Probleme "vindere Masina"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by micutzu666 View Post
    K eu am patit o la Sinaia anul trecut.In zona cu 70 parca, acolo la intrarea dinspre Bucuresti.Mi-a venit instiintare..bla bla..sa dau datele celui ce a condus..LE-am dat prin fax asta se intampla prin vara,dar la naiba,nu-mi vine amenda!.Am verificat la fisc,nu-i acolo..O SCRISOARE PIERDUTA..sper
    vine mai tarziu. mi-a venit cam dupa 8 luni, la fisc.

    Comment


    • #17
      Punem pariu ca-ti vin amenzile de rovinieta? Si ca nu le poti contesta decat in instanta pe fiecare in parte? Daca ala sta intr-o zona cu camere fixe si-ti vin cate 10 pe zi tocesti scarile tribunalului...
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • #18
        Ce treaba are fiscul cu amenda de circulatie? In alta ordine de idei amenda vine pe numele soferului, nu pe nr de masina. S-a vorbit mai sus de treaba asta.
        Last edited by MihaiiahiM; 2 February 2014, 20:41.
        sigpic

        Comment


        • #19
          Originally posted by MihaiiahiM View Post
          Asta era acum ceva ani. Acum lucrurile stau altfel. Daca ai actul de vanzare-cumparare si masina ai scos-o de pe numele tau, adica de la primarie, restul nu mai conteaza, adica nu te mai intereseaza ce face cumparatorul cu ea. El e obligat sa o declare in 30 zile la primaria de care apartine.
          nu prea e obligat. de-abia am avut un proces pentru o masina vanduta acum 6 ani si de la care a venit amenda pt rovinieta. nu m-a intrebat cine conducea, ci direct amenda. atata timp cat cumparatorul nu se duce s-o inmatriculeze la politie, tot pe numele tau este. am fost la DRCPIV cu radierea si au zis ca tot ce pot face e sa-l bage in calculator si (daca am noroc -asa au zis )
          e oprit la vreun filtru si i se ia talonul. dar in bucuresti mergi multi ani pana sa fii oprit la vreun filtru. asta daca nu mergi noaptea la 2-3.

          Originally posted by Costi-bc View Post
          Punem pariu ca-ti vin amenzile de rovinieta? Si ca nu le poti contesta decat in instanta pe fiecare in parte? Daca ala sta intr-o zona cu camere fixe si-ti vin cate 10 pe zi tocesti scarile tribunalului...
          normal ca vin, dar el nu stie si da idei gresite altora.

          @Mihai
          TOATE amenzile merg la fisc daca nu sunt achitate si nu poti plati impozitele casa si auto daca nu platesti amenzile. inclusiv cele ratb vin acolo.
          Last edited by B997NDL; 2 February 2014, 20:51. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #20
            Si ala daca se stie cu musca pe caciula da talonul la un filtru? A uitat actele acasa si in cel mai rau caz ia amenda si atat. Deci vanzatorul ramane sa toceasca scarile tribunalului...
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • #21
              Originally posted by MihaiiahiM View Post
              Ce treaba are fiscul cu amenda de circulatie? In alta ordine de idei amenda vine pe numele soferului, nu pe nr de masina. S-a vorbit mai sus de treaba asta.
              ce amenda vine pe numele soferului ?! radarul (daca nu e din ala unde esti oprit pe loc) si rovinieta vin pe nr masinii. nu-i intereseaza cine conducea.

              @Costi bc
              Exact. cu 70 de lei, sau cat e "neprezentarea actelor", doarme linistit.
              Last edited by B997NDL; 2 February 2014, 20:58.

              Comment


              • #22
                Originally posted by B997NDL View Post
                Exact. cu 70 de lei, sau cat e "neprezentarea actelor", doarme linistit.
                Nu e asa ieftin...e pe putin 2-3mil. (platiti in 48ore) neprezentarea actelor...deci nu prea "se" merita decat daca esti pa naspa cu cel putin doo din astea trei: bolentin, permis, talon.
                Last edited by Kojak; 2 February 2014, 21:36.

                Comment


                • #23
                  oricum, tu cate filtre ai intalnit in Bucuresti ?! mergi ani de zile...

