Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ambreiajul este considerat consumabil, discul si placa de presiune, mai exact.

    Fiecare interpretam certificatul de garantie din punctul nostru de vedere, nu conteaza ce scrie acolo, conteaza ce credem noi.
    Doar ca banii pentru alt ambreiaj sunt la Dacia.
    Last edited by mr.K; 15 April 2015, 13:34.

    Comment


    • Sunt convins ca baiatul pleca cu a 4-a si a 5-a de pe loc. voi puneti la un loc mere cu pere?
      Gugule...vezi ca ai sarit vreo doua pagini de forum si una din carnetul de garantii.

      LE: abia astept sa vad ce raspuns primeste boby. Va fi edificator

      Comment


      • O fi, dar cum explici urmatorul aspect
        Logan 1 (2005), Dci 65 cp, soft (doc), 500.000km actual, abreiaj original abia cum da semne de oboseala........dupa 10 ani ( supun masina la orice expertiza pentru ambreiaj daca este cazul)

        Logan 2, 2014, dci 90cp, 20.000km ambreiaj tremura )

        Vorbim de calitatea pieselor.........

        skd_ozenel

        si eu sunt curios sa vad ) sa actionez in consecinta ,cert este ul lucur maine inanite de a ajunge la ei trebuie sa prind "putin "aglomerat sa ajung cu ea cu tremuriciul dupa mine
        Last edited by bobbyred; 15 April 2015, 13:36.
        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

        Comment


        • Vorbim de calitatea pieselor sau .............
          Da ! Fara "sau".

          Comment


          • Am modificat
            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

            Comment


            • Originally posted by bobbyred View Post
              O fi, dar cum explici urmatorul aspect
              Logan 1 (2005), Dci 65 cp, soft (doc), 500.000km actual, abreiaj original abia cum da semne de oboseala........dupa 10 ani ( supun masina la orice expertiza pentru ambreiaj daca este cazul)

              Logan 2, 2014, dci 90cp, 20.000km ambreiaj tremura )

              Vorbim de calitatea pieselor.........

              skd_ozenel
              Se faceau loganuri DCi in 2005?
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Am schimbat ambreiej pe garantie la 30.000 km la un Opel Astra
                Banuiesc ca si la Dacia se schimba
                Diferenta esta ca la acel Opel patina
                sigpic

                Comment


                • Din ce citesc pe acest topic, eu cel puţin mă pot declara norocos, deoarece:
                  - la mine problema trepidatului la plecarea de pe loc a apărut abia după trei ani şi aproximativ 50.000 de kilometri;
                  - se manifestă doar în anotimpul rece şi atunci doar până se încălzeşte ansamblul motor-cutie;
                  - de când s-a încălzit vremea afară, fenomenul cu pricina a dispărut subit.

                  Sunt curios ce explicaţii vor primii colegii care vor reclama la reprezentanţă acest comportament nefiresc al maşinii.

                  Comment


                  • trepidatul ala nu poate veni si de la bieleta aia antirasturnare, care leaga si rigidizeaza ansamblul motor-cv? poate ca acele trepidatii provin de la bucsile crapate/rupte/imbatranite

                    Comment


                    • Mă conving mâine când merg cu maşina la I.T.P.

                      Comment


                      • Originally posted by einstein1984 View Post
                        Se faceau loganuri DCi in 2005?
                        Tu ce zici ! Eu zic ca DA si inca chiar primul lot
                        este inscrisa pe 30.11.2005 concluzia o tragi singur !

                        P.s este in semnatura mea.
                        Last edited by bobbyred; 15 April 2015, 16:11.
                        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                        Comment


                        • legat de schimbare abreajului, discul in sine avea o portiune de 3-4 mm latime pe toata circumferinta discului care era uzata altfel, daca puneai mana simteai o oarecare diferente de nivel. Nu patina absolut deloc, masina mergea normal, "tragea normal"aveam aceasi problema si la plecarea de pe loc, cei dreptnu mereu.

                          Comment


                          • Originally posted by cristi.... View Post
                            trepidatul ala nu poate veni si de la bieleta aia antirasturnare, care leaga si rigidizeaza ansamblul motor-cv? poate ca acele trepidatii provin de la bucsile crapate/rupte/imbatranite
                            Nu are nici o treaba!

                            Revenim la ambreiaj, problema e strict de la placa si disc. Se va schimba pe garantie daca va fi cazul.
                            @ Ampt si la mine s-a intamplat exact la fel, nu se mai manifesta de cand a venit caldura.
                            My Ride sigpic

                            Comment


                            • Mult succes daca crezi tu ca o schimba pe garantie. Mi ales daca nu pot reproduce problema.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • vezi ce a scris NadgobSuiram
                                eu zic ca se vor da pe garantie unele, altele nu. probabil va cantari mult rulajul masinii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google