tirziu injectoarele, nu vreau sa mi-o luati in nume de rau,dar timpul va dovedi daca am sau nu dreptate.
                Multa lume, putini oameni...

                Comment


                • #23
                  Mai ,daca ma tine 2 ani de zile pe gpl fara sa-i fac nimic la instalatie este bine ca dupa aceea o dau
                  "cromul este placerea mea"
                  "cui nu-i place , valea"

                  Comment


                  • #24
                    sal nici azi nu a venit bobina, o mai astept si maine, motoru se incinge in draci k merge ba in 3 ba in 4 pot sa ii fac ceva la motor ?

                    pot sa merg la alt service autorizat dacia dar nu in giurgiu ci in bucuresti? pe care mi-l recomandati mai serios si mai rapizi in rezolvarea problemei ? adrasul este service serios ? ce pareri aveti ? astept raspuns
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Mai mi se pare foarte suspect ca ti s-a dus asa aiurea ,eu cred ca este din cauza instalatiei de gpl care este montata aiurea ceva se intampla
                      Eu am peste 3000 km si nu este problema ,deci pune-o pe testere la aia cu gpl-uri si vezi ce se intampla
                      "cromul este placerea mea"
                      "cui nu-i place , valea"

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by BRUTUSANF
                        Mai mi se pare foarte suspect ca ti s-a dus asa aiurea ,eu cred ca este din cauza instalatiei de gpl care este montata aiurea ceva se intampla
                        Eu am peste 3000 km si nu este problema ,deci pune-o pe testere la aia cu gpl-uri si vezi ce se intampla
                        la ei a pus testerul si arata "rateuri combustibili distructive", se ingatuie si pe gaz si pe benizina. motorul parca se incalzeste prea rau, cineva mi-a zis k e din cauza k merge cand i n3 cand in 4. astept sa schimbe ei bobina si sa vad cum merge eu fac cam vreo 200km zilnic cu masina.

                        sti daca pot face reviziile sau o reparatie in alta parte decat de unde am luat masina? yo am luat-o de la eurocar service giurgiu da nu prea mai vreau sa merg la ei ca nu se pricep, te amana, nu au scule, etc. adras o fi service serios ?
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Nu stiu ce sa spun dar este de la instalatia gpl ai un injector de gpl bulit sau da sau nu da combustibil nu vad ce sa aibe bobina nu are legatura curentul cu mersul prost ba in 3 ba in 4 ,daca era bulita nu mai dadea curent de loc sau rateuri distructiva combustil poate sa mai fie de la duzele de injectoare au fost montate prost
                          "cromul este placerea mea"
                          "cui nu-i place , valea"

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by BRUTUSANF
                            Nu stiu ce sa spun dar este de la instalatia gpl ai un injector de gpl bulit sau da sau nu da combustibil nu vad ce sa aibe bobina nu are legatura curentul cu mersul prost ba in 3 ba in 4 ,daca era bulita nu mai dadea curent de loc sau rateuri distructiva combustil poate sa mai fie de la duzele de injectoare au fost montate prost
                            daca este treaba de la vreun injector sau duzele, as dori sa vb cu cei de la dacia, as dori bani inapoi sau alta masina nu am platit 310mil cash k ei sa imi dea o masina rebot sa mearga o sapt si 2 sa o tin pe bara, am mers cu masina o saptamana de de pe 8 pana pe 15 si d p 15 pana acum e inca stricata. kiar o sa trec si pe la opc...de 10.000euro cat am cheltui cu masina aveam d multe optiuni poate adaugam inca 1000 2000 si luam o masina in firea ei.
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Pai da du-te si vezi exact problema ca te plimba cat esti in garantie , special sa se disculpe ei ca nu ar fi de la ei ,mai ce sa mai sunt niste smecheri incearca si la adras si vezi incearca sa nu mai circuli foarte mult cu masina pana nu vezi ce are ca sa nu patesti cevamai rau la masina
                              "cromul este placerea mea"
                              "cui nu-i place , valea"

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by BRUTUSANF
                                Pai da du-te si vezi exact problema ca te plimba cat esti in garantie , special sa se disculpe ei ca nu ar fi de la ei ,mai ce sa mai sunt niste smecheri incearca si la adras si vezi incearca sa nu mai circuli foarte mult cu masina pana nu vezi ce are ca sa nu patesti cevamai rau la masina
                                astept sa vad daca azi au primit piesa sau au placerea sa imi monteze bobina cei de la EUROCARSERVICE GIURGIU, daca nu o sa merg joi cu ea la bucuresti vreo 70km pana la ADRAS.
                                Auzi da cand merg pe distante marti in afara orasului nu se ingatuie merge normal, se ingatuie numai cand o accelerez in turatie mica pana isi ia elan sau cand reduc si ii dau inferioara? daca e sa fie cum zici tu de la vreun injector de gpl sau duze chiar incep razboiu cu ei...
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google