Probleme Servodirectie Logan DCI

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Problema cu pompele de servo electrice este ca sunt foarte des inlocuite cu pompe defecte si reconditionate de catre service-urile de tinichigerie cand duci masina la facut dupa vreo tamponare.Adica omul vede ca ai masina aproape noua cu kilometrii putini si iti schimba pompa cu una naspa si tu observi abia dupa ce iti face figuri ca doar de cine se baga sa verifice pompa daca e tot aia cand te duci sa iei masina.

    Comment


    • #32
      stie cineva sa mi spuna ce pompa de servo este pe logan - pompa mecanica ma refer (cu roti dintate pistonase axiale paleti turbina) model 2008 cu ac merge dar nu baga presiune la capacitatea ei am fost q ea la dacia si mi au zis k nu merge la capacitatea sa se simte un hop in volan k la cricet in res nu am probleme nu am complectat uleiul si nici nu l am schimbat e de le fabrica

      Fa un efort si incearca sa scrii romaneste!
      Last edited by 77sky; 22 January 2012, 00:06.

      Comment


      • #33
        Banuiesc, ca asta te intereseaza;

        http://www.pieseauto.ro/alte-piese-m...062743215.html
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #34
          Servodirectie Electrica Dci

          Salut si bine v-am gasit in primul rand !

          M-am tot lovit in ultimul timp numai de probleme legate de servodirectie, avand mai multe Logan diesel... pompa asta de servodirectie am ajuns sa o si visez!
          Ultima mea achizitie este o pompa servo nou nouta care nu functioneaza, cunoaste cineva daca aceste pompe fiind noi trebuiesc activate oarecum ?
          Pompe sh am mai pus pe masina si nu au trebuit, au luat-o singure.

          Comment


          • #35
            Pompa noua trebuie initializata cu ajutorul Clip-ului.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #36
              Cunosti simptomele directiei cand pompa aceasta nu este activata ?

              Volanul nu imi merge ca si cum nu am pompa servo, pe loc,la relanti merge putin mai usor decat fara pompa.
              Last edited by 77sky; 6 March 2013, 00:09.

              Comment


              • #37
                S-a rezolvat,trebuia activata pompa !
                Last edited by 77sky; 7 March 2013, 20:53.

                Comment


                • #38
                  Pompa Servodirectie Electrica

                  sunt la a doua pomra defecta .Ddupa ce s-a intarit volanul am dus-o la tester
                  nu prezinta erori dar nici nu am avut alte alternative s-o repar

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by zlate58 View Post
                    in primul rind acest tip de pompa nu are perii colectoare la motor,
                    este un motor trifazat (asta ptr cine cunoaste cit de cit instalatia masinii)
                    pompa cu perii se foloseste la clio
                    O fi electromotor trifazat...? din ce am vazut eu,nu prea era... Semana mai bine cu unul secvential.Poate se pricepe cineva mai bine...!

                    Comment


                    • #40
                      Trifazat, spun eu. Poate ma insel dar nu cred.Am vazut destule motoare trifazate si stiu cum arata unul.

                      Comment


                      • #41
                        Ma bucur ca ai o parere asa buna despre tine...! Apropo de electromotor trifazat,logic,are trei faze...,sa nu zici R,S,T,ca acestea sunt in alternativ la 380v.Informeaza-te despre principiul de functionare al unui electromotor secvential(cu electronica de rigoare) si o sa vezi diferenta.Sa stii ca eu nu ma insel(ca sa vezi ca si eu pot sa am o parere buna despre mine)...

                        Comment


                        • #42
                          Si de ce nu ar putea fi trifazat, electromotorul de la servo?
                          Asa ca fapt divers, ai idee cam ce fel de tensiune scoate alternatorul?
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #43
                            Nu poate fi trifazat,pentru ca i-ar trebui alimentare pe trei faze,cu diferenta de potential intre ele.La a doua intrebare,raspunsul sec si real,este curent continuu,ca altfel nu ar putea incarca acumulatorul.Fratele meu mi-a facut,apologia functionarii partii de alternativ,dar asta e cu totul altceva...

                            Comment


                            • #44
                              Las-o balta, nu stii nimic; alternatorul genereaza tensiune alternativa trifazata. In mod sigur, electromotorul pompei servo este unul trifazat; stie nea Zlate ce vorbeste.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #45
                                Multumesc de apreciere,dar citeste...Motor electric de curent continuu fără perii - Wikipedia
                                ro.wikipedia.org/wiki/Motor_electric_de_curent_continuu_fără_perii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google