Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • o solutie ar fi ca si la stepway aparatorile de plastic ce vin pe marginea aripilor
    RTFM

    Comment


    • numai sa se puna cu simtul raspunderii si sa fie lipite bine.

      Comment


      • la primele loganuri ce aveau probleme cu rugina pe acele margini de aripi s-a facut la dealer montarea unei de protectie de plastic
        RTFM

        Comment


        • n-as pune protectii din alea. o data ca arata ca porcu' ;i mai tin si apa acolo iar masina rugineste mai rau decat fara ele.

          @Andyno
          uita-te pe strada la loganuri si o sa te acresti de cate ciobituri vei vedea.

          Comment


          • Update:
            Capota motor interior a fost vopsita dupa 1 luna jumatate de la prima reclamatie. Urmeaza sa se inlocuiasca si chederul grila, cand o sa-l aduca din Franta, momentan stoc indisponibil. De asemenea vor da cu ceara la capota cand merg sa puna chederul.

            Comment


            • Cand montezi chederul, dai cu niste ceara pe cant sau vaselina. Nu o sa mai rugineasca in veci. Stiu ca din pacate este o solutie pe care o foloseam la dacia 1310...dar avea efect garantat.

              Audi a6, 2007.
              Attached Files

              Comment


              • Explicatii vopsea/rugina Logan

                Buna, colegilor

                Dupa o vacanta pe cinste pe aici prin sudul Spaniei am revenit pe forum;
                Eram dator in a raspunde referitor la modul de vopsitorie aplicat la caroseriile Logan... Dacia.
                Ei bine, marca Dacia stim ca apartine acum marelui concern Renault, iar pretul de vindere al acestei marci este foarte drastic monitorizat de francezi. Asadar, Dacia in general nu face exceptie de la tehnica si materialul folosit de concern in fabricarea de automobile. Aici in Valladolid unde eu am studiat Automocion, gradul superior in Automobilistica fabricare-reparatii, intretinere integrala a automobilelor, avem atat in Valladolid cat si Palencia fabricile FASA RENAULT, unde ca tehnic in automobilistica am acces la aproape toate sectoarele de productie ale masinilor, totul culminand acum cu Renault CAPTUR o masina de nimic, fabricata ca sa intretina plataforma sa nu falimenteze.

                Vopsitorie:
                Prima remarca pe care vreau sa o fac este ca vorbim in principal de 3 tipuri de vopsea :
                -monocapa 1K adica monostrat
                -bicapa 2K
                -tricapa 3K

                La Logan vb de 2K

                Intre aceste straturi intervin tonurile de perlat si nacarat ceea ce numim dupa un limbaj netehnic metalizat care nu e decat un strat special adaugat la a doua mana de vopsea (3), inainte exact de a da lacul. Aici intervine maestria celui care cunoaste cu adevarat sa vopseasca deoarece particulele metalizate pot dispersa daca nu stii cum sa aplici stratul.

                In principal sunt 4 straturi de vopsea care se aplica unei caroserii imediat dupa ce robotii industriali executa partea ce carosaj.

                1- cataforeza (imprimacion) am vorbit despre asta intr-o postare mai inainte cu ceva timp
                2- Apretul sau aici i se spune (aparejo); este stratul care acopera grundul cataforetic si care are 2 propietati: de a proteja grundul cataforetic, de a-l inchide total sub el si deasemenea de a ajuta la tonul de culoare pe care urmeaza sa o primeasca carroceria. Adica avem apret de 3 tonalitati: inchis la culoare, mediu, si deschis la culoare pentru modele alb, blau, etc. (Este pe baza de apa)
                3- Vopseaua propriu zis. Atentie MARE!! vopseaua e ca o acorelă tempera. E facuta pe baza de apa nu pe baza de dizolvent; Obligatoriu se dau 2 maini de vopsea.
                4- Lacul (barniz); este stratul protector. Se dau si aici 2 maini. Este ceea ce numim stralucirea masinii. care de fapt de multe ori face si pretul de vindere a masinii.Rolul lui este fundamental: protectia celorlalte straturi de vopsea, si stralucirea fundamentara a stratului 3 de culoare;Este foarte dur, de aceea in reparatii integrale este nevoie de un abraziv P80 pentru inceput.

                Ceea ce nu se intelege: DE CE RUGINA????
                Totusi cumparam masina nouo iar dupa un timp incep problemele de rugina

                E mult de explicat dar esential pot sa afirm ca pretul de vindere DACIA e un pret raportat la calitate, iar cu asta am spus tot.

                Dacia Logan este o masina cu structura autoportanta.

                Caroseria este elaborata cu ajutorul robotilor industriali de inalta precizie care uneste tabla masinii de structura autoportanta prin ibinare prin puncte de sudura. Atentie!! intre tabla care se sudeaza si structura, fabricantul pune un adeziv structural pentru a proteja tabla de topire si pentru a nu intra apa in viitor in masina.
                Prin aceste puncte de suduara se asigura masinii o mobilitate structurala continuo. Masina pare ca e fixa in structura, dar nu este asa. Faceti proba baieti:
                Ridicati masina pe un cric, din dreapta fata si incercati sa deschideti poarta spate stanga. Astept sa imi spuneti ce observati!!!!

