Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    La o franare mai violenta , pentru a evita ceva , se duce sanie cu blocare numai pe puntea fata !!! De obisnuit sa zic ca m-am cam obisnuit , am aproape 5000 km , problema apare cand trebuie sa franezi de urgenta .

    Comment


    • #32
      asa se duce si a mea sanie eu am cauciucuri kormoran oricum mai bune decat montana
      incearca sa pui si tu mai usor si mai din timp ca sa eviti frana brusca si va merge eu asa fac
      "cromul este placerea mea"
      "cui nu-i place , valea"

      Comment


      • #33
        Originally posted by BRUTUSANF
        asa se duce si a mea sanie eu am cauciucuri kormoran oricum mai bune decat montana
        incearca sa pui si tu mai usor si mai din timp ca sa eviti frana brusca si va merge eu asa fac
        Si eu am tot kormoran si nu sunt prea stralucite la aderenta . Am observat ca trebuie sa pastrezi o distanta mai mare fata de cel din fata ca sa ai timp sa franezi in siguranta .

        Comment


        • #34
          da altfel risti sa-l pupi pe ala din fata cum era eu sa fac acum o saptamana ,m-am oprit nu exagerez la 5 cm de el ca altfel imi zapaceam bara nu rau dar suficient sa-mi fac nervi
          "cromul este placerea mea"
          "cui nu-i place , valea"

          Comment


          • #35
            givalii pt a evita o franare brusca de ''urgenta''cum ii zici u eu am parte de aceasta frana doar la trecerile de pietonii unde chiar nu am ce face in unele cazuri fa ce scrie la regulament in legislatie pastreaza distanta fata de masina din fata la peste 40 de km/h credema pastrand dinstanta te feresti de multe nu te mai lipii de masina din fata ...si dozeazatii cat mai bine pedala daca vezii ca incepii sa te ducii in fata cand franezii sa iasa fum de la rotii ia piciorul si calco iar fa un joc de pedala ca si cand ai avea abs asa eviti blocarea rotilor si efectiv al derapajului
            ((:~NU FUGI MAI TARE DECAT INGERUL TAU PAZITOR POATE ZBURA ~))

            Comment


            • #36
              Originally posted by crististreulea
              givali, nu mai posta consecutiv! ai buton de edit si 5 minute la dispozitie
              on topic. givali, pune alte cauciucuri si vei fi surprins. pune 195/60/15 sau 205/55/15. creste aderenta enorm si scade distanta la frinare

              Scuze pt offtic, dar si eu as vrea sa pun 195/60/15, dar nu stiu daca trebuie schimbata si janta... si 205/55/15 si arata mult mai bine, dar problema e daca am nevoie si de alte jenti. Multumesc
              Don't touch! Never ever steal
              Unless you're in for the kill

              Comment


              • #37
                corect golane, pentru 195/60/15 nu trebuie sa schimbi jantele.
                pentru 205/55/15 ar cam trebui sa schimbi jantele altfe cauciucul se aseaza pe janta in forma de trapez.
                daca sti ca pe viitor o sa iei si alte jante, e ok, poti lua de acuma si cauciucuri 205/55/15. poti sa le folosesti si acum pe jantele de tabla dar v-a aparea o uzura prematura dar nu exagerata si e perfect acceptabila acea uzura.
                si ca sa fie ontopic: chiar si cu cauciucuri 205/55/15 pe jantele tabla/aluminiu stock aderenta si eficienta frinarii creste enorm.
                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                Comment


                • #38
                  Mutumesc cristi, deja imi fac mici calcule . Cred ca mai bine astept sa pun 205 si jentile care trebuie decat sa ma grabesc.
                  Desigur ca aderenta creste si eficienta franarii la fel, creste coeficientul de frecare miu. ), si arata si mult mai bine.

