Probleme Maneta Stergatoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Maneta Stergatoare

    Buna ziua, acum cateva zile am observat ca nu-mi mai merge butonul de cb si nici comanda de actionare a motorasului ptr spalarea parbrizului,precizez ca stergatoarele totusi merg,am inlocuit maneta cu una noua si nici o schimbare,la fel face,poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi utile,multumesc.

  • #2
    vezi la panoul de sigurante

    Comment


    • #3
      am verificat panoul de sigurante si toate-s ok

      Comment


      • #4
        Este maneta, trebuie inlocuita. Ceva asemanator am patit si eu la mine nu mai functiona butonul pentru cb si am schimbat maneta pe garantie.Gesesti in targ vitan la Ovidiu (prelata galbena) cu 80 lei

        Comment


        • #5
          Originally posted by jelly View Post
          Este maneta, trebuie inlocuita. Ceva asemanator am patit si eu la mine nu mai functiona butonul pentru cb si am schimbat maneta pe garantie.Gesesti in targ vitan la Ovidiu (prelata galbena) cu 80 lei

          am schimbat maneta veche cu una noua,la fel face

          Comment


          • #6
            sa nu fie vreun fir miscat in mufa care intra in maneta.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • #7
              eu as verifica conexiunea motorasului si motorasul de spalator de parbriz. Comanda de actionare calculator bord isi ia masa prin motorasul de spalator. Poate e oxidat la mufa, sau in cel mai rau caz ars, vezi sub grila de sub capota, din dreapta masinii.
              http://www.imbunatatiri-logan.weebly.com

              Comment


              • #8
                Originally posted by ciprishor View Post
                eu as verifica conexiunea motorasului si motorasul de spalator de parbriz. Comanda de actionare calculator bord isi ia masa prin motorasul de spalator. Poate e oxidat la mufa, sau in cel mai rau caz ars, vezi sub grila de sub capota, din dreapta masinii.

                ms ptr sfat, am sa incerc maine si revin cu un raspuns

                Comment


                • #9
                  am rezolvat problema,dupa un drum la service dacia,unde mi-au cerut ptr constatare 50 lei si mi-au dat un raspuns de genul:"nu am mai intalnit problema dvs",am hotarat sa rezolv singur problema...am ajuns acasa si am desfacut grila de plastic care acopera motorasul si mecanismul stergatoarelor,am tras putin de cablurile care alimentau motorasul si surpriza,un cablu rupt(negru)probabil masa,l-am lipit si acum totul merge ok,....PASTE FERICIT !!

                  Comment


                  • #10
                    Am patit si eu exact aceeasi problema, cu aceleasi simptome: mergeau doar sterg de pe maneta - CB si stropitorile, nu.

                    Cauza, tot sobolani .

                    Comment


                    • #11
                      Si eu am aceiasi problema de ceva timp,neavand cb si nici timp i-am dat pace,dar acum aud la voi ca cauza ar putea fi ceva minor si am sa ma bag si eu sa o desfac putin cand am timp.
                      Xanro,esti tare,tot odata dubios.esti logat de atatia ani pe site si ai doar un post)....sincer nu cred ca mai e cineva pe site)
                      Last edited by vladoi; 1 June 2013, 12:22.

                      Comment


                      • #12
                        O fost doar observator

                        Comment


                        • #13
                          Lurker .

                          M-am lovit de problema azi dim. Am cautat pe net si am dat de acest post care m-a salvat de minim 150Ron. Am socotit ca e corect sa ridic topicul, poate se mai loveste cineva de problema.

                          Firele roase se oprisera in gaura de admisie de la climatizare si daca intarziam ma trezeam ca fac alte probleme, plus risc de scurt.

                          Comment


                          • #14
                            Am avut aceeași problemă. Nu mai funcționa stropitorul de parbriz și comanda computer bord. Am desfăcut capacul din plastic drept de sub ștergător cum a zis cineva mai sus și am găsit cablul negru rupt și pe celălalt ros. Le am înlocuit și am rezolvat problema. Mulțumesc pt.sfaturi!

                            Comment


                            • #15
                              Am si eu urmatoarea problema: CB navigheaza singur prin meniuri, fara sa apas pe buton. Stergatoarele si stropitorile merg fara probleme, ceasul si valorile nu se reseteaza singure.
                              E vorba de Logan Laureate 1.4 MPI din 2004, maneta originala din fabrica.
                              Ce ar putea fi?
                              Zambeste, maine poate fi mai rau!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google