Probleme De Omologare Jante Pe 16

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by ar55ham View Post
    nu inteleg...deci cat au fost jantele?Asta m-ai intrebat? Toate 4, : 500 eu
    da mai lamurit e ok am sa incep sa-mi caut si eu

    Comment


    • #17
      Originally posted by GabyART View Post
      Da,imi este de folos informatia;multumesc .E cam piparat pretul ...Poate mai bine cu "impinsul" cum zicea Norby
      aia e metoda legala,cu impinsul nu cred ca rezolvi mai ieftin...
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #18
        Mai baieti se pot omologa si pe 20 inch daca vreti tot ce tre' sa faceti e (cum a spus cineva mai sus) "sa impingeti" mai mult sau mai putin dar ATENTIE sa tre' sa impingeti cui trebuie ca degeaba va duceti la "casierie" si intrebati " unde pot omologa si eu jante pe 20?'" ca nu o sa va zica nimeni... trebuie discutat direct cu unul dintre inginerii de acolo, la inceput o sa zica el ca o fi ca o patzii dar dupaia .... !Good luck!

        Comment


        • #19
          Si aceste mici atentii cam in jurul caror sume se invart, asa, de obicei?
          sigpic

          Comment


          • #20
            Va imbatati cu apa rece,orice modificare in cartea de identitate se face in urma unor teste dinamice care sunt forte scumpe si deobicei se fac si cu acordul constructorului asa cum a spus si Cristi,daca cineva reuseste sa aduca aceste modificari in cartea de identitate si aceste modificari sa figureze si in baza de date a R.A.R eu il felicit si ii dau si 10 NAVETE DE BERE la alegere.Daca reuseste cineva, sa puna poza cu cartea fata-verso,si eu ii demonstrez ca a dat ''atentia'' fara rost.Eu lucrez in bransa si va spun ca m-am chinuit sa omologhez 195/60/15 care sunt aproape la aceeasi inaltime cu cele de 185/65/15,si nu am putut si credeti-ma ca inginerii de la R.A.R.imi sunt ca si colegi.Aveti grija ca se pot face si falsuri in C.I.V.si cand veti face I.T.P.sau sunteti controlati in trafic de lucratorii R.A.R.aceste falsuri ies la iveala si........ nu este bine,falsul este de natura penala.AVETI GRIJA MARE !
            LOGAN--> <--TOYOTA

            Comment


            • #21
              Pana una alta sa ziceti mersi ca aveti de 15 si nu de 13 ca pe solnitza sau 14 ca pe clio

              Comment


              • #22
                Foarte tari gentile lui ar55ham. Ar fi foarte interesant daca se pot omologa. Cred ca inca mai functioneza legea lui "om" ,in Romania (ESTI OM CU MINE, SUNT OM CU TINE). Sa puna cartea daca a reusit cineva, sa o vedem.
                It's nice to be important but it's more important to be nice!

                Comment


                • #23
                  Am reusit eu, iata si cartea
                  Attached Files
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Sper ca ma pot lauda si eu saptamina viitoare.

                    Comment


                    • #25
                      Bine ,bine...Si daca te prin ce pot sa iti faca?Iti ia talonul in cel mai rau caz si pe urma tre sa mergi la udristei sa il iei inapoi dupa 15zile de circulat linistit.

                      Cam cat e amenda?
                      EX : + =

                      Comment


                      • #26
                        Amenda e in jur de 17 sute, am luat eu fix acum un an, cind mi-am pus rotile noi. E mai naspa ca tre sa montezi roti omologate ca sa primesti talonul inapoi
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Dsign..Zi-ne si noua cum facem sa ne omologam o pereche de roti?Nu conteaza cat costa...Toti zic NU SE POATE.Dar pana la urma..Cred ca exista rezovlare..Si tu ti-ai facut.Bine..Poate sa ai ceva pile pe la R.A.R. ..Dar totusi :-?..
                          Cumpar volan de Duster

                          Comment


                          • #28
                            Din punct de vedere legal se face asa : Se merge la RAR cu hirtie de la fabrica, in care se specifica faptul ca au fost facute teste dinamice cu rotile de dimensiunile cerute de tine si ca sunt ok. RAR iti trece dimensiunea in cartea de identitate. Cu CI te duci apoi la Politie, pentru operarea in talon a modificarii. Se face talon nou.

                            Imi pare rau ca nu va pot spune cum am procedat eu pas cu pas, sper sa intelegeti si de ce... Daca nu intelegeti, asta e... Soarta!


                            Va zic de pe acum: RAR nu se uita la voi pina nu duceti hirtie de la fabrica. Cum fabrica nu prea face teste dinamice cu alte roti, sau daca face, costa mult, calea legala expusa de mine mai sus pica din prima.

                            Sper sa va "inspirati" din ce v-am zis mai sus
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Si atunci cum ramane cu sutele de masini tunate..Poate chiar mii...Din care 99.9% au rotile mai mari decat cele admise sau recomandate de producator?Asta ar insemna ca poti fi amendat non-stop..Sau ma rog..Ce-ti face daca te prinde cu jante nepotrivite.Cu pile se rezolva sigur..
                              Cumpar volan de Duster

                              Comment


                              • #30
                                @dsign...In cazul tau,ca ai omologate 205/45/17 ,nu inseamna ca orice logan din momentul respectiv poate avea dimensiunile alea pe masina ???
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google