Probleme Frana Logan

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu am acest pufait al pedalei si la franare si la revenire, frana merge ok, probabil necesita o schimbare de lichid si o aerisire ca la carte !!!

    HTC <<==>> TapaTalk
    sigpic
    The MVP

    Comment


    • Salut,
      Sper sa fi postat unde trebuie, insa am si eu o rugaminte la voi daca se poate, vreau sa achizitionez o pereche de saboti si daca se poate sa-mi spuna si mie cineva dimensiunile lor deoarece unii mi-au zis 203 cu 39 unii 203 cu 38. Precizez ca loganul este din 2005, are 94.000 km si nu i-am schimbat deloc sabotii. Va multumesc
      V E S

      Comment


      • Originally posted by B-64-MVP View Post
        Si eu am acest pufait al pedalei si la franare si la revenire, frana merge ok, probabil necesita o schimbare de lichid si o aerisire ca la carte !!!

        HTC <<==>> TapaTalk
        Sistemul cu lichid,nu pufaie,pe cind sistemul de servofrina,merita verificat...

        Comment


        • Originally posted by Vess View Post
          Salut,
          Sper sa fi postat unde trebuie, insa am si eu o rugaminte la voi daca se poate, vreau sa achizitionez o pereche de saboti si daca se poate sa-mi spuna si mie cineva dimensiunile lor deoarece unii mi-au zis 203 cu 39 unii 203 cu 38. Precizez ca loganul este din 2005, are 94.000 km si nu i-am schimbat deloc sabotii. Va multumesc
          Nu stiu dimensiunile, voiam sa te intreb doar daca ai ajuns la concluzia ca trebuie schimbati demontand tamburii sau doar presupui ca le ajunge cat au tinut. La unii sabotii au tinut >150k km.

          Comment


          • Azi am plecat din parcare si la prima frana,dupa aprox 50 m parcursi cu viteza mica, s-a auzit un zgomot puternic de sub masina. Am continuat incet deplasarea si nimic suspect. La prima stationare am constatat ca fana de parcare,reglata acum 2 luni in service, nu mai tine.Trag de maneta si se ridica multi dinti(inainte mergea 5).Am actionat-o si in mers si se aude un usor zgomot metalic in dreapta spate, dar nu franeaza deloc.Aveti ceva idei? Multam fain!

            Comment


            • Salut!

              Am si eu o problema probabil: azi am coborat Oituzul si in curbe la franare mai puternic mi se aude slab o bataie metalica ritmata. Vine din spate din cate am auzit/simtit eu, dar nu bag mana-n foc. Si parca se simte si la pedala usor o vibratie in sincron cu bataile.

              Cineva are vreo idee ce ar putea fii?
              Oricum am sa merg cu ea la service ca-s cam paranoia cand vine vorba de frane (inca nu stiu unde, daca stiti vreun service bun prin zona Moinesti-Comanesti-Tg Ocna recomandati-mi )

              Comment


              • Posiblitati:
                -discuri ovalizate
                -bieleta antirasturnare (intre motor si cutia de viteze) uzata.
                -daca bataia se auzea pe curbe- verifica capete de bara, eventual pivoti, bucse brat, bielete antiruliu.

                Comment


                • mersi de sfaturi.

                  bataile de aud is in linie dreapta si numai cand sunt in panta(la coborare) si apas pedala de frana mai puternic(dar fara sa intre ABS-ul).
                  maine incepe drumul greu pe la service, asta e

                  Comment


                  • Ieri pe autostrada Buc Pitesti dupa 50 de km parcursi fara sa folosesc frana am observat ca nu mai are motorul putere,am iesit pe banda de urgente si iesea fum de la rotile fata,am stat circa 5 min dupa ce si a revenit la normal fara sa fac ceva

                    Comment


                    • Te-ai sprijinit pe pedala de frana fara sa iti dai seama? Ai pistonasele gripate, conducte vechi care au material desprins in interior?
                      Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                      Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                      Comment


                      • pentru danyel verifica ferodouri spate probabil s-a dezlipit unul

                        Comment


                        • Daca s-a dezlipit ferodoul in spate cum pusca mea sa iasa fum din rotile fata?
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Originally posted by Soran View Post
                            Te-ai sprijinit pe pedala de frana fara sa iti dai seama? Ai pistonasele gripate, conducte vechi care au material desprins in interior?
                            Nu am folosit frana deloc ,

                            Comment


                            • vezi ca ti-au ramas blocate placutele pe disc. da-le jos si curata cu un spray de frane. asa am patit eu dupa ce am schimbat placutele, pe coborare catre moieciu am simtit ca trage foarte greu, am oprit si iesea fum de la stg. fata. noroc ca am gasit la cineva spray de frana si am avut eu niste chei la mine. le-am dat jos,,am curatat bine cu spray si le-am pus la loc. am mai oprit pe drum si am verificat daca se mai incalzeste , dar am ajuns bine la sibiu. bafta!

                              Comment


                              • Si cei care nu se pricep sa desfaca ce fac? Tractarea?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google