Probleme De Omologare Jante Pe 16

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme De Omologare Jante Pe 16

    Am probleme cu noile jante pe 16 ,adica nu au vrut sa le omologeze. Poate cineva sa-mi dea niste sfaturi?
    :hippy: ____:smokespliff:______:mamy:

  • #2
    Teoretic nu se poate omologa nimic daca nu a fost pus de constructor sau omologate de constructor insa din cate am vazut cu un mic cadou se poate orice in Romania. eu am vrut sa omologhez o alta dimensiune de pneuri puse tot pe jantele de la logan si am primit un raspuns scurt si la obiect de la cineva care lucreaza in R.A.R nu se poate.
    dsign a omologat 17 inch pe loganul lui.

    Comment


    • #3
      E simplu gaby,
      de 15 ani am pe mercedes 195/65/15 (stoc 185/14) si nu m-a intrebat nimeni de sanatate.
      pe logan am 205/55/16 de 2 ani. adevarat e ca doar vara, iarna am stock.

      acum vin cele 2 diferente majore, eu nu ies in evidenta cu modificarile pe care le am, asta nu se poate spune si despre HAM.
      oricum, politistul va fi distras de frumusetea masinii, nici nu o sa observe jantele.

      eu recomand sa pui jante pe 16" si cauciucuri 205/50/16 sau 195/55/16.
      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

      Comment


      • #4
        Un vecin de-al meu are un peugeot 405 si acu 1 saptamana si-a pus niste jante in 5 spite de 17"... stock sunt de 14"... si a zis ca se fac omologari la orice fel de jante... acuma vreau sa vad ce rezolva si am sa va anunt...

        Comment


        • #5
          Originally posted by crististreulea View Post
          E simplu gaby,
          de 15 ani am pe mercedes 195/65/15 (stoc 185/14) si nu m-a intrebat nimeni de sanatate.
          pe logan am 205/55/16 de 2 ani. adevarat e ca doar vara, iarna am stock.

          acum vin cele 2 diferente majore, eu nu ies in evidenta cu modificarile pe care le am, asta nu se poate spune si despre HAM.
          oricum, politistul va fi distras de frumusetea masinii, nici nu o sa observe jantele.

          eu recomand sa pui jante pe 16" si cauciucuri 205/50/16 sau 195/55/16.
          vreu si eu o poza cu janta pe 16" vreau sa imi recomanzi ceva daca se poate si dimensiunile exacte ale jantei pe 16"
          Last edited by DRIVERMAN; 1 April 2008, 16:49.

          Comment


          • #6
            Am vorbit cu un taximetrist din lugoj care a omologat jante pe 17 te duci la ae le dai o mica atentie si te rezolva oameni de acolo cu omologarea
            Bart: I am through with working. Working is for chumps.
            Homer: Son, I'm proud of you! I was twice your age when I figured that out.

            Comment


            • #7
              Dimensiunile.Jante pe 16 ,cauciucuri 205X50X16 . Mami nu-ti fa griji ca le omologam..trebe impins ceva si gata:P
              Attached Files
              sigpic

              Comment


              • #8
                Ce-as vrea si eu sa pot rezolva ceva in gunoiu asta de tara fara "O mica atentie" pt un om care se prezinta cu mana in buzunar.
                defapt...nu pot spune ca nu se poate in totalitate, trebuie doar sa ai privirea suficient de sinucigasa si eventual sa-l prinzi la inghesuiala pe mititel altoindu-l cu pumni si picioare in cap, si a doua zi sa vezi cum omologheaza si pe 20".
                dar ideea e...de ce nu se poate cu vorba buna si fara acea mica atentie? Si aici as dori sa raspund tot eu...pt ca in gunoiu asta de tara 75% din locuitori sunt...gunoaie...NERECICLABILE

                Comment


                • #9
                  Originally posted by crististreulea View Post
                  E simplu gaby,
                  de 15 ani am pe mercedes 195/65/15 (stoc 185/14) si nu m-a intrebat nimeni de sanatate.
                  pe logan am 205/55/16 de 2 ani. adevarat e ca doar vara, iarna am stock.

                  acum vin cele 2 diferente majore, eu nu ies in evidenta cu modificarile pe care le am, asta nu se poate spune si despre HAM.
                  oricum, politistul va fi distras de frumusetea masinii, nici nu o sa observe jantele.

                  eu recomand sa pui jante pe 16" si cauciucuri 205/50/16 sau 195/55/16.
                  Cristi ,cauciucurile sunt chiar cele recomandate : 205X50X16 . Si jentile de 16. Sincer imi place cum se comporta . Voi mai incerca o data insa cu omologarea .
                  :hippy: ____:smokespliff:______:mamy:

                  Comment


                  • #10
                    Ideea e ca ei nu doar asteapta acel mic stimulent ,dar te si trateaza ca si cum ai comis o infractiune grava...
                    :hippy: ____:smokespliff:______:mamy:

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by adi_trif28 View Post
                      Referitor la scrisoarea dumneavoastra, va comunicam ca pentru a
                      completa in cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele si
                      jante ce pot fi montate optional pe un anume tip de autovehiculul
                      (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sa luati
                      legatura cu reprezentantii nostri abilitati sa faca modificari in
                      C.I.V. Tariful pentru o astfel de prestatie este în jurul sumei de 70 RON.
                      In cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate
                      in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului,
                      operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a
                      incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea
                      vitezometrului, si, daca Laboratorul de incercari pentru siguranta rutiera
                      decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia.
                      Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si
                      verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile.
                      Tariful pentru o astfel de prestaþie este de peste 400 RON putand urca
                      in functie de tipul de incercari la care este supus autovehiculul.
                      Programarea pentru reprezentanta Voluntari, se face la numarul de
                      telefon 9672.

                      am trimis mail la RAR Bucuresti, si asta mi-au trimis ei inapoi.Sper sa fie de folos
                      cam despre asta este vorba la omologat de jante...deci se poate dar costa.
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ar55ham View Post
                        Dimensiunile.Jante pe 16 ,cauciucuri 205X50X16 . Mami nu-ti fa griji ca le omologam..trebe impins ceva si gata:P
                        super tare cam cat ajung o pereche de jante?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by petroman View Post
                          super tare cam cat ajung o pereche de jante?
                          nu inteleg...deci cat au fost jantele?asta m-ai intrebat? Toate 4, : 500 eu
                          Last edited by Norby89; 2 April 2008, 12:43.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Cristi_Xp View Post
                            cam despre asta este vorba la omologat de jante...deci se poate dar costa.
                            Da,imi este de folos informatia;multumesc .E cam piparat pretul ...Poate mai bine cu "impinsul" cum zicea Norby
                            :hippy: ____:smokespliff:______:mamy:

                            Comment


                            • #15
                              De ce oare in Romania totul se rezolva dor cu pile si cu bani? Pana la urma cum pot omologa 195/50/15 pe logan?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google