Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din păcate asa este, și eu am suspiciuni, dar nu sunt sigur de ea, am verificat la tara joja și era la limita maxima, înainte trecea un pic, trebuie sa vad joja în aceeași poziție ca sa-mi dau seama.

    Comment


    • Sa vezi masinile din grupul VAG ce consuma ulei....

      Comment


      • Aici nu este vorba de VAG, discutăm doar despre Dacia si Renault, puțin mă interesează ca și la alții papă, atât timp cat am dat banii pe o mașină produsă de Dacia/Renault.

        Comment


        • Originally posted by ten View Post
          eu am 40.000 km si n-am schimbat niciodata blocul de lumini si este foarte des folosit.


          Salut,

          Loganul meu de 10 ani este din noiembrie 2014 1,5 ,am 30000 km si nu am nici eu nicio problema cu masina,absolut nimic.
          Legat de blocul de lumini,eu am cinstit pe cei de la service sa imi monteze claxonul de le loganul 1(aveam 2 claxoane italiene) care automat consuma mai mult dar si suna intru-un mare fel fata de tit si la fel nu sunt probleme!
          Chiar este o incantare fata de fostul logan si mai ales motorul si cutia,cand am mers intr-un logan 1,2 mi se parea ca se aude foarte tare la 120 km/h , in schimb in a mea nici la 170 km/h nu se simte si aude nimic
          Last edited by Mike959; 20 April 2016, 13:53.

          Comment


          • Originally posted by aris86 View Post
            Aici nu este vorba de VAG, discutăm doar despre Dacia si Renault, puțin mă interesează ca și la alții papă, atât timp cat am dat banii pe o mașină produsă de Dacia/Renault.
            La un renault megane 1 in cartea de service scria ca e normal sa consume pana la 1L de ulei la 1000 Km ... binenteles ca nu consuma dar unui amic cu Opel Astra cam atat ii consuma... s-a cam agitat si el insa si in cartea lui de service scria ceva asemanator .. deci producatorul era acoperit
            RTFM

            Comment


            • Si in cartea service Dacia scrie tot cam asa ceva!

              Comment


              • @fallax, pune te rog paragraful ca nu îl găsesc în carte. Voi țineți cu ursul, auzi 1L la 1000 km, pai în ritmul asta băgați ulei în loc de benzina.

                Comment


                • Ai dreptate Aris, in stilul asta pana la revizie ramai fara ulei complet
                  Last edited by 77sky; 20 April 2016, 18:15.

                  Comment


                  • La Dacia 1300 scria in carte consum ulei normal 1 L / 1000 km, uzina Reno - Dacia se lauda a evoluat de atunci ... se pare ca nu ?

                    Comment


                    • Faci plinul cu benzina, completezi 700-800 mililitri de ulei. Interesant in cazul asta plecam cu bidonul de ulei dupa noi. Dacia n-are nicio vina si nu isi asuma vreuna, ne trimite sa lecturam manualul.


                      Edit: motorul in 4 timpi devine motor in 2 timpi :d
                      Last edited by Crs. Sandel; 20 April 2016, 17:32.

                      Comment


                      • În manualul
                        REF 999100392R / edition roumain
                        NU 993-1- 09/2012

                        la
                        Capitolul 4: Întreţinere
                        NIVEL DE ULEI MOTOR: generalităţi
                        Attached Files
                        Last edited by t0rquemada; 20 April 2016, 17:52.
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • În manual scrie: dacă consumă 0,5 l ulei/1000 km, motorul este în neregulă și trebuie constatare in service, ceea ce înseamnă ca ei garantează ca motorul consuma ulei foarte puțin, nesemnificativ (lucru cu care sunt de acord), încât să dăuneze funcționării motorului.

                          Comment


                          • consumul ala e valabil numai pt perioada de rodaj
                            dupa rodaj nu mai are voie sa consume, nu semnificativ


                            la 1.2 scria cineva ca problema ar fi de fapt niste supape..sau ceva de genu asta

                            Comment


                            • Unii cred ca este normal ca motorul sa ”pape” ulei.

                              Comment


                              • Mi se pare normal sa pape un 200 ml de ulei la 15.000 de km , dar sa inceapa sa consume peste 0.5 l /1000 de km nu-i in regula chiar daca ar fi si in rodaj.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google