                Asa ca in timp ce mergem cu masina caroseria e in continuo miscare interna iar miscarea aceasta interna este una dintre cauzele care provoaca rugina la incheieturi din cauza faptului ca pretul de vindere a masinii reflecta calitatea reziztentei vopselei aplicate!!!!
                La toate acestea este necesar sa atingem si problema tablei care prin acea securitate viala ne omoara europa imbogatind buzunarul producatorilor de vehicule; tabla de 0,4mm. Pare usoara masina, nu? La fel de proasta pe cat de usoara. Pe ce sa aplici vopsea de rezistenta? pe o tabla de 0,4 tratata termochimic, in contunuo miscare......

                Calitatea de vopsea pe care o foloseste Renault in productie e facuta numai pentru ei. Va spun.. nu se adapteaza la cerintele pietei. Mereu ieftin, ieftin, ieftin... practic nu ai de unde sa scoti mai multa calitate!!!
                Au spus ca se adapteaza la normele europene ca o caroserie sa dureze 10 ani garantat. Asa au in contractul de productie, dar realmente nici un concesionar de renault nu recunoaste asta la ora de a repara carroseria afectata

                In ultimul rand este sarea de pe drumurile romanesti care toata iarna afecteaza vopseaua. De aceea iarna spalati masina mai des chiar si pe dedesubt. E bine sa tineti masina in garaj vara-iarna.

                NU E RECOMANDAD SA SPALATI MOTORUL MAI ALES LA DIESEL. Motorul e plin de senzori si este posibila aparitia de anomalii in sistem.

                Spalare Logan:
                Vopseaua masinii reflecta grija si atentia pe care o aveti pentru masina voastra. Recomand Spalarea la jet de apa! Inmuiat jegu de pe vopsea cu apa, asteptat cateva muinute, apoi burete cu sampon auto de buna calitate, aplicati bine fara sa apasati mult, apoi limpezire cu apa curata la jet.
                Nu e nevoie de spuma activa care distruge lacul, de alte substante ca sa faceti sa straluceasca masina.

                Cam atat.....
                ar fi multe de spus dar.. astept opiniile voastre;
                Ceea ce am postat vreau sa stiti ca este urma unor ani buni de studiu, incercati sa apreciati!! nu cum s-a facut in cazul postarii mele despre cataforeza.

                Inca ceva: Niciodata sa nu comparati vopseaua aplicata de fabricant cu cea aplicata in reparatie. Tratamentul de aplicatie e diferit... dar asta postez pe viitor...

                Salutari

                Comment


                • La orice masina in mers, caroseria se "unduieste" in mers - asta se aplica la orice obiect in miscare de pe planeta asta. Chestia e ca la altele mai mult, la altele mai putin. Acest fenomen se intampla insesizabil pentru ochiul uman, doar cu aparatura speciala se poate masura, eventual proba acest fenomen. Dar tind sa-ti dau dreptate, asta poate fi o cauza a aparitiei ruginei in anumite puncte ce tin de imbinarea caroseriei.
                  Sunt de acord cu tine, spuma activa distruge lacul protector. Eu o spal pe a mea numai cu furtunul si o carpa speciala pentru auto ( cateodata mai folosesc si burete cu sampon ).
                  Dar si daca vrei o masina rigida puternica, te duci iti iei un mercedes de 2 tone si dormi mai bine noaptea

                  Comment


                  • Un post foarte bun pentru cei care încă mai cred în "binefacerile" Marketing-ului.
                    Poate acum se înţelege mai bine expresia folosită de oficialii Renault la adresa Daciei, o adevărată" vacă de muls"...

                    Comment


                    • In vacanta la munte, am atins, infundat si zgariat pragul, de o roca geologica. Dupa 2 zile a aparut rugina, ieri sear m-a prins o ploaie torentiala.

                      Comment


                      • E normal sa apara rugina pe o tabla neprotejata, mai ales e zincat doar cadru lateral spate.La orice masina va apare rugina daca e zgariata pana la tabla, cu infundare.

                        Comment


                        • Nu ma asteptam sa apara asa repede. O voi repara pe casco, saptamana viitoare.

                          Comment


                          • Apare repede rugina pentru ca pragul este cel mai apropiat de sol si de murdaria/apa proiectata de roti si pentru ca Dacia.
                            Last edited by prometheus; 28 July 2015, 14:53.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Originally posted by GuGu21 View Post
                              Eu o spal pe a mea numai cu furtunul si o carpa speciala pentru auto ( cateodata mai folosesc si burete cu sampon ).
                              )
                              Tu nu o speli, ci racai vopseaua cu praful ramas pe caroserie dupa inmuiere.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • E tabla de ambutisare decapata ,TDA , face rugina si daca se depune condens peste noapte.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google