Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc Andrei! Saptamana viitoare ma duc la service. N-am vazut scurgeri pe la roti, poate sunt placutele uzate...
    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

    Comment


    • De scurgeri nu se pune problema, ci de uzura la placute sau discuri.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Sa nu-mi raspundeti asa de multi ca nu fac fata cititului.
        I HAVE A !sigpic
        fara linkuri externe in semnatura

        Comment


        • Aceeasi treaba o am si eu ca si X@by ori ating pedala ori o apas pana la fund..Cand iau piciorul de pe ea se aude cam 10 secunde ca o bataie metalica.Se aude de afara..Dar daca ma dau jos cand suna..Nu se mai aude ca motorul suna prea tare ca sa o aud.Andrei explica-ne tu de ce face asa ca noi nu stim cum functioneaza un sistem de franare. No offence
          Last edited by soboBN; 1 November 2008, 21:34.
          Cumpar volan de Duster

          Comment


          • Mai bine ne ducem in service ca aici nu cred ca mai primim un raspuns.
            I HAVE A !sigpic
            fara linkuri externe in semnatura

            Comment


            • Placutele le schimbati la 30.000 km preferabil

              Comment


              • Originally posted by X@by View Post
                Am si eu o problema. Am cumparat dci70 in iunie si pana acum totul frumos. Acum de vreo 3 zile cand pun frana si iau piciorul de pe ea aud un fel de scartait ca si cum ar fi ruginit ceva. Ce poate fi???
                Scartaitul e de la placutele de frana...Si la mine facea la fel si dupa ce am fost la verificare si au demontat rotile si le-au pus inapoi nu mai scartaie...De mentionat ca nu am schimbat placutele de frana...Cred ca au dat cu ceva spray de curatat franele...
                sigpic

                Comment


                • Sal!

                  Eu recent mi am schimbat placutele de frana,mentionez ca am 45 de mii de Km,schimbat de 2 ori placutele de frana,si cei de la servici mi au zis sa schimb discurile de frana ca sunt sub limita de 10 mm.

                  E posibil ca numai dupa 45 mii km sa schimbi discurile de frana?

                  Mentionez ca am un stil de condus normal!

                  Comment


                  • Originally posted by georgeand21 View Post
                    Sal!



                    E posibil ca numai dupa 45 mii km sa schimbi discurile de frana?

                    Mentionez ca am un stil de condus normal!
                    Parerea mea ca e anormal...Cel putin la logan. La passat B6 se mai poate intampla (la 18.000 a trebuit sa le schimbe si nu pe garantie).
                    Personal am schimbat discurile de frana la un logan 1.4 abs la 90.000 km cu un stil de condus mai putin normal. Si le-am schimbat ca masina mai era in garantie si am fost santajat ca daca nu ... Ciu ciu garantie.
                    It's nice to be important but it's more important to be nice!

                    Comment


                    • Daca placutele au avut o granulatie si duritate mare e normal.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • Ori nu am fost atent, ori nu a spus nimeni daca stie de unde si cum se regleaza repartitorul/limitatorul de frana. As vrea sa tina putin mai mult /prin testari succesive/ frana pe rotile din spate, in conditiile de masina cu doua persoane. Nu este nevoie de comentarii suplimentare, stiu rostul si efectele limitatorului. Multumesc si scuze daca a fost explicat dar nu am vazut eu. Normal, fara ABS.

                        Gata, intre timp am rezolvat singur. Am strans doua ganguri si putin, dupa trei teste pe asfalt uscat. Am pus si o contrapiulita, ca nu avea. Franeaza super si nici nu mai schimb kormoranele. Imi pot muta banii dintr-un buzunar in altul.
                        Last edited by albinoium; 15 February 2009, 22:39. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Am fost la ITP si l-am luat dar mi-au gasit dezechilibru frana spate 28. Mi-au spus ca ITP-ul se trece cu maxim 20....Cat este de grav este acest dezechilibru????

                          Comment


                          • tu ce crezi ca inseamna dezechilibru?cand o sa franezi mai tare sau pe suprafete cu aderenta scazuta sigur masina va avea tendinta de rasucire.da o raita la service ptr regla.e naspa treaba.
                            Last edited by margelatu; 17 February 2009, 12:49.
                            Welcome to the Club, We Have Jackets !

                            Comment


                            • dragul meu, eu sunt inginer fizician si foarte bine ce inseamna un dezechilibru...problema este ca cifra 28 nu imi spune absolut nimic si in sensul asta am intreabat cat de grav este dezechilibrul..

                              Comment


                              • pai e destul de grav.masina se va rasuci la franarea violenta .una din roti franeaza mai putin decat cealalta cu acel procent.procentul de 20 se considera o limita de siguranta pana la care teoretic nu se intampla nimic rau la franare.
                                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google