                  Comment


                  • #24
                    Niciunu' in sa zicem ultimii 5 (?) ani. Nici nu mai tin minte sa fiu sincer...
                    Da' nu bag curse noaptea (dupa 12 sau 01 a.m.) sau la 4-5 dimineata cand iasa lumea de la disco (in we).
                    In timpu' zilei sau la ore decente, n-am dat in 17 ani da condus de niciun filtru. Nici macar pa vremea cand opreau la japca.

                    In tineretii vremuri, aveam abonament in we la filtre pe splai, cand plecam dimineata dupa disco, din rejie.
                    "Ce-ati servit, serviti si o fiola?"
                    Last edited by Kojak; 2 February 2014, 21:48.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by B997NDL View Post
                      vine mai tarziu. mi-a venit cam dupa 8 luni, la fisc.
                      Speram ca mi vin de mos gerila dar nimic!!O asteptam atunci!
                      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Kojak View Post
                        Niciunu' in sa zicem ultimii 5 (?) ani. Nici nu mai tin minte sa fiu sincer...
                        Da' nu bag curse noaptea (dupa 12 sau 01 a.m.) sau la 4-5 dimineata cand iasa lumea de la disco (in we).
                        In timpu' zilei sau la ore decente, n-am dat in 17 ani da condus de niciun filtru. Nici macar pa vremea cand opreau la japca.

                        In tineretii vremuri, aveam abonament in we la filtre pe splai, cand plecam dimineata dupa disco, din rejie.
                        "Ce-ati servit, serviti si o fiola?"
                        Ora 11 PM joia, in spatele pietei lahovary, opreau pentru etilotest pe toata lumea in afara de un motociclist carea trecut ca din tun.
                        Si ca sa fim on topic, nu te poti astepta sa ocolesti taxa de inmatriculare fara NICI un deranj din partea ta sau a cumparatorului. Mai bine ii ceri din start niste bani pentru rovinieta anuala si RCA pe vreo 3-4 ani in avans. Desi daca ala face prapad pe RCAul tau, ghjici cui i se aplica malus si la alte masini...
                        Last edited by einstein1984; 3 February 2014, 11:22.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #27
                          Gresit, Malus/Bonus se aplica doar combinat CNP si seria sasiu, daca ai mai multe masini logic ca au serii sasiu diferite !

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Kojak View Post
                            Nu e asa ieftin...e pe putin 2-3mil. (platiti in 48ore) neprezentarea actelor...deci nu prea "se" merita decat daca esti pa naspa cu cel putin doo din astea trei: bolentin, permis, talon.
                            E chiar mai grav:
                            - refuzul de a prezenta talonul = 4-6pct. amenda + 4pct. penalizare
                            - neindeplinirea obligatiei de preschimbare = 4-6pct. amenda + 4pct. penalizare + retinerea talonului
                            (afla oricum, nu trebuie sa i-l dai tu)

                            Si e foarte posibil sa te invite sa le aduci talonul in 30 zile. Daca nu vii, 9-20pct amenda + 6pct. penalizare

                            Adica noul proprietar risca sa primeasca, in total, amenzi de 2200 lei si 14pct de penalizare, si asta in 48 ore, ca daca e cocos si le ignora se aduna de 1000 Euro si mai bine plateste naibii taxa aia de mediu.
                            Si dupa amenzi tot nu poate circula cu masina. Daca a doua zi e prins din nou, se repeta tot.

                            Comment


                            • #29
                              Daca as da-o acum pe cea cu euro 3 as lasa-o la 1500 euro..500 o fi taxa,toata lumea-i multumita si scap si de alte belele..sau e vreo 1000 taxa?
                              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by dr_p View Post

                                (afla oricum, nu trebuie sa i-l dai tu)
                                .
                                nu afla deloc daca fostul proprietar nu se duce la politie.
                                si atunci trebuie "sa se intample" sa fii oprit in trafic. de-abia am trecut in toamna prin asta. lasa ce crezi...
                                si n-are cum sa fie amenda 6 puncte si penalizarea 4. ce vorbim ?!

                                @ micutzu
                                500 (480) e la euro 4. la a mea am calculat
                                Last edited by B997NDL; 3 February 2014, 13:20.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google