Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ciprs View Post
    De ce sa se aprinda ESP in bord cand ai franat ceea ce e treaba de ABS?
    Incearca o franare de la 60 km/h la podea si vezi daca functioneaza ABS-ul cum trebuie sau te duci taras ca sa te convingi.
    Înainte să postezi aiurea (ESP e o rutină soft a blocului ABS) o privire prin manual e indicată.

    Frânarea de la 60 kmh intră la AFU - funcție diferită
    Attached Files
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Originally posted by Oti View Post
      Cand postezi grozavii din astea la o masina noua, adu aminte la un cititor si povestea scurta a masinii..... cei de la Toyota au scos toate masinile din SUA pt chestii banale in comparatie cu ce povestit colegul.....adica eu conduc o masina omologata RAR, pe strada, si daca pun o frana exista sansa sa mor nevinovat.....
      Nu este prima poveste care o aud. Un client a stat in spital 6 luni din cauza unui surub de la directie, a ramas omu fara ....la o curba.....prin anul 2000 si ceva se intampla... s-a spaguit la expert si cei vinovati au scapat basma curata, doar suntem in Rom, o fi asa sau nu, este vorba clientului.....
      Nu compara probleme particulare cu erori de design, sistematice ... eu aud prima data la un logan ca nu functioneaza ABS-ul si in plus multi utilizatori nu prea stiu cum functioneaza aceste sisteme... acum ceva timp un taximetrist imi explica ca pe meganul in care ma ducea are tractiune 4x4 si imi arata ca are in bord un simbol de tractiune integrala... el imi arata de fapt simbolul de ESP....
      RTFM

      Comment


      • Nu este eroare de design, samd, este o problema de standard de calitate, CTC intern, la fabrica , ceea ce este foarte grav. Chiar fara revizii facute...masina aia daca se respecta "....lucru bine facut", (nu cum se face o autostrada), cinci ani nu trebuie sa fie probleme de tipul asta, la o utilizare normala. Eu as lasa masina la poarta fabricii cu televiziunea de fata + LOGAN CLUB
        Last edited by Oti; 17 September 2016, 21:45.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Originally posted by dadan View Post
          Nu compara probleme particulare cu erori de design, sistematice ... eu aud prima data la un logan ca nu functioneaza ABS-ul si in plus multi utilizatori nu prea stiu cum functioneaza aceste sisteme... acum ceva timp un taximetrist imi explica ca pe meganul in care ma ducea are tractiune 4x4 si imi arata ca are in bord un simbol de tractiune integrala... el imi arata de fapt simbolul de ESP....

          Omul a luat masina defecta de la dealer.
          Dacia livreaza o masina defecta, cu CTC, cu tot tacamul, o masina care poate fi un pericol pentru soselele publice.

          Comment


          • ...cuvinte mari : "defect de fabricatie , eroare de proiectare ..." !
            ...cuvinte venite din partea cui , in ce calitate , atotcunoscatori ?
            ...in ce conditii derapeaza masina in cazul franarii bruste ?
            ...eu v-am mai spus , in cele mai multe cazuri , de vina este "piesa" dintre scaun si volan !



            Cauți echipament, căști și accesorii moto? La Moto.com.ro găsești sute de modele de echipamente moto, geci și ghete motociclisti, la cele mai bune prețuri. Vezi oferta pe site!


            ...si ar mai fi , dar probabil dupa ce cititi asta si reusiti sa intelegeti ce ati citit , poate va schimbati atitudinea fata de cele afirmate mai sus.

            Comment


            • Originally posted by old_radu View Post
              ...cuvinte mari : "defect de fabricatie , eroare de proiectare ..." !
              ...cuvinte venite din partea cui , in ce calitate , atotcunoscatori ?
              ...
              când te duci cu un defect în service si ti se spune ca ai din fabrica un abs incompatibil cu masina, cum e? Când ceva merge anormal, chiar ilogic si ti se spune în service ca e normal sa mearga defectos, cum e? Când schimbi caseta de directie dupa 3000 de km, cum e? Aaa... scuzati, nu suntem atotcunoscatori, prin urmare cand vedem ca masina merge ca sarpele cu toate sistemele "antimers ca sarpele" pe care le are, inseamna ca e soferul nepriceput. Daca nu ti se închide geamul nu e defect de fabricatie, cum iti dai seama ca e, ce esti geamgiu? N-ai nicio calitate. Calitatea de client, cumparator, utilizator e cea mai "calitate" care iti da dreptul sa te pronunti. Daca mie mi-a venit masina defecta din fabrica atunci are defect de fabricatie. Ce cunostinte, studii, pregatire, doctorat iti trebuie sa constati ca masina nu merge cum trebuie?
              Last edited by Fanez; 18 September 2016, 12:38.

              Comment


              • Defect de fabricatie, de functionare si conceptie

                Defectul de functionare: reprezinta o modificare accidentala care afecteaza functionarea normala.

                Defect de conceptie: = defectul unei entitati care se datoreaza unei conceptii gresite.

                Defect de fabricatie: reprezinta defectul unei entitati care se datoreaza unei fabricari neconforme cu conceptia initiala a produsului sau cu procedeele specificate initial pentru fabricatie.

                Comment


                • ...corecte si binevenite explicatii !
                  ...poate in viitor vom sti despre ce si cum vorbim .

                  Comment


                  • Un produs neconform, care functioneaza defectuos, fabricat gresit, este un produs cu defect de fabricatie.

                    Defect de fabricatie: reprezinta defectul unei entitati care se datoreaza unei fabricari neconforme cu conceptia initiala a produsului sau cu procedeele specificate initial pentru fabricatie
                    .
                    A zis destul de clar.