                  Un link cu vreo firma care sa comercializeze jante stie cineva? Eventual ieftine si bune . Multumesc
                  Don't touch! Never ever steal
                  Unless you're in for the kill

                  Comment


                  • #39
                    Referitor la frinarea de urgenta sa stiti ca daca masina este goala nu va frina de cat cu rotile din fata puternic, iar cele din spate usor, fara sa se blocheze.
                    Daca ai cumva greutate in masina ai sa vezi ca se blocheaza toate cele 4 roti.
                    E vorba de un repartitor, care sesizeaza daca ai greutate in masina si actioneaza in consecinta.
                    Masina asa a fost conceputa si nu e nici prima si nici ultima din clasa ei.
                    Daca masina venea cu discuri pe spate din fabrica era alta discutie.
                    Tamburii de pe spate sint complementari si actioneaza doar cind repartitorul a deschis circuitul.
                    Eu schimb placutele fata din 30 in 30 mii km.
                    La 90 mii facuti inca nu e nevoie de schimbat ferodourile pe spate.
                    Are dreptate cand zice de cauciucuri.... dar eu recomand sa se pastreze standardele propuse de constructor.
                    Un cauciuc mai lat creste aderenta, dar si consumul.
                    Eu recomand cauciucuri de calitate dar la dimensiunile recomandate.
                    Salutare


                    sigpicAmbition 1,5 Dci 85CP stock
                    :I::N::S::A::N::E: :D::R::I::V::E::R: power by unEL :mafia2:

                    Comment


                    • #40
                      Vi s-a intamplat vre-o data sa nu functioneze servofrana? Mie da o data si nu prea sunt multumit pentru ca-i de ajuns o data.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Rocri
                        Vi s-a intamplat vre-o data sa nu functioneze servofrana? Mie da o data si nu prea sunt multumit pentru ca-i de ajuns o data.
                        Pai eu zic sa iei drumul servisului.
                        sigpicAmbition 1,5 Dci 85CP stock
                        :I::N::S::A::N::E: :D::R::I::V::E::R: power by unEL :mafia2:

                        Comment


                        • #42
                          N-ai vazut ca joi vin domnii de la uzina. Dupa ce vad in ce ape se scalda le arunc si chestia asta. Daca zic ceva demontez pompa si le dau in cap cu ea ca aici chiar ca nu ma dau l-a intors. La frane si directie nu-i de gluma.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by unEL
                            Un cauciuc mai lat creste aderenta, dar si consumul.
                            Eu recomand cauciucuri de calitate dar la dimensiunile recomandate.
                            eu dau un 0,5% sau chiar 1% consum in plus pentru acea aderenta. cu toate ca acel consum nu il sesizez deloc.
                            cu 205/55/16 roti de vara si 185/65/15 roti de iarna am acelasi consum in oras, 6%. in schimb cu rotile de vara sesizez enorm de mult aderenta in plus
                            Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                            Comment


                            • #44
                              Consumul nu are de ce sa se modifice sesizabil cu un cauciuc mai lat, poate cu o roata (anvelopa+janta) cu diametru mai mare, cand masina nu mai are acelasi demaraj si implicit va fi nevoie o apasare mai serioasa a pedalei, deci si un consum mai mare, pentru a fi la nivelul performantelor cu stock (R15 pt janta si talonul de 65 pt anvelopa ( parca asa se numea, talon, nu? ).

                              cam asa vad eu lucrurile, daca gresec, astept pedeapsa
                              Don't touch! Never ever steal
                              Unless you're in for the kill

                              Comment


                              • #45
                                Eu nu cred ca gresiti cu nimic )
                                Altfel nu postati aici.

                                Asta este experienta mea , derulata timp de 6 saptamani cu un Opel Vectra B 2.0 TDi ecotech ~3500 km rulati.
                                Cum e posibil ca pe o alta masina pe care aveam in mod normal 195/65/15 am pus alte cauciucuri 225/55/16 si am observat urmatoarele:
                                - Demaraj mai greoi.
                                - Viteza maxima era doar de 180 fata de 195 la dus ... chiar daca erau cu 15 l combustibil mai putin si singura diferenta, erau cauciucurile.
                                - La combustibil parca(sigur) au scazut mai repede liniutele la revenire.
                                - Aderenta sporita
                                - Stabilitate sporita.

                                Iar consumul in oras a crescut cam cu 0,5-0,8L/100km in oras in aceleasi conditii de drum, acelasi oras, aceleasi trasee.
                                Cauciucurile printr-o intamplare erau aceeasi marca, acelasi model, si cam la fel ca uzura(ochiometric masurand).

                                Consumul are de ce sa se maresca, pt, ca suprafata de contact e marita, acea suprafata de contact fiind si singura forta de frecare directa, in afara de aerodinamica.
                                Asa ca ... eu vb din experienta mea ... PAREREA MEA


                                Last edited by unEL; 24 November 2007, 05:41.
                                sigpicAmbition 1,5 Dci 85CP stock
                                :I::N::S::A::N::E: :D::R::I::V::E::R: power by unEL :mafia2:

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google