Probleme Frana De Mana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    ultima patanie,inainte de ce sa vina gerul am spalat masinuta , asa metodic cu jetu,ok, a iesit papusa , dar ce am tot incercat sa ii invat pe uni si alti sa faca si sa nu faca ,in cazul meu sa nu traga frana de mana , din instinct ,am tras-o ,si mi-o inghetat tamburii,........tambalau a fost cat casa , nevasta ma astepta pe trotuar ,eu incercam sa rup masina si sa plec de pe loc , ce sa mai o juma de ora am chinuit-o ,inainte ,inapoi ,am ciocanit tamburii , greu ,greu , deci ,nu trageti frana de mana cand ii frig sau cand ati spalat-o sau ati circulat cu ea prin mediu umed ,patiti ca mine .....
    http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

    Comment


    • #62
      aud un zgomot pe rotile din spate ,frecare,pot fi sabotii?

      Comment


      • #63
        ma si eu o problema in leg cu frana de mana im-i troncane cava pe la frana de mana in mers prin gropi sa fie cablu de la frana de mana sau maneta troncane.Cand trag frana de mana din mers nu mai troncane nimic a mai avut cineva problema asta.Cumva mai trebuie strans cablu ca sa nu mai troncane masina are 5ani si nu am strans niciodata cablu.Ma poate ajuta cineva a mai avut cineva problema asta

        Comment


        • #64
          Eu, posesor de MCV. De ceva vreme mie imi scapa frana de mana, adica o trag si dintii sunt prea uzati si scapa, trebuie sa o trag mult mai mult ca sa tina. Am incercat variante de pe la alte masini lovite, dar cica nu sunt la fel berlinele cu breakurile.
          Sfaturi?
          A mai patit cineva asa ceva ?

          Comment


          • #65
            da mai multe detalii...cati km ai ? sabotii au fost schimbati ? si la mine s-a mai slabit un pic..
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

            Comment


            • #66
              din cate stiu eu pe puntea spate este acolo un repartitor cred care iti permite sa mai strangi cablul astfel incat sa iti tina frana.

              Comment


              • #67
                Bogdan20cj total gresit daca nu stii nu mai da sfaturi eronate,frana de mana se regleaza din piulita de 10mm care se gaseste sub maneta de frana de mana
                se trage frana de mana 3-4 dinti si plasticul de sub maneta se da la o parte(cam greu dar merge) cu un teu la 10mm cu cheie lunga se strange piulita

                Comment


                • #68
                  Mecanismul frana de mana este aceelasi pentru toata gama logan.
                  Singurul loc de unde se poate face reglajul este din interior de la mecanism (piulita de 10).
                  Este normal ca prestatia frana de mana sa fie diferita intre Logan si MCV din cauza cablurilor mai lungi, dar se poate rezolva printr-un reglaj. Va propun o metoda de reglaj simpla dar care da rezultate.
                  1. masina urcata pe elevator cu rotile spate demontate
                  2. se strange piulita de reglaj cu cate o tura pana cand indeplineste conditiile a,b si c.
                  3. se verifica la tamburi prin rotatie cu mana daca:
                  a. cand frana de mana este in repaos nu exista frecare intre tamburi si garnituri (foarte important -> risc frecare in mers)
                  b. la dintele 1 exista o frecare usoara intre tambur si garnituri
                  c. la dintele 2 frecarea este mare spre blocajul tamburului

                  Spor
                  Last edited by oswy; 29 March 2012, 21:45.

                  Comment


                  • #69
                    Am si eu o problema tot cu frana de mana.
                    Masina o am din 2005, si pana acum nu am avut probleme. Insa astazi, intra panta, cu botul la vale, dupa ce am tras frana de mana si am luat piciorul de pe frana masina a inceput sa se miste si nu s-a oprit pana cand nu am tras maneta sus tare.
                    Nu am umblat pana acum mai deloc la frana de mana.Am apx 68000KM.
                    Sa o strang din piulita de 10? Dar daca strang prea tare imi franeaza rotile, nu?
                    Sa fie oare de la saboti?
                    Astept o parere.Multumesc.

                    Comment


                    • #70
                      Piulita de M6, cu cheia de 10; da poti sa mai strangi un pic si sa vezi daca tine.
                      In general la Logan exista un sistem de autoreglare la tamburii spate, care tine in contact ferodoul, pe masura ce se uzeaza, cu partea interioara a acestora(tamburii).
                      Dupa ce strangi fa si proba cu o roata suspendata, sa vezi ca atunci cand eliberezi farna de mana sa nu se roteasca greu roata; ar trebui sa se auda un fashait usor.
                      Succes.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #71
                        Am strans acea piulita de 10, si pot spune ca de abea se aude un fasait, dar greu se aude.
                        Dar frana tot nu tine, adica pe drept am accelerat apoi am tras frana de mana vreo 7dinti si nu se opreste si sa frece cauciucul de pietris. Altfel cum sa o testez? Altceva ce trebuie sa schimb? Masina are 68000km, din 2005 noua.

                        Comment


                        • #72
                          dute intr-o panta cat de cat mare si trage mana de frana fara sa o bagi in viteza daca nu pleaca e bine... nu trebuie neaparat sa franeze rotiile...frana de mana are rolul sa tina masina nemiscata in panta la 7 dinti, nu e pentru intoarceri...
                          MY CLA

                          Comment


                          • #73
                            Deja e cam mult 7 dinti; la mine tine f.bine la 5 dinti si cam 10-12mm, se vede din surubul de reglaj pana la piulitade M6; poti incerca si plecarea de pe loc, cu frana de mana trasa; incearca sa pleci usor si uita-te in spate; masina se lasa pe spate.Daca incerci de mai multe ori, chiar incepe sa...danseze; nu radeti. Sigur figura ati vazut-o si la semafor, facuta de smecheri; asta inseamna ca le tine frana de mana.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #74
                              frana de mana trebuie sa tina la fel ca frana de servici,ai tras de maneta,rotile pe spate trebuie sa se blocheze, daca nu tine trebuie umblat la reglaju de cablu sau la autoreglaju de la saboti(se mai antampla sa nu mai mearga din cauza prafului de la saboti)
                              daca te lasa frana de servici si frana de mana nu tine,unde te opresti????
                              se slabeste piulita de 6 de la maneta si se regleaza manual sabotii sa tina frana la maxim 7-8 dinti,apoi se strange piulita de la maneta sa tina la 5-6 dinti

                              Comment


                              • #75
                                daca ramai fara frana folosesti frana de motor 7 dinti e maxim la mine dar tine si la 5 daca trag la 5 si ma duc cu 10-15km/h nu se blocheaza rotiile dar daca trag mai sus se blocheaza...
                                MY CLA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google