Probleme "vindere Masina"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    E o problema a legilor. Daca noul proprietar nu o inscrie in 30 zile, dupa 30 de zile nu mai poate ca nu mai are certificatul fiscal de la primarie (e valabil doar 30 zile). Pe de alta parte nu mai ai posibilitatea de a radia masina de la politie, ci doar de la primarie. Dar sa punem o alta situatie: daca masina mea o cumpara un neamt, francez,..., sin vrea sa o duca la el in tara, cum facem cu actele? Sau nu ii vand masina? Cum vedeti situatia asta?
    sigpic

    Comment


    • #32
      NDL-ule, ba uite ca poate sa fie 6 puncte amenda si 4 puncte de penalizare, am luat eu acum o saptamana un radar.
      6 puncte amenada = 510 ron si penalizare mi-a dat 4 puncte.
      sigpic

      Comment


      • #33
        Originally posted by dr_p View Post
        E chiar mai grav:

        - neindeplinirea obligatiei de preschimbare = 4-6pct. amenda + 4pct. penalizare + retinerea talonului
        (afla oricum, nu trebuie sa i-l dai tu)
        si nu inteleg de unde ai venit cu "preschimbarea"
        daca n-ai inmatriculat-o pe numele tau, pt politia care te opreste, talonul e valabil.
        nu e obligatoriu sa fie pe numele tau. sa fim seriosi.
        deci asta pica. spui ca ai uitat talonul si nu mai pot verifica seria sasiului.
        dupa nr nu apare ca vanduta ca nu ala se trece in contract. care oricum tine de fisc. nu de politie. politia afla de-abia cand se duce ala s-o inmatriculeze pe numele lui (daca o face ). se poate vinde la fel mai departe, mult mai ieftit, catre cei carora nu le pasa de lege. frate-miu a dat un matiz unor tigani, care era pe alt nume, cu 500 euro

        Comment


        • #34
          Originally posted by einstein1984 View Post
          Ora 11 PM joia, in spatele pietei lahovary, opreau pentru etilotest pe toata lumea in afara de un motociclist carea trecut ca din tun.
          Care joie, aia de sapt. trecuta?
          Deci o ard motoristii pe zapada la greu.
          Last edited by Kojak; 3 February 2014, 18:08.

          Comment


          • #35
            Nu am zis joia trecuta, era asta vara.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #36
              Pai zi asa...o joie random.

              Comment


              • #37
                o joie random... adevarul e ca nici eu n-am vazut vreun filtru de multi ani. oricum, e incurcata faza cu talonul si am inteles ca sunt multi cumparatori care au ales sa nu le mai inscrie.

                Comment


                • #38
                  Si eu am vandut autoturismul asta vara...si tot verific disponibilitatea nr de inmatriculare pe site la drpciv si nu apare ca disponibil, iar pe site la csa apare ca nu exista asigurare valabila pe nr respectiv! nu stiu cat de actualizat este acest site...dracu stie daca cumparatorul a inmatriculat masina sau nu!
                  Keep walking...

                  Comment


                  • #39
                    ala cu rca-ul e valabil. deci a inmatriculat-o

                    Comment


                    • #40
                      greu de spus...poate circula fara asigurare! din august si pana acum nu am primit vreo amenda...dar inca nu e tarziu!

                      edit: am verificat si cu serie caroserie si apare cu rca la Astra, pct lucru Craiova! presupun ca nr a fost taiat (fizic)!
                      Last edited by jonnie007; 3 February 2014, 21:10.
                      Keep walking...

                      Comment


                      • #41
                        @jonne007: Ati platit la Politie taxa pentru pastrarea numerelor? In 2010 era 30 Ron.

                        Comment


                        • #42
                          Eu zic ca in contractul acela de vanzare/cumparare sa fie o anexa prin care cumparatorul sa se oblige sa achite toate taxele, impozitele, amenzile de la data incheierii contractului. Eu am vandut un cap tractor in rate si un an pana a platit omu masina integral, a ramas pe mine si a platit el tot. Inclusiv o amenda care a luat-o de la CNADR pt depasire de cantar de cateva zeci de mii de lei...
                          Sezi bland ca-s din Maramu' ❗️❗️❗️

                          Comment


                          • #43
                            Si daca nu respecta anexa ce se intampla? Il dai in judecata pentru nerespectare si in 2 -3 ani primesti hotararea definitiva si irevocabila ca sa o pui in executare.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • #44
                              Thread-ul asta devine deja o gluma...initiatorul nu a mai postat nimic dar discutiile se extind si chiar tind sa degenereze in categoria diverse.
                              E deja necesar ca domnul crististreulea sa faca un TUTORIAL cu vinderea unei masini?

                              Comment


                              • #45
                                Vinderea unei masini in mod legal e foarte simpla, aici se incearca ocolirea legii. Lucru absolut normal, de vreme ce timbrul de mediu la revanzare, retroactiv, mi se pare un abuz. Tara de rahat!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google