Probleme "vindere Masina"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme "vindere Masina"

    Am un logan 1.4. 2006, doresc sa o vand unui nou proprietar.
    Toate bune si frumoase. La masina se plateste taxa de inmatriculare, ceea ce imi scade din pretul masini, dar intimpin si unele probleme cu vinderea ei.
    Eu doresc sa dau masina printr-un contract de vanzare cumparare, si el sa circule cu masina prin acel contract/procura, sa fie cat de cat legal.
    Problema este in felul urmator, daca pe el il ia camera de rovinieta sau parcari neregulamentare, sau orice fel de contraventie, amenda o sa vina la mine logic, eu normal ca nu platesc ca nu am mers cu masina, cum scap de problemele astea?
    Ma gandeam ca in baza contractului sa o scot de la impozit, dar cred ca amenzile tot la mine vin.

    Astept si eu niste sfaturi. Multumesc LoganClub.

  • #2
    Daca persoana e de incredere (ruda, amic etc) o lasi pe numele tau si iti plateste el toate amenzile.
    Daca nu e cam greu sa impaci si capra si varza. Daca te duci dupa o luna la politie si declari ca i-ai vandut-o, il fericesti ca trebuia sa si-o inmatriculeze el. Daca scrii pe talon "instrainat catre x la data y" la fel, plus ca nu ti-o cumpara daca faci asta. Teoretic poti sa te duci la fiecare amenda cu copia dupa contract cum ca nu mai e a ta, dar e deranjant si nu sunt chiar sigur ca o sa mearga. Institutiile gresesc si cand e treaba simpla, dar acum e intortocheata. Numarul e al tau, pe numele tau deci e posibil sa-ti vina tie amenzi si sa nu prea ai ce face. Cu tribunalele e treaba complicata, deci mai bine nu.

    Am vrut si eu sa vand o masina, am vorbit cu cineva care se ocupa cu vanzari auto, acte etc. si mi-a zis ca nu prea am solutie daca nu e de incredere cumparatorul. Ar fi cateva lucruri de facut, dar nu prea stie daca functioneaza, ca la teorie e simplu.

    Comment


    • #3
      Daca persoana e de incredere (ruda, amic etc) o lasi pe numele tau si iti plateste el toate amenzile.
      Ca rude sau amici carora le plac amenzile sunt pe toate drumurile. Totul e pana la bani, cand sa plateasca, brusc nu mai iti e prieten.

      @surender, solutie reala de a fenta probleme ulterioare nu exista. S-a tot discutat si rasdicutat pe topicul cu taxa de reinmatriculare.

      Comment


      • #4
        Mai bine terminati cu prostiile si dormiti mai linistiti: din moment ce v-ati inteles asupra taxei de inmatriculare (vanzatorul o scade din pretul masinii) restul problemelor sunt puerile, se face contract de vanzare-cumparare, se scrie in talon "instrainat catre la data de - data contractului", si din acel moment vanzatorul isi radiaza masina de la politie si de la fisc iar cumparatorul are obligatia sa o inmatriculeze in 30 zile. Un pic mai complicat este daca masina are masina are numere preferentiale iar vanzatoru vrea sa le pastreze (a fost cazul meu).
        Iar daca eventualul cumparator face nazuri si cauta diverse "rezolvari" mai bine ii spuneti pas si cautati alt client, altfel va puteti complica inutil si riscati diverse probleme. Cam asta e stilul samsarilor, cumpara fara acte o masina, o vand la altu, ala o tine 6 luni-un an, o vinde si ala si PROPRIETARUL IN ACTE are de platit impozit, amenzi si alte dandanale.
        Alegerea este a dumneavoastra.

        Comment


        • #5
          Atunci când te " ia '' radarul , politia trimite la adresa propietarului o instiintare precum ca masina a fost "prinsa" in localitatea x avand o viteza de xx km/h iar in acel sector de drum limita era de xx km/h , si te pune pe tine ca proprietar sa trimiti inapoi acea instiintare prin care le dai datele conducatorului auto care a folosit masina in perioada respectiva . Nu-ti trimite acasa direct amenda ci te pune sa declari cine a folosit la data si ora respectiva masina , deci e simplu atata timp cat cunosti datele persoanei respective .

