Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by M.FLORIN View Post
    Nu am auzit pe cineva sa fi patit asta. Eu personal nu am patit asa ceva.
    De ce intrebi?

    By phone using Tapatalk and Galaxy S6 EDGE PLUS
    Pentru ca a intrat in lampa dreapta, dupa ploile din ultimele 2 zile.
    Urmarea ca s-a descarcat bateria, peste noapte. Bateria are sub 2 ani vechime.
    ......... cum sa nu...toata lumea care are logan sau alt renault. Trust mr.K. Este haterul sef
    Eu zic sa-ti verifici frigiderul, mai bine!
    Last edited by mr.K; 27 October 2016, 12:46.

    Comment


    • mr.K acolo o pastrezi? Inutila? Sau este si aia sh :P

      Comment


      • Niciodata o bere rece nu este inutila.

        Aveam o parere mai buna despre tine, dar mi-a trecut.

        Comment


        • mr.K multumesc, nu's de ce lumea in ultima vreme tot imi face complimente. Vad ca incepi si tu :P

          Comment


          • http://m.************/masini-noi/new...frane-15866909

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Pentru ca a intrat in lampa dreapta, dupa ploile din ultimele 2 zile.
              Urmarea ca s-a descarcat bateria, peste noapte. Bateria are sub 2 ani vechime.
              ...
              Si ai demontat lampa sa vezi ce si cum prin spatele ei?


              By phone using Tapatalk and Galaxy S6 EDGE PLUS
              sigpic
              This is My Ride!
              !Visit and enjoy!

              Comment


              • Ieri mi s-au stins brusc luminile ( la masina ). O placere sa mergi noaptea si sa ti se stinga brusc toate luminile, pozitii, faruri... tot. Am pus mana pe comutatorul rotativ si l-am dat inapoi, s-au aprins DRL-urile, apoi am comutat din nou pe pozitii si faruri. S-au aprins din nou, surpriza. Nu stiam ca Dacia are dotarea asta.
                Dupa ce am ajuns la destinatie am tot frecat comutatorul blocului de lumini si nu a mai facut figura.. Cred ca daca ma duc in service si le zic sa imi schimbe blocul de comanda pe garantie o sa rada aia de mine ca de curci. Bravo, Dacia! Super calitate.
                De curiozitate stie cineva cat costa blocul de comanda? Mi-l schimb pe banii mei, altfel ma paste vreo nenorocire daca mi se sting luminile noaptea in vreo depasire...

                Comment


                • Schimba blocul de lumini pe garanție. Știe ca sunt loturi cu probleme și îl schimba pe garanție. La unii pica repede, la alții mai târziu, depinde de la caz la caz, cat o fi vrut producătorul sa te tina.

                  Comment


                  • A picat si la mine blocul de lumini...dintr-o data, pe la 12 noaptea cand eram la 150km de casa. Mare bucurie sa vin cu faza lunga pana acasa(si cred ca mi-am luat si carne in frigider de la ceilalti participanti la trafic). Bravo dacia!!!

                    L-au schimat pe garantie fara sa comenteze.

                    Comment


                    • blocul de lumini se schimba pe garantie. jaguarul mai are dotarea asta, sa se stinga becurile brusc, noaptea, pe autostrada. in stopuri nu intra obligatoriu apa, dar intr-adevar dupa 8 ani, la logan ph1 din cauza umezelii si a designului prost la conectorul triplei, ori se face un scurt, ori se intrerupe o masa si atunci se aprind semnalizarea si becul de frana si clipeste des semnalizarea, ca si cum ai avea un bec ars. am vazut si la opel si la renault si la mercedes si la golf gunoiul asta de comportament, totul vine de la cost-reduction. la logan ph2, unde au reproiectat conectorul, nu se intampla asta. vorbesc din experienta proprie a celor doua loganuri din dotare (un ph1 si un ph2) si al curiozitatii (inca n-am vazut in trafic logan ph2 sa aiba "dotarea" asta). pentru blocul de lumini cu probleme, inuurati-i pe cei de la valeo au fusarit un lot de cateva mii de blocuri de lumini, de dacia stie si le schimba pe garantie. cunosc trei posesori de dacia (lodgy, dokker si logan) care s-au dus cu problema asta la service si li s-a inlocuti blocul de lumini, inca de anul trecut si problema nu a mai aparut. toate sunt masini de firma, care ruleaza cam 40-60000km anual.
                      K, corect, triplele spate sunt facute de elba, pe matritele lui valeo nu vad vreun motiv pentru care daca nu uiti pozitiile aprinse, sa se descarce bateria de la un bec neaprins, scufundat in apa. mai ales ca apa chioara nu e coductor electric. n-am verificat pe schema electrica, dar mi se pare dubios. se poate insa de la apa la senzorul de inchidere portbagaj, sa se aprinda becul din portbagaj, dar si ala e bec mic, de cativa watti, n-ar trebui sa descarce o baterie intr-o noapte. la o baterie de 45Ah, un bec de 15W ar descarca bateria in cam doua zile si o noapte. cum ziceam, dubios, eu merg de cateva luni cu semnalizarea "tunata" si desi peste weekend-uri nu folosesc masina, bateria are 4 ani si n-a mecait nimic deocamdata.
                      Last edited by Seba; 27 October 2016, 14:32.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Merci de sugestie. Chiar o sa ma duc la Meridian Sud sa pun problema, va tin la curent cu raspunsul lor. Dar tare ma indoiesc ca o sa fie de acord, chiar daca se cunoste problema pentru ca nu e demonstrabila pe loc. Face cand vrea.

                        Comment


                        • La Meridian sud l-am schimbat pe garanție la 8000 km fără sa comenteze. Actualul rezista, am ajuns la 31000 km cu el (43000 km în total).

                          Comment


                          • Am observat ca daca incerc sa dau flash-uri in timp ce am faza mica aprinsa si nu trag de maneta suficient, raman fara lumina, cel putin pe fata. Stie cineva daca este normal?

                            Comment


                            • Nu este normal. Mergi la service și schimba blocul de lumini.

                              Comment


                              • Originally posted by M.FLORIN View Post
                                Si ai demontat lampa sa vezi ce si cum prin spatele ei?


                                By phone using Tapatalk and Galaxy S6 EDGE PLUS
                                Undeva face un scurt, cred, sunt momente cand nu se mai aprinde pozitia din lampa aia.

                                In fine, masina mai are garantie.

                                n-am verificat pe schema electrica, dar mi se pare dubios.
                                Si mie.
                                Last edited by mr.K; 27 October 2016, 15:24.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google