Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu e musai sa se demonteze carcasa, e suficient un surub sa nu fie strans la cuplu si transpira.

    La frate-meu i-a transpirat din prima 1000 km pe la capacul de culbutori, foarte suparator. S-a dus in service si au mai strans cam 1/4 spire suruburile si gata, s-a rezolvat.

    Comment


    • #17
      Originally posted by M.FLORIN View Post
      astazi am ridicat si eu masina pe elevator ... nimic. Am discutat si eu cu cei din service de la reprezentanta - le-am artat si lor pozele tale -- parerea unanima a fost ca acolo ceva nu a fost bine stans (etansat) din fabrica ... nu prea avea cum sa fie atat de mult ulei acolo. Si pentru remediere clar trebuie desfacut tot si vazut de unde vine problema.
      Bafta
      Multumesc pentru informatie.
      Mai devreme de 20,000 km nu ma duc oricum.
      sigpic

      Comment


      • #18
        Până atunci să verifici mai des nivelul de ulei motor !

        Comment


        • #19
          O sa m grija.
          Din 4,1l o mi ramane ceva.
          sigpic

          Comment


          • #20
            Am avut si eu o problema cu masina. La plecarile de pe loc in special, dar si la accelerari si decelerari simteam o lovitura in coloana de directie, treaba asta a inceput in jurul a 3500 km. Am fost la service, a venit comisie de la uzina, a constatat defect caseta directie, iar apoi a venit o alta comisie in prezenta careia s-a schimbat caseta de directie cu tot cu bieletele de directie. Acum masina merge ok, am 11000 km.
            sigpic

            Comment


            • #21
              salutare la toti.ceva asemanator ca la mihaiiahim,tot in jur de 3000 km,am avut si eu ceva batai, banuiau ceva la capat bara,dar au impopotonat masina cu senzori,microfoane si camere de filmat si pe urma au trimis de la fabrica ,caseta cu toate maruntaiele(nu doar capat bara stg,cum au constatat apan galati,nu le.a dat voie fabrica sa scimbe doar capat bara)si acum nu se mai aude nimic,merge perfect

              Comment


              • #22
                Caseta de directie este oare aceeasi si pe diesel si pe benzina?

                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • #23
                  seara buna florin.a ta nu este tot pe benzina?

                  Comment


                  • #24
                    Ba da ... a lu Mihai e in schimb diesel.

                    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                    Mihai cu semalizatorul ala de pe aripa ai mai facut ceva?

                    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                    Last edited by M.FLORIN; 16 April 2013, 22:17. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpic
                    This is My Ride!
                    !Visit and enjoy!

                    Comment


                    • #25
                      Mai am si eu 3500km pana la revizia de 20000 si sa vad ce imi vor spune de urmele de ulei pe motor.
                      Ma bucur ca s-au rezolvat problemele voastre.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Problema cu caseta de directie este direct de la producator (care nu este Dacia-Renault), o 'mica problema din tolerante' (deh..baieti destepti).
                        Stiu lucrul asta de la un cunoscut care a schimbat si el caseta de directie la un Stepway, la doar 3500km.
                        Deci...se pare ca e o chestie generala..
                        Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                        My ride

                        Comment


                        • #27
                          Semnalizatorul l-am schimbat prin ianuarie. Cu ceva comentarii din partea celor de la uzina, dar l-au schimbat.
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            La mina in mers aleatoriu se aude un zgomot destul de ,,fin", ceva in genul unui dinte care scapa. Cei de la Caremil iasi au spus ca e de la calibrarea ESp-ului si ca masina nu are absolut nimic. Ramane sa vad in timp. Nu are nici o regula aparitia acestui zgomot, indiferent ca merg cu 100 sau cu 10 km/h face la fel la acelasi interval si nu bate nu trage intr-o parte sau ceva in genul. Masina merge perfect doar ca se aude. Si in principal se aude pe drumuri bune pe drum cu denivelari nu se aude si nu se simte. Astept sa vad ce se intampla.
                            soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

                            Comment


                            • #29
                              La mine se auzea pe toate tipurile de drum. Am si eu esc si nu se aude un astfel de zgomot, deci dupa parerea mea este ceva in neregula. In alta ordine de idei esc-ul intra doar in anumite conditii, deci nu trebuie sa se auda decat atunci.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by mocanuba View Post
                                La mina in mers aleatoriu se aude un zgomot destul de ,,fin", ceva in genul unui dinte care scapa. Cei de la Caremil iasi au spus ca e de la calibrarea ESp-ului si ca masina nu are absolut nimic. Ramane sa vad in timp. Nu are nici o regula aparitia acestui zgomot, indiferent ca merg cu 100 sau cu 10 km/h face la fel la acelasi interval si nu bate nu trage intr-o parte sau ceva in genul. Masina merge perfect doar ca se aude. Si in principal se aude pe drumuri bune pe drum cu denivelari nu se aude si nu se simte. Astept sa vad ce se intampla.
                                Aceeasi problema o am si eu dar nu e chiar asa fin zgomotul si simt bataia in volan. Luni am programare la service. Va tin la curent.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google