Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by doring View Post
    salut! am sesizat, de ceva vreme, o franare "in suturi", la viteze mici pana spre oprire si numai dupa o perioada de rulare (minim 20-30 km); ................
    Schimba discurile si ai rezolvat-o.
    Iti recomand discuri TRW si placute ATE (pt ca trebuie si astea schimbate odata cu discurile noi) , toate distractia undeva la 400 lei.

    Se schimba foarte usor.

    Comment


    • nu am tremurat in volan nici la viteza, nici la franare la viteza mare iar franarea este prompta; in ceea ce priveste placutele, la kilometrajul prezentat, nu sunt consumate nici macar jumate; cand am schimbat rotile de vara cu cele de iarna m-am uitat la placute iar discurile nu mi-au parut suspecte; e drept ca un mecanic are ochiul altfel format;
      multumesc de sfaturi: concluzia e clara: trebuie neaparat sa ajung la un mecanic!

      Comment


      • Probleme Frana

        Va salut revin cu alta problema la care sper sa gasesc rezolvare...
        Azi am apasat ,putin mai tare frana , pana la capat , dupa aceasta apasare fortata de fiecare data cand ridic piciorul de pe frana , doar la eliberarea ei se aude un fasait ca si cum ai da cu sprayul , ca si cum ar iesi aerul dintr o pompa, la apasarea franei nu se aude nimic , la ce sa ma astept?

        Comment


        • @edee: Ai desprăfuit vreodată saboţii de frână?

          Comment


          • Ampt nu stiu dar pufaitul se aude din dreptul pedalei din interiorul masinii iti spun sigur.

            Comment


            • Câţi kilometri are maşina?

              Comment


              • 93.000 ....

                Comment


                • Poate este membrana de la servofrana sparta

                  Comment


                  • Salut, aceeasi problema cu fasaitul care se aude din dreptul pedalei de frana o am si eu de vreo 2 ani dar nu am probleme cu franele, am incercat sa ung cu vaselina tija de frana si am mai dat si cu WD40 pe acolo , pentru un timp acel fasait a disparut dar tot reapare, am incercat sa aflu si eu care ar fi cauza dar din pacate nu am gasit nici un raspuns concret la aceasta problema.

                    Comment


                    • Vă recomand la amândoi să faceţi operaţiunea de desprăfuire a saboţilor de frână. Oricum este o intervenţie pe care o aveţi trecută şi în manualul de întreţinere al maşinii...

                      Comment


                      • Multumesc pentru indicatie, la mine acel fasait a aparut imediat dupa schimbarea placutelor de frana, ca si o curiozitate, ce legatura ar avea desprafuirea sabotilor de frana cu fasaitul venit din zona pedalei de frana?

                        Comment


                        • Am avut acelaşi simptom (pufăit în zona pedalei de frână) şi cum urma să merg în Service pentru revizie (schimb ulei şi filtre) nu am neglijat deloc acest aspect (eu unul sunt mai maniac cu întreţinerea maşinii şi ca atare nu ignor niciodată vreun zgomot suspect sau vreo schimbare apărută în comportamentul maşinii).

                          Deşi mecanicul nu sesizase acest pufăit când a poziţionat maşina pentru a o urca pe elevator, la atenţionarea mea şi ascultând mai atent verdictul din partea lui a venit imediat: desprăfuim saboţii de frână.
                          Şi a avut perfectă dreptate, pufăitul a dispărut imediat după această operaţiune. Menţionez că maşina avea la vremea respectivă în jur de 52.500 kilometri (Dacia recomandă în manualul de întreţinere ca această operaţiune să se facă la 60.000 de kilometri).
                          Last edited by Ampt; 22 November 2014, 22:01.

                          Comment


                          • ampt inteleg ce vrei tu sa spui , dar problema mea e la revenirea pedalei de frana , parca o impinge un aer inapoi si rasufla , zgomotul la mine e foarte sesizabil chiar si de un batran sau de o femeie nu doar de cineva care se pricepe

                            Comment


                            • Tot la revenirea pedalei de frână apărea şi la mine acest pufăit. La tine dintr-o dată s-a auzit aşa de pregnant?

                              Comment


                              • da , am apasat o data mai tare pana la capatul cursei pedalei si de atunci parca dau cu spray la fiecare ridicare a piciorului de pe frana , precizez ca in rest frana functioneaza normal,
                                m am saturat deja de ceva vreme , repar ceva pica altceva....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google