Probleme Injectoare - dCi !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    In primul rand se duce catalizatorul si adio euro 4. Motorul in sine (pistoane, injectoare, pompa de benzina) nu prea cred ca se intampla ceva.
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #32
      Originally posted by gigi-kent
      am mai auzit pe unu care tot pe la 40000 km a schimbat injectoarele.se pare e groasa treaba cu injectoarele si mai costa si o carca de bani.are cineva cu dci facuti 40000?poate ne spune si noua cum se comporta ca pe mine ma trec fiorii cand ma gandesc la 45.000.000/injectoare
      Am yo 65 000 si nu a patit nimic masina merge perfect. e fabr 2006

      Comment


      • #33
        fericitilor

        e bine de voi 40.000 Km ooo e bine eu am 29000 km si are un an masina si au picat injectoarele au gasit de puneri de nu stiu ce in sorbul ala catitativ cam cate 2 chistoace de tigara si cica apa in conditiile in care am alimentat numai de la peco acum sa vedem daca acepta sa o faca pe garatie am bonuri de la peco nu toate ca nu fac colectie dar am ceva bonuri iar daca nu acepta pe garantie o sa ii dau in judecata... am citit pe acici da daca gasesc apa in motorina e nasol nu cred loganul are senzor de apa asa spun ei nu .... deci de ce nu a functionat senzorul .... asta e un avantaj pentru tine .... nu stiu ce sa mai zic pana mi-a luat propa am asteptat de la 8:30 pana la ora 12 tot reparau masini aia pe acolo. faza este ca am astepta si aveam programare dar nesimtirea lor depaseste orice masura... astept si eu pareri si niste sfaturi... oricum o sa va spun ce am rezolvat pana la urma maine la 11 ma duc sa vad ce zice ...

        Comment


        • #34
          Cred ca problemele injectoarelor de pe motoarele diesel in general pot fi clasificate functie de factorul care le genereaza,in conditiile unei exploatari conforme cu indicatiile fabricantului astfel:1-decalibrarea resortului care tine ventilul (cuiul) pe scaunul de asezare din corpul duzei,2-calitatea necorespunzatoare a materialelor folosite la fabricarea duzelor,ventilelor si arcurilor, 3-calaminarea duzei (obturarea orificiilor prin care este pulverizat combustibilul). Ar mai fi si alte...dar, pe perioada exploatarii motoarelor punctele 1 si 3 nu pot fi evitate. Deasemeni trebuie luata in seama si oboseala termica a materialului duzelor.Oricat ar incerca un producator de injectoare sa aiba o constanta a calitatii tot o sa scoata pe piata loturi cu etichete identice(specificatii) dar calitati usor diferite.Personal am schimbat de curand 3 injectoare la Logan din motivele enumerate mai sus...combustibilul folosit fiind euro 3 si euro 4.Masina are 75000 km.Nu consider inlocuirea injectoarelor un defect major, deoarece durata medie de exploatare (functionare in parametrii oferiti de fabricant) este in jurul a 65000 km. (valabil pentru injectoarele motoarelor diesel de capacitate mica, injectoare care au un pret mic si se fabrica in loturi foarte mari in diverse locatii).

          Comment


          • #35
            Un dci e clar foarte pretentios la motorina, nu inghite orice.
            In schimba la tdi poti sa bagi aproape orice ca nu sunt astfel de probleme. Am un cunoscut cu ford tdci si baga de la tiristi engros si n-are nimik.
            La dci mare atentie, cum zicea "mecanicul" citat mai sus sa nu fie apa. (deh, dar cum sa stim)
            Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
            http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

            Comment


            • #36
              Ca sa evitati apa in motorina, luati numai de la benzinarii bune si luati un filtru de motorina cu senzor de apa.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #37
                Eu personal am luat numai din Mol (90%) si in rest OMV - PetromV
                Acum dupa sfatuirile unora am inceput sa bag doar OMV - PetromV
                Apropo: cum se poate pune filtru de motorina cu senzor de apa? Se chimba doar filtrul sau trebe montat si senzor, fir tras si eventual ceva activat din uch?
                Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                Comment


                • #38
                  Cazul meu: Am adus masina in tzara, am facut cu ea vreo 20 mii de km, motorina din peco. Am gasit o ''sursa'' cica buna, dupa vreo 10 rezervoare de motorina, probleme cu injectoarele. Sincer nu ma mira cazul meu, dar ma mira faptul ca un prieten are megane sedane 1.5 dci si are 30 mii de km si s-au bulit injectoarele. Motoare econome, dar extrem de pretentioase.
                  Renault Scenic II
                  Dacia Logan 1.4 MPI

                  Comment


                  • #39
                    Bogo4all: la ce masina te referi cand zici "cazul meu"?
                    Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                    http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by ovimiha View Post
                      Apropo: cum se poate pune filtru de motorina cu senzor de apa? Se chimba doar filtrul sau trebe montat si senzor, fir tras si eventual ceva activat din uch?
                      Nu trebuie modificat nimic.
                      Doar sa te uiti sa aiba senzor de apa, cand il cumperi. Majoritatea au asa ceva.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #41
                        Masina din semnatura,Renault Megane Scenic II 1.5 dci.
                        Renault Scenic II
                        Dacia Logan 1.4 MPI

                        Comment


                        • #42
                          Eu m-am uitat la mine dar nu am vazut acel senzor.
                          Pe model preferance din sept 2006 oare sa nu fie pus.
                          mi-au pus conducte de aer pt pasagerii din spate si continuarea bordului sub consola centrala si sa nu am senzor de apa in motorina? Ciudat, mai caut.
                          Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                          http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                          Comment


                          • #43
                            Este exact sub filtru...infipt in el.Trebuie sa te uiti pe dedesupt,si sa desfaci un capacel de plastic.

                            Comment


                            • #44
                              O sa ma uit mai cu atentie cand se mai incalzeste. M-am uitat doar de sus.
                              Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                              http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                              Comment


                              • #45
                                Cand se duce un injector cum se manifesta masina??
                                ym! dorinu2005@yahoo.com
                                BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google