          Comment


          • #6
            Stai linistit. poti vinde masina fara probleme, iar cu actul de vanzare-cumparare te duci si o scoti de la primarie. Dupa ce ai scos-o de la primarie nu mai ai nici o problema. Acum noul proprietar e obligat sa o treaca pe numele lui, la primarie, in termen de maxim 30 zile, dar nu il poate obliga nimeni. Daca nu vrea, nu vrea, primeste o amenda de la primarie si cu asta basta. Iar pe certificatul de inmatriculare ai o rubrica unde poti scrie catre cine ai instrainat masina. Eu zic sa cauti un client care sa iti dea cat vrei si sa o dai fara nici o grija. Tu ai contractul de vanzare-cumparare care dovedeste ca masina nu iti mai apartine.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Foose,in acea instiintare iti cere si seria permisului celui ce a condus...de unde o ia fostul proprietar?Noul proprietar daca e de buna cuviinta i-o da.
              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

              Comment


              • #8
                Trimite o copie dupa contractul de vanzare-cumparare. Nu serii, nu cnp-uri, nr la pantofi si alte chestii. Pe contract apar toate datele de identificare ale noului proprietar.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  La instiintare de la politie anexeaza o copie a actului de vanzare-cumparare. Din el reiese cui a vandut masina si politia trimite o alta instiintare celui care a cumparat masina !

                  Comment


                  • #10
                    In contractul de vanzare cumparare nu-i trecuta seria permisului.Poate e asa cum spune Leutul
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • #11
                      Asta nu mai e valabila decat pentru camerele fixe de pe dn1 si atat. Cand te 'ia' radarul trebuie sa te si opreasca si sa-ti faca pv. Oricum vanzarea fara perfectarea actelor nu prea e viabila... gandeste-te doar la camerele de rovinieta care-ti vor trimite tie amenda acasa si nu o poti contesta decat in instanta. Pe fiecare in parte!

                      Mai bine pe bulgaria...
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Foose View Post
                        Atunci când te " ia '' radarul , politia trimite la adresa propietarului o instiintare precum ca masina a fost "prinsa" in localitatea x avand o viteza de xx km/h iar in acel sector de drum limita era de xx km/h , si te pune pe tine ca proprietar sa trimiti inapoi acea instiintare prin care le dai datele conducatorului auto care a folosit masina in perioada respectiva . Nu-ti trimite acasa direct amenda ci te pune sa declari cine a folosit la data si ora respectiva masina , deci e simplu atata timp cat cunosti datele persoanei respective .
                        De cati ani stii povestea asta?
                        Ca recent, sigur nu i s-a mai intamplat cuiva.
                        Radarele fixe au fost declarate ilegale, iar radarele mobile, asa cum a zis si Costi, te opresc pe loc si-ti taie procesul verbal.

                        Noul cumparator intr-o singura situatie are nevoie de cel ce a vandut asa masina: cand are de luat niste bani de la asigurari, in situatia ca e victima unui accident.
                        In toate celelalte situatii, vanzatorul o sa caute din diverse motive cumparatorul pana la a 7-a mana, pe unde mai ajunge masina.

                        Comment


                        • #13
                          K eu am patit o la Sinaia anul trecut.In zona cu 70 parca, acolo la intrarea dinspre Bucuresti.Mi-a venit instiintare..bla bla..sa dau datele celui ce a condus..LE-am dat prin fax asta se intampla prin vara,dar la naiba,nu-mi vine amenda!.Am verificat la fisc,nu-i acolo..O SCRISOARE PIERDUTA..sper
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • #14
                            Se pare ca cele de pe DN1 sunt legale.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by mr.K View Post
                              ...In toate celelalte situatii, vanzatorul o sa caute din diverse motive cumparatorul pana la a 7-a mana, pe unde mai ajunge masina.
                              Asta era acum ceva ani. Acum lucrurile stau altfel. Daca ai actul de vanzare-cumparare si masina ai scos-o de pe numele tau, adica de la primarie, restul nu mai conteaza, adica nu te mai intereseaza ce face cumparatorul cu ea. El e obligat sa o declare in 30 zile la primaria de care apartine.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google