                    P.S. ...poate in viitor vom sti despre ce si cum vorbim .
                    Last edited by Fanez; 18 September 2016, 14:00. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • ...OK , mare adevar grait-ai !
                      ...hai sa lamurim si treaba cu "eroare de proiectare"
                      ...apoi cred ca putem incerca sa lamurim problema derapajului la franarea brusca ...daca masina nu-si mai pastreaza trasa initiala ar putea fi un defect de fabricare sau o eroare in proiectare ?
                      ...oricum , intrebarea e retorica !

                      Comment


                      • ...ar putea fi un defect de fabricare sau o eroare in proiectare ? ...
                        Raspunsul este DA! Conteaza si la ce anume te referi.
                        Ca sa aruncam cu vorbe considerand ca ii corectam pe altii "care este" mai prosti ca noi, putem cu totii.
                        Citat dintr-un link indicat de tine:
                        Se stie ca ABS-ul te ajuta sa poti controla directia in timpul franarii, datorita faptului ca roata nu se blocheaza. Adica poti ocoli un obstacol, in timp de franezi la maxim. Totusi nu este recomandat sa virezi brusc, mai ales la viteze mari. Masina va derapa, iar ABS-ul nu mai ajuta in cazul asta. Intervine ESP-ul, daca masina este echipata cu asa ceva. Daca nu ai ESP, vei scapa masina de sub control
                        1. Colegul a zis clar ca s-au blocat rotile, adica n-a functionat ABS-ul si nu a tras de volan.
                        2. Daca nu mai ajuta ABS-ul intervine ESP-ul.
                        Daca placutele de frana care vin montate din fabrica se balangane si fac zgomot e defect de proiectare din moment ce au proiectat un sistem defectuos. N-au ales cele mai potrivite placute, iar daca asta a fost indicatia celui care a proiectat sistemul...

                        Citez: "... cand ii dau frana puternica abs ul intra instant si masina ramane pe traiectorie. A mea trage dreapta la o frana mai puternica."
                        Last edited by Fanez; 18 September 2016, 14:40. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Vorbiti fara sa studiati poblema.



                          Salut sunt nou pe aici si sper ca am nimerit bine sectiune. Am achizitionat si eu un Logan Prestige nou cu probleme de fabricatie. Nu mi-au spus nimic decat dupa ce l-am achitat. Are o problema in blocul ABS si acum tre sa stea 2 saptamani in service, pentru ca au vrut sa il schimbe si de la Mioveni au trimis unul necompatibil. A mai patit cineva asa ceva? Sa ia masina noua si sa stea in service? . Ma cam streseaza gandul asta.
                          ...cuvinte venite din partea cui , in ce calitate , atotcunoscatori ?
                          In calitate de oameni care stiu sa caute si sa citeasca, alte pretentii nu am.

                          ...e mai simplu sa aparam Dacia decat sa studiem SI SA ATACAM ALTI MEMBRI, chiar daca povestea e pe forum...

                          Nu e prima oara cand ataci persoana si nu ideea.
                          Last edited by mr.K; 18 September 2016, 15:22.

                          Comment


                          • @old_radu v-ati facut un obicei sa aparati masina in detrimentul omului, chiar daca este un defect de fabricatie evident.

                            Comment


                            • Având în vedere că nimeni, nici chiar posesorul mașinii respective, nu a stat cu CLiP -ul pe mașină să verifice niște chestii (gen versiune soft bloc abs vechi și bloc abs nou ăla schimbat pe garanție și configurat de echipa din franța) orice comentariu pe tema asta e bătut câmpii cu sau fără grație după caz.

                              Blocul ABS la X52 să facă:
                              -ABS (majoritatea posesorilor îl folosesc fără să știe cum merge)
                              -ESC ( Sistemul de control dinamic al traiectoriei (ESP) îşi face apariţia în serie încă de la nivelul de intrare în gamă pe cele trei noi modele Dacia, conform reglementărilor europene. Acesta asigură stabilitatea vehiculului în condiţiile cele mai dificile, precum evitarea unui obstacol, pierderea aderenţei în viraj sau şofatul pe o şosea alunecoasă.)
                              -ASR (controlul tracțiuni, te lasă să patinezi dacă pleci de pe loc până în 2000rpm)
                              -HSA (hill start assist)
                              -AFU (Asistenţa la frânarea de urgenţă (AFU) completează sistemul de anti-blocare a roţilor (ABS). În cazul unei frânări de urgenţă, AFU acţionează asupra sistemului hidraulic, aplicând o presiune maximă asupra frânelor, încă de începutul frânării, până la atingerea pragului de acţionare al sistemului ABS.)
                              -EBD (electronic brakeforce distribution)

                              Cazul colegului
                              Azi dimineata la iesirea din Voluntari, s-a bagat unu in fata si i-am dat frana buna. Bineinteles ca am derapat pe soseaua uscata. ABSul a intrat tarziu , in rest am facut vals pe sosea. Nu mi s-a aprins in bord ESP sau ceva.
                              e de AFU nu ESC (volanul era drept 0grade, deci soferul vrea drept ce traiectorie să corectez?!!!)
                              Last edited by t0rquemada; 18 September 2016, 16:26.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Cu gratie sau nu, postacii Dacia nu au explicat cum Dacia a livrat o masina cu bloc ABS defect, masina supusa unor teste la Dacia, cu CLIP-ul, cu piloti de incercare, cu volanu la 0 grade si cu tot mai e nevoie la testarea unei masini ce urmeaza sa intre pe drumurile publice.
                                De vina e clientul, ca nu a venit la ridicarea masinii cu CLIP-ul dupa el.

                                Singura vina a clientului e ca a ales sa ridice masina, eu le-o lasam pe cap si ceream alta.
                                Last edited by mr.K; 18 September 2016, 17:22.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google