Problemele de servodirectie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mai degraba cred ca-ti atinge un plastic in curea. oricum se verifica ochiometric. alta curea si cine ti-o monteaza vede ce si cum ...
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • am inteles ! multumesc ! e posibil sa fi sarit vreo bucata din elementul de inchidere bara sau sa stea cumva in sus, atingand cureaua? ochiometric am vazut-o ca nu mai e. poate pe lumina pot sa disting ceva si la fulii.
      ce-i drept, la un moment dat pe autostrada mi-a venit un miros de cauciuc ars dar restul ocupantilor au zis ca vine de afara. nu mai sunt asa sigur.

      m fost azi si s-a schimbat cureaua si rola intinzatoare, parca ... e aia din plastic negru ? se pare ca se gripase rulmentul si a topit in interior rola. cert e ca acum merge volanul mult mai usor decat inainte de a se strica. cand am incercat am zis ca e rupt, asa usor mergea. inseamna ca avea ea ce av dinainte si nu era de la evenimentul cu teava de gaze ? curea 69 lei, rola 60 lei si manopera 60 lei +2 lei pozitiile fata care se pare ca erau arse.
      Last edited by B997NDL; 9 April 2012, 19:19. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Ajutor

        Salutare, am Logan 1,6 din 2005 și de curând am observat că am pierdere de lichid la servo-direcție. Care este sfatul vostru:
        1. să schimb pompa;
        2. să o repar;
        3. să caut la dezmembrări.
        Vă mulțumesc
        sigpic

        Comment


        • Parerea mea e sa identifici locul pe unde pierzi lichid (din postul tau n-am inteles ca ai pierde pe la pompa); servodirectia nu inseamna numai pompa servo.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • exact. si mie mi-a pierdut lichid pe la o conducta care intra in caseta de directie. pur si simplu mai trebuia infiletata putin desi nu se umblase niciodata...

            de obicei se strica senzorul ala de sus de langa pompa , curge lichidul pe acolo si trebuie schimbat.
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Salutare..cred ca am o problema la servodirectie...masina are 63000. am montat suspensie sport .. si a inceput sa se roteasca mai greu volanul... de la ce poate fi.? eu ma gandesc ca a coborat centrul de greutate si daia merge mai greu... multumesc si paste fericit

              Comment


              • Nu cred sa aiba vre-o legatura directa cu schimbatul suspensiei; verifica nivelul lichidului hidraulic, eventuale scurgeri pe la pompa, caseta (in burdulul bieletei din stanga), conducte, etc. De asemeni verifica presiunea in pneurile din fata(~2bari).
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Ok . o sa verific.si la cati km se schimba lichidul de servo? nu a fost shimbat niciodata in 64000 si 6 ani.... ms

                  Comment


                  • Problema cu uleiul de la sevo e ca si cea de la uleiul de la cutie; e bine sa-l mai schimbi, dar nu fa din asta o prioritate. In manualul meu, ca si la multi altii, nu e prevazut un termen in acest sens; despre aduceri la nivel se vorbeste.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Pei o sa il schimb doar pe ala din vas ... il scot cu o seringa cu ceva .. si dupaia pun doar in vas din acela nou ... nu ma bag sa il schimb si pe instalatie..

                      Comment


                      • Stai linistit, nu-ti fa singur de treaba; oricum nu ajuta la nimic.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by Adrian_67 View Post
                          Salutare, am Logan 1,6 din 2005 și de curând am observat că am pierdere de lichid la servo-direcție. Care este sfatul vostru:
                          1. să schimb pompa;
                          2. să o repar;
                          3. să caut la dezmembrări.
                          Vă mulțumesc
                          este un senzor de presiune, pe acolo pierde cel mai frecvent lichid, se inlocuieste si se rezova probelma, daca ai fost la un mecanic si ti-a zis ca-i de la pompa...atunci schimb-o cu una din dezmembrari... e cel mai ok, daca nu ai bani sa-ti iei noua

                          Comment


                          • mare atentie la pompele servo din dezmembrari. tinute fara ulei in ele ruginesc in interior si la scurt timp dupa remontare se strica.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Originally posted by Adrian_67 View Post
                              Salutare, am Logan 1,6 din 2005 și de curând am observat că am pierdere de lichid la servo-direcție. Care este sfatul vostru:
                              1. să schimb pompa;
                              2. să o repar;
                              3. să caut la dezmembrări.
                              Vă mulțumesc
                              Deocamdata nu pot sa postez o poza cred ca este prea mare, dar eu cred ca se pierde pe la presetupa sau pe la o sonda care este putin la dreapta si mai jos

                              Originally posted by IancuMIC View Post
                              Parerea mea e sa identifici locul pe unde pierzi lichid (din postul tau n-am inteles ca ai pierde pe la pompa); servodirectia nu inseamna numai pompa servo.
                              Deocamdata nu pot sa postez o poza cred ca este prea mare, dar eu cred ca se pierde pe la presetupa sau pe la o sonda care este putin la dreapta si mai jos
                              Last edited by Stefan Tiberiu; 24 April 2012, 10:28. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpic

                              Comment


                              • cred ca-i sonda aceea, in general pe la ea se pierde lichidul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google