probleme dacia logan gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu iti zic sigur ca nu e de la bobina sau injectoare, posibil sa fie de la bujii, filtrul de aer sau chiar de la catalizator.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #32
      Originally posted by gogoasha69
      astept sa vad daca azi au primit piesa sau au placerea sa imi monteze bobina cei de la EUROCARSERVICE GIURGIU, daca nu o sa merg joi cu ea la bucuresti vreo 70km pana la ADRAS.
      Auzi da cand merg pe distante marti in afara orasului nu se ingatuie merge normal, se ingatuie numai cand o accelerez in turatie mica pana isi ia elan sau cand reduc si ii dau inferioara? daca e sa fie cum zici tu de la vreun injector de gpl sau duze chiar incep razboiu cu ei...
      Mai poate fi si de la senzorul de gpl care este in gura de admisie montat ,deci se ineaca cand este turatie mica ,da ceva de senzori mai poate fi ,este stricat sau nu indica cand trebuie sau poate senzorul de presiune gpl mai este ,oricum este destul de greu de depistat daca nu iti citeste cu laptopul exact ,deci sa iti iasa din minte ca este bobina de inductie numai un bou cu diploma poate sa spuna treaba asta ,bobina tine curent nu de alimentare gpl sau benzina ,du-te in alta parte ca risti sa-ti faci zob masina daca te lasi pe mana celor de la giurgiu
      "cromul este placerea mea"
      "cui nu-i place , valea"

      Comment


      • #33
        am fost azi si mi s-a inlocuit bobina [MINUNE] si nu s-a mai ingatuit, si nici pe tester nu a mai aratat nici o defectiune. acum merge am facut vreo 220km cu ea de dimineata pana acum si nu a mai facut figuri. sper sa nu mai am probleme cu ea....
        sigpic

        Comment


        • #34
          Originally posted by gogoasha69
          am fost azi si mi s-a inlocuit bobina [MINUNE] si nu s-a mai ingatuit, si nici pe tester nu a mai aratat nici o defectiune. acum merge am facut vreo 220km cu ea de dimineata pana acum si nu a mai facut figuri. sper sa nu mai am probleme cu ea....
          Bravo sper sa fi fost asta si sa nu mai apara nici o problema ,iti doresc multi kilometrii fara probleme
          "cromul este placerea mea"
          "cui nu-i place , valea"

          Comment


          • #35
            Au avut dreptate ai dracu' dacoteci. Sau o fi o impresie falsa...
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #36
              ieri si azi am facut vreo 500km, nu a stat deloc masina un pic, se comporta bine nu a mai facut probleme. giurgiu-bucuresti panna la universitate aproximativ 140km dus-intors imi consuma de 21lei, adica 12litri de gaz cred k e destul de bine
              sigpic

              Comment


              • #37
                Originally posted by gogoasha69
                ieri si azi am facut vreo 500km, nu a stat deloc masina un pic, se comporta bine nu a mai facut probleme. giurgiu-bucuresti panna la universitate aproximativ 140km dus-intors imi consuma de 21lei, adica 12litri de gaz cred k e destul de bine
                Da este bine consumul
                "cromul este placerea mea"
                "cui nu-i place , valea"

                Comment


                • #38
                  Cand motorul funtioneaza pe gpl , indicatiile de pe computerul de bord referitoare la consumul mediu si respectiv cantitatea de combustibil consumat de la ultima resetare sunt ERONATE !!!!!! Informatiile afisate pe computer sunt reale atunci cand motorul functioneaza pe benzina .
                  Sursa de informare : un DACOTEH de la deler-ul de unde am luat masina (din Pitesti) .
                  Asa ca puteti stabili consumul de gpl la fel ca la VECHEA DACIE >> tinand cont de numarul de kilometrii efectuati reportati la numarul de leduri care mai stau aprinse deasupra butonului de comutare benzina-gpl .

                  ACEEASI MARIE CU ALTA PALARIE !!!!!!!!!!!

                  Comment


                  • #39
                    La mine ma atentioneaza cand ramane fara gpl prin 6 piuituri pentru ca am un difuzor sub bord montat si eu tin cont la km nu ce scrie pe bord ,pentru ca asa este nu indica la fel ca pe benzina
                    "cromul este placerea mea"
                    "cui nu-i place , valea"

                    Comment


                    • #40
                      eu am facut full cand am plecat din giurgiu , am ajuns in bucursti, ce mai invartit vreo 10km pe acolo, m-am intors in giurgiu si am alimentat pana la full si au intrat 12litri de gaz si facusem in total vreo 140km. pe calculator imi arata vreo 9,4l/100
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by gogoasha69
                        eu am facut full cand am plecat din giurgiu , am ajuns in bucursti, ce mai invartit vreo 10km pe acolo, m-am intors in giurgiu si am alimentat pana la full si au intrat 12litri de gaz si facusem in total vreo 140km. pe calculator imi arata vreo 9,4l/100
                        Da deci sa zic ca diferenta ar cam fi eronata cu 1 litru mai putin pe bord fata de ce este real pe gpl
                        "cromul este placerea mea"
                        "cui nu-i place , valea"

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by BRUTUSANF
                          Da deci sa zic ca diferenta ar cam fi eronata cu 1 litru mai putin pe bord fata de ce este real pe gpl
                          oricum mie mi se pare un consum bun raportat la pretul benzinei fata de gaz sti ceva daca e bun gazul de la rafo?

                          azi am facut cu masina vreo 350km si inca merge ;) ;))
                          Last edited by andrei; 26 November 2007, 23:19.
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by gogoasha69
                            oricum mie mi se pare un consum bun raportat la pretul benzinei fata de gaz sti ceva daca e bun gazul de la rafo?

                            azi am facut cu masina vreo 350km si inca merge ;) ;))
                            Nu stiu ce sa zic eu am bagat numai de la agip pana acum
                            "cromul este placerea mea"
                            "cui nu-i place , valea"

                            Comment


                            • #44
                              givali are dreptate calculatorul de bord nu arata consumul corect la gpl.
                              la mine la plin pe plin imi arata ca am consumat 37 litri cand de fapt au fost 42.
                              asta da bine la imaginea logan, dar oare se poate reseta calculatorul gpl sa indice consumul corect?

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by gogu speologu
                                givali are dreptate calculatorul de bord nu arata consumul corect la gpl.
                                la mine la plin pe plin imi arata ca am consumat 37 litri cand de fapt au fost 42.
                                asta da bine la imaginea logan, dar oare se poate reseta calculatorul gpl sa indice consumul corect?
                                nu prea cred... banuiesc ca informatia de consum gaz vine de la electronica instalatiei de gaz, daca aia trimite date incorecte, asta e. computeru' din bord (plansa cu indicatoare) nu face decat sa arate niste date ce i se transmit de catre alte ecu-uri ale masinii. corectii, va rog, daca gresesc, in special de la cei care se pricep la electronica de masini ai au gaz pe lighen, dati detalii, va rog...
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google