Probleme Stopuri Frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by einstein1984 View Post
    Din contra dragul meu, nu se mai aprind in veci stopurile. Contactorul ala e dublu, in pozitia de repaus (pedala sus) unul din fire e la masa ca sa stie calculatorul de injectie ca pedala e libera si al doilea fir e izolat, apoi in cealalta (pedala apasata) primul fir e izolat si al doilea e la masa, aprinzand si stopurile. Daca sunt amandoua la masa sau amandoua izolate fata de masa e semnalat un defect si nu se mai tine cont de informatia asta. Firele unite sunt ambele izolate de masa si nu se aprinde nimic.
    Mai bine aflii cum functioneaza inainte sa dai cu parerea!
    Eu stiu ca problema "contactorului"(a se vedea ce este un contactor),este in urmatorul fel: -la benzina este folosit doar unul din contactele intrerupatorului(sunt doua) si anume acel ce este deschis cind nu este calcata frina.In intrerupator intra 12v(prin siguranta) si iese(la apasarea pedalei) 12v,pe doua fire(din acelasi pin),unul aprinde becurile pe spate si celalalt trimite 12v la modulul ABS(informeaza ca pedala este calcata).La diesel sunt folosite ambele contacte si instalatia difera un pic.

    Comment


    • #17
      Originally posted by einstein1984 View Post
      Din contra dragul meu, nu se mai aprind in veci stopurile. Contactorul ala e dublu, in pozitia de repaus (pedala sus) unul din fire e la masa ca sa stie calculatorul de injectie ca pedala e libera si al doilea fir e izolat, apoi in cealalta (pedala apasata) primul fir e izolat si al doilea e la masa, aprinzand si stopurile. Daca sunt amandoua la masa sau amandoua izolate fata de masa e semnalat un defect si nu se mai tine cont de informatia asta. Firele unite sunt ambele izolate de masa si nu se aprinde nimic.
      Mai bine aflii cum functioneaza inainte sa dai cu parerea!
      Vezi ca ai incurcat schema; in contactorul de frana intra un fir (+12v) de la siguranta F03 si iese, la inchiderea contactului, un fir ce duce la lampile stop(despre astea 2 fire spuneam sa le puna direct) si unal fir duce la unitatea de control electric a sistemului ABS.
      Singura pedala de a carei pozitie este informat calculatorul de injectie este cea de acceleratie(pozitia picior ridicat), nicidecum cea de frana.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #18
        Merge si la ECU injectie semnal de la pedala de frana, nu mai stau sa caut in screenuri la DDT, dar merge.
        INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

        Comment


        • #19
          In schema electrica(plansa 45) nu arata asa ceva, nu e nici o trimitere catre calculatorul injectie; daca schema e inexacta, atunci ce sa mai spun..Atentie subiectul e legat de motorizare pe benzina(postul nr.1)
          Last edited by IancuMIC; 6 January 2012, 00:10.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #20
            Iancule, din nou dai cu mucii in fasole. De ce vorbesti daca habar nu ai si nici toate informatiile?
            Schemele electrice pot avea si 35 de planse, daca tu te uiti doar in una habar nu o sa ai despre ce se intampla inr estul. 160 e contactorul si 120 e calculatorul injectie.
            Attached Files
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #21
              Originally posted by IancuMIC View Post
              Singura pedala de a carei pozitie este informat calculatorul de injectie este cea de acceleratie(pozitia picior ridicat)
              ??? Pune, te rog, o schema.
              INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

              Comment


              • #22
                eu zic sa urmeze sfaturile colegilor totusi in a le urma pe fiecare in parte

                Comment


                • #23
                  "Multimetrul e sfant !!! " apuca-te si verifica tot teoretic , cand unesti firele contactorului de la pedala , ar trebui sa se aprinda stopurile de frana , nu ?!

                  Comment


                  • #24
                    nu, ca e multe fire! Depinde si pe care le unesti.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #25
                      Si userul care apostat la nr.16 spune cam acelasi lucru; si el da cum spui tu in...fasole? Iideea incepe despre motorizarea pe benzina (vezi postul 1).Nu cumva schema aia e de la dci?
                      Se poate totusi sa fii si cuviincios?
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #26
                        Schema e de benzina, daca ai fi utilizat un CLIop sau DDT vedeai parametrii in 120. Se poate totusi sa te documentezi inainte sa vorbesti?
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by einstein1984 View Post
                          Din contra dragul meu, nu se mai aprind in veci stopurile. Contactorul ala e dublu, in pozitia de repaus (pedala sus) unul din fire e la masa ca sa stie calculatorul de injectie ca pedala e libera si al doilea fir e izolat, apoi in cealalta (pedala apasata) primul fir e izolat si al doilea e la masa, aprinzand si stopurile. Daca sunt amandoua la masa sau amandoua izolate fata de masa e semnalat un defect si nu se mai tine cont de informatia asta. Firele unite sunt ambele izolate de masa si nu se aprinde nimic.
                          Mai bine aflii cum functioneaza inainte sa dai cu parerea!
                          Expresia folosita mai sus,nu-i cea mai recomandata! Ceea ce cred ca e sigur,prin contactul dublu,nu trece masa,ci doar "+' si daca se face o punte intre doi pini ai contactului(1si 2) se vor aprinde becurile stop-frina,pe direct.

                          Comment


                          • #28
                            Colegul care a postat problema are motorizare 1.4mpi. Deci e benzinar. Automat are doar 2 fire care intra in contactorul de la pedala de frana.
                            De unde atata cearta si contraziceri fara rost? Mai tare il bagati in ceata pe saracul.
                            In mod normal, daca pune contactul si face o punte intre firele din mufa de la contactor, becul al trebui sa se aprinda.
                            Ca sa verifici cel mai usor:
                            Pune contactul si masoara cu un aparat de masura sau creion de tensiune (de 12V) urmatoarele lucruri:
                            1. firul galben din mufa de la contactor ar trebui sa aiba 12V cand ai contactul pus.
                            daca nu, problema e de la o siguranta (F3, cea care este notata cu STOP). De la aceeasi siguranta se alimenteaza si stergatoarele si pompa de stropit geamul.

                            2. daca este tensiune pe firul galben, atunci faci o punte in mufa respectiva intre cele 2 fire. cel mai simplu este sa masori daca ai curent in becul din stopul central. Daca acolo are tensiune atunci ar trebui se aprinda toate stopurile.

                            3. verifici cablul de masa de la triple (firul negru din mufa de la triple) sa nu fie papucul oxidat, firul carbonizat, etc.
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • #29
                              Daniel, explica te rog daca la dci e alta configuratie de legaturi la contactorul de stop, fata de benzinare,(pune o poza) si ce rol au firele puse la masa in pozitia pedala frana neactionata.
                              Mersi.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #30
                                Nu stiu ce rol are al treilea fir din contactor pentru modelele DCI. Stiu doar ca este acolo si atat. Personal pana acum am avut de treaba pe acolo doar cand legam firele de la alarma. Si am masurat personal firele sa vad care are tensiune dupa contact (galben) si care are tensiune cu pedala apasata. (portocaliu daca tin minte bine).
                                GL-22-TOF

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google