Probleme Oglinzi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Oglinzi

    Buna am Logan preferance facelift de aproape 2 ani si acum oglinda din stanga nu o mai pot regla. E modelul cu reglare normala nu modelul electric. Ce sa fac cum pot remedia problema si oare se rezolva pe garantie ?

  • #2
    am avut si eu aceias problema acum un an pe stinga si acum doua saptamini pe dreapta...rezolvarea e foarte simpla,desi prima data m-am chinuit nitel...se scoate oglinda din carcasa prin tragere(bagi degetul intre ea si carcasapina in spatele ei,si tragi pur si simplu de ea putin mai tare ca nu se sparge) apoi se desface chiestia rotunda pe care a fost fixata oglinda( 3 horsuruburi cu torx 20) in spatele ei are 3 cabluri bagte pe resorturi (exact ca la frinele bicicletei,dar mult mai subtiri) unul din resorturi a scapat din opritor si astfel nu mai poate fi reglat...il duci in pozitie si il fixezi prin lipire cu picatura sau alt lipici puternic...functioneaza garantat...apoi o montezi la loc,si oglinda o bagi prin presare SPOR LA TREABA

    Comment


    • #3
      Ai oglinzi de MCV sau nu conteaza tipul oglinzii? Am mers sa vad si nu vrea sa iasa oglinda de acolo si tocmai am gasit masina zgariata de caini fac cu nervii

      Comment


      • #4
        Uite cum se scoate oglinga (sticla) http://www.tutorialelogan.ro/2010/06...glinda-la.html

        Multumim Crististrulea !!
        sigpic

        Comment


        • #5
          Pe garantie rezolv ceva oare ?

          Comment


          • #6
            Daca crezi ca esti in stare fa-o singur daca nu dute la servis pe garantie,nu cred ca o sa ti-o faca si partea mai naspa este birocratia de care o sa te lovesti (timp pierdut) programari bla bla ...
            sigpic

            Comment


            • #7
              nu ai nevoie sa mergi la service pentru atita lucru...cind toata operatiunea dureaza maxim 15 min,din care 10 dureaza intarirea liantului.daca vrei te ajut cu sfaturi si prin telefon 0766548402

              Comment


              • #8
                Am fost in service si mi-au spus ca mi-a dat-o cineva peste cap si tre una noua. Am spus ce am citit aici si ei au zis ca nu stiu. Incerc imediat sa o repar .

                Am reusit ceva ceva, se vede pot sa fac anumite reglaje dar nu e ca si noua oricum ii mult mai bine decat era. Multumesc mult lui Vicol Gabriel
                Last edited by bvlady17@yahoo.com; 9 August 2010, 15:50. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  [B]Oglinda mecanica din dreapta nu se mai poate regla si sta cazuta in jos de se vede numai roata din spate daca ma uit in ea. Levierul de reglaj din interior merge in gol si se mai poate regla un pic stanga <-> dreapta. Ca sa o pot folosi cit de cit in trafic i-am pus un bat in parte de jos ca sa stea cit de cit ridicata

                  Are cineva idee daca o mai pot repara sau trebuie sa-mi cumpar alta oglinda? Daca masina mai e in garantie imi vor accepta sa o inlocuiasca pe garantie?

                  Am citit psotul lui @vicol gabriel m-am uitat si la mine nu e sarit nici un arc de la plasticul ala rotund care tine oglina.
                  Last edited by valeriuciprian; 11 October 2010, 04:54. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    Si la mine a fost la fel is 3 cabluri din care unu are un joc mai mare, am lipit acel cablu astfel incat sa ramana in afara cat de mult din el ( in afara angrenajului respectiv). Ce ii drept l-am sunat pe Gabriel si mi-a explicat el mai multe si problema s-a rezolvat.

                    Comment


                    • #11
                      Deci sa inteleg ca trebuie tras afara cablu care e mai larg apoi sa-i blochez cu un colier?

                      Comment


                      • #12
                        Uitati o poza cu mecanismul din interiorul oglinzii...ca de...o poza face cat 100 de cuvinte
                        Stiu pe cineva care a schimbat pe garantie o oglinda (mare) cu reglaj manual pentru ca geamul nu mai statea in pozitia in care il reglai.Oglinda se prezenta fara urme vizibile de violenta pe exterior.
                        Attached Files
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          @valeriuciprian am inteles care e problema trag cablul ala care e mai larg in blochez cumva sa nu ma intre inapoi si am rezolvat. Stie cineva care cluoare e pentru reglajul sus <-> jos?

                          Vreau sa-mi spuneti de la ce oare apare defectul ca eu nu am avut oglina data peste cap (cel putin asa cred), nu am umblat toata ziua la ea... etc.. etc..

                          Comment


                          • #14
                            sal, am patit-o si eu...la ambele oglinzi...ti le schimba pe garantie nu e problema, doar sa ai grija sa nu fie lovite sau zgariate ca le fac poze....toate bune..

                            Comment


                            • #15
                              Mie nu mi le-a schimbat pt ca aveau urme de zgirieturi pe carcasa exterioara. Deci ca idee mai bine va puneti electrice si le reglati cu mina ca-s mai de calitate si mai IEFTINE decit oglinzile manuale.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google