Problemele de servodirectie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    %

    Bre, parerea mea este ca servodirectia Loganului este prost facuta. La mine merge mai greu decat la orice masina cu servodirectie. (exceptand un autobuz ICARUS, vechi de cel putin 25 de ani, care cica are servo dar mori tragand de volan cand sta masina pe loc, ca sa mearga cat de cat trebuie sa o turezi nebuneste).
    Am incercat s-o invat pe nevasta-mea sa intoarca si ea volanul cu podul palmei atunci cand schimba banda de pe loc sau la viteze mici (ca pana misca ea de volan total stanga sau dreapta cu amandoua mainile vad toti din spate si nu o mai lasa nimeni) si pur si simplu o epuizeaza efortul. Si e o femeie normala, nici slaba nici halterofila.
    La Clio dai de volan cu un deget si la mine impingi nu gluma. (am dus-o la revizie de doua ori, la 10 000 si 20 000 si nu are nimic).
    Inclusiv la camionul Mercedes de 13 tone masa maxima autorizata merge mult mai usor volanul. Practic il misti cu 2 degete.
    La mine dăi nenica si impinge. Tre. Sa ai ceva triceps sa iti iasa repede figura de pe loc.

    Comment


    • #62
      Poate ai vre-o defectiune ca eu rotesc volanul cu un deget!
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #63
        Sau depinde si ce fel de incaltari ai, daca sunt uzate e normal sa mearga mai greu
        zoom-zoom

        Comment


        • #64
          Incaltari ok.
          O sa rog mai multi taximetristi sa imi arate cum le merge servo pe loganuri de mai multe tipuri. Daca vreunul da de volan de pe loc cu 2 degete atunci ori e Tarzan, ori Loganul ala e Mertan. :P

          Rog pe mai multi sa imi spuna cu toata sinceritatea daca dau usor de volan. Dar fara nicio exagerare. Dai cu un deget, cu doua degete fara probleme, sau dai cu podul palmei si impingi destul de serios?

          Comment


          • #65
            Sau te mai invat o chestie si imi zici pe urma. Scoti capacul de la rezervorul de ulei de servo, scoti si filtrul ala si invarti de 2-3 ori de volan stanga-dreapta pana la maxim, dar nu fortezi la maxim. O sa arunce putin ulei.
            Referitor la ce ai intrebat. Dau cu podul palmei, cu un pic de forta. Cu un deget invart, dar mai greu putin(sa nu-ti imaginezi ca invar cu un deget ca si cum as da cu podul palmei)
            Edit: Am vazut pe urma ca ai DCI, alta pompa de servo, nu stiu daca e si in cazul tau recomandata aerisirea. Il rog pe Andrei sa faca putina lumina pe aici
            Last edited by laur_cos; 17 August 2008, 10:06.
            zoom-zoom

            Comment


            • #66
              Multumesc. Da, sunt DCI. Banuiala mea e ca la toate loganurile e la fel (am mai incercat unul pe benzina si se da de volan exact la fel). Poate cei care spun ca ei dau cu doua degete sunt si la vreun club de culturism :P .
              Sau, mai degraba, exagereaza. Cu adevarat la multe masini apropiate ca pret de Logan se da si cu un deget fara sa te fortezi, dar la Logan impingi cu podul palmei, ce sa mai...
              Last edited by darksid3; 17 August 2008, 11:51.

              Comment


              • #67
                La tine, la dCi e normal sa mearga putin mai greu pentru ca ai servo-directie electro-hidraulica. De curiozitate incearca si pe un MPi sa vezi cum merge si sa vezi diferentele.
                Cu podul palmei trebuie sa depui putin efort sa invarti volanul, fata de alte masini.
                Iar la dCi nu e recomandata aerisirea, sau mai bine zis daca se face, nu o sa aiba nici un rezultat.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #68
                  Originally posted by toba View Post
                  Incaltari ok.
                  O sa rog mai multi taximetristi sa imi arate cum le merge servo pe loganuri de mai multe tipuri. Daca vreunul da de volan de pe loc cu 2 degete atunci ori e Tarzan, ori Loganul ala e Mertan. :P

                  Rog pe mai multi sa imi spuna cu toata sinceritatea daca dau usor de volan. Dar fara nicio exagerare. Dai cu un deget, cu doua degete fara probleme, sau dai cu podul palmei si impingi destul de serios?
                  La mine era usoara nu se punea problema sa impingi serios cand dai cu podul palmei urcate in alta masina si vezi daca sunt diferente, iar daca da fa o vizita in service

                  Comment


                  • #69
                    Va multumesc pentru implicare, baieti. Toate bune, Toba.

                    Comment


                    • #70
                      Se intimpla cateodata sa fiu nevoit sa virez de volan la maxim dreapta sau stanga si uneori virez intr-un mod mai brutal, in sensul ca virez pana cand se aude o lovitura.Cei care cunosc stiu ce vreau sa spun.Dauneaza cu ceva servodirectiei virajele astea"brutale"

                      Comment


                      • #71
                        Acu' nu stiu ce sa zic, nici la mine nu se invarte cu un deget...Dar nici nu trebuie sa depun efort f mare...Loganul unui coleg parca merge mai usor...Astea sunt doar impresii de amator si va rog sa le luati ca atare!
                        LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                        Comment


                        • #72
                          Nu ma refeream la cum se invarte volanul.Ma refeream ca atunci cand invart pana la capat il invart cateodata pana se aude o lovitura si intrebam daca afecteaza cu ceva servo.
                          In ceea ce priveste cat de usor se invarte, singura diferenta intre un logan fara servo si unul cu servo este atunci cand virezi de pe loc.Parerea mea.

                          Comment


                          • #73
                            am si eu dci cu servo electromecanica si cand virez mai brusc(de ex. Cand vreau sa intorc masina) in timp ce rotesc de volan, acesta vibreaza, parca ar functiona cu intreruperi servodirectia. Este normal? Sau "asa face toate"!

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by mae View Post
                              Si la mine tiuie. Dar se aude daca am geamul/usa deschisa. Altfel nu se aude. Si se aude mai tare cand e liber- cand merge in gol. Cand e in sarcina nu se mai aude asa tare.

                              o alta intrebare


                              cand dai mai mult de volan- lincepe la un moment dat sa vibreze- ca si cum ar aluneca un cauciu. Adica trepideaza asta mai ales cand e pe asfalt. E normal? Nu stiu exact cum sa descriu sunetul/ ceea ce simt. E posibil sa fie de la cauciucuri ca se rotesc. Vibratia si sunetul se aud cand stau pe loc si dau de volan.


                              am si eu un 1.4 PMI si am aceeasi problema cu servodirectia: cand dau de volan, pe loc, masina intra in trepidatie. Dar numai pe loc. In mers totul este ok. Si am mai citit ca cineva mai are unele probleme de cade servodirectie de de cateva secunde.
                              a mers cineva cu masina in service pe problema asta? Ce raspuns a primit?
                              sigpic LOGAN -> ABS Plus -> 1.4 -> Albastru
                              http://picasaweb.google.com/tudoremanuel/GOLANULMEU#

                              Comment


                              • #75
                                Mergi tu in service ca nu pierzi nimic, degeaba astepti aici raspunsuri.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google