Probleme Frana De Mana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Frana De Mana

    Salut

    Nu stiu ce se intampla la frana de mana dar cand trag de ea daca sta pe loc se blocheaza rotile dar daca o trag in mers nu se blocheaza (incetineste masina) dar nu le mai blocheaza.

    Inainte (acum vreo 1 an) mergea perfect ma dadeam cu frana de mana si inghetau rotile acum desi mi-au strans cablul de la frana de mana in service si mi-au reglat maneta mi se pare ca nu mai tine.....

    Poate nu a avut aderenta roata sau sa am eu probleme la ceva ?

    Specific ca ea tine in panta chiar destul de mare daca e frana de mana trasa si incerc sa plec dupa loc nu pleaca dar in mers daca trag de ea nu mai blocheaza roata !
    LoganClub Craiova

  • #2
    N-ai ce sai faci in service , din punct de vedere al service-ului dacia , ai trebuie sa tina la 7dinti sa stea masina nemiscata in panta... ca sa te dai cu ea la drifturi trebuie sa te duci un service mai de cartier si sa le explici baietiilor problema ta...
    a mea de noua nu a tinut la derapaje dar nici nu mi-am batut capu

    sigpic

    Comment


    • #3
      Pai la toti dintii tine si sta nemiscata , dar a tinut vreo 2 ani la derapaje , inghetau rotile din spate acum se lasa de cur da nu mai ingheata roata , sau poate faptul ca eram pe beton asfaltic si nu pe asfalt poate nu a avut aderenta ... dar am tras si ieri pe asfalt dar tot asa nu s-au blocat rotile .... nu mai dau in service vad eu ce ii fac .... ma gandeam sa nu am probleme pe la discurile spate sau ceva !
      LoganClub Craiova

      Comment


      • #4
        Dai jos tamburii sii cureti(degresezi)inclusiv sabotii - poti sa dai si discurile jos de pe spate daca le gasesti eventual sa aerisesti etrierele spate daca le mai ai(vezi sa nu-ti curga antigelul pe acolo)

        Comment


        • #5
          Frana de mana nu trebuie sa tina la franari in mers, ea trebuie sa asigure masina in stationare. Daca aveai frana de mana hidraulica (ca la masinile de raliu) se schimbau datele problemei, se putea opri masina si in mers, pe orice suprafata, cu frana de mana.
          La tipul de frana de mana pe care il are Loganul (pe cablu), fortele aplicate de ferodouri tamburilor sunt prea mici pentru a opri masina din mers.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Dar m-am dat 2 ani si ceva cu frana de mana si imi inghetau rotile am si filmul , vezi sectiunea din semnatura ... acum nu stiu de ce nu mai ingheata (specific m-am dat pe asfalt , pe piatra cubica) dar niciodata pe beton asfaltic (dale de beton) oare acolo sa fie altfel aderenta ?!

            vroiam sa intreb daca am ceva probleme cu ferodourile sau cu sabotii sau tamburii
            LoganClub Craiova

            Comment


            • #7
              Dai jos tamburii sii cureti(degresezi)inclusiv sabotii

              Comment


              • #8
                ok ms mult
                Last edited by Seba; 11 May 2008, 03:42.
                LoganClub Craiova

                Comment


                • #9
                  Degeaba ii curata, saboti trebe reglati.
                  LE: Nu curatati saboti cu tot felulu de solutii ca zigur nu o sa mai tina frana de mana.
                  Last edited by Seba; 11 May 2008, 03:43.
                  2004 Dacia Logan 1.4MPi
                  2006 Dacia Logan 1.5dCi
                  2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                  Comment


                  • #10
                    Cu smirgel fin si binenteles ca trebuie reglati inapoi ca doar no sa stea cu ei in mana

                    Comment


                    • #11
                      Ms mult ma descurc eu sa vedem cand am timp sa ii fac
                      LoganClub Craiova

                      Comment


                      • #12
                        Aceeasi problema o am si eu ,exacta..Asa .,acum 2 ani...,frana de mana imi oprea masina in mers...Iar acum de o luna ..Abia dc mai imi incetinea masina in mers,in schimb pe loc..Tinea masina...N avea treaba,acum 2 zile am fost la service,autorizat dacia..(niste mizerabili ..Incompetenti )..Si mi au strans frana de mana...Ca abia se mai ridica maneta....Maxim 3 dinti ,dc vreau mai mult..Trebuie sa trag ca nebunu de maneta aia!!!...Deci ..Care ar fi rezolvarea,..A ..Si la service mi au curatat pe acolo tamburi...Discuri..Bla bla...!!!Astetp un raspuns...Clar...!

                        Comment


                        • #13
                          Frana de mana nu trebuie sa opreasca masina in mers! E normal asa.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Am inteles ..E normal ...Asa..Dar......Este vre o pb ca imi tine asa strans ,adica...E cablu prea strans ..Cred...Sau tamburii ,ma rog!!!

                            Comment


                            • #15
                              Atata timp cat masina iti ruleaza normal, adica nu'i infranata, si tamburii nu se incing, atunci totul este OK. Poti regla cablul de la frana de mana sa-ti blocheze rotile si la 2 / 3 dinti. Este obtiunea ta.
                              , sunt cu ochii pe voi !
                              :thumbsup:

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google