Procedura Vanzare Auto

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Procedura Vanzare Auto

    Va salut,

    Daca scriu unde nu trebuie rog mutarea topicului. Zilele acestea urmeaza sa-mi vand masina si din calitatea de vanzator as vrea sa intreb persoanele care au mai vandut masini in ultima perioada, daca mai trebuie facut ceva in afara de contract si fisa fiscala la taxe si impozite locale?

    Ma refer, in afara de radierea fiscala care se face la taxe si impozite, se mai face si o radiere din circulatie? Din ce am cautat pe net, in contract nu se mai specifica radiere decat daca se scoate de tot din circulatie masina.

    Intreb asta pentru ca nu as vrea sa primesc amenzi de la viitorul posesor al masinii, evident, in cazul nefericit in care ar exista asa ceva.

    Multumesc anticipat,

  • #2
    Nu se face radiere de la poliție. Doar acte la biroul de acte si scoatere de la primăria.
    sigpic

    Comment


    • #3
      La politie se schimba doar propietarul...adica cel care o cumpara. Tu dispari si baza de tade si apare el.

      Comment


      • #4
        ...mai trebuie facut ceva in afara de contract si fisa fiscala la taxe si impozite locale?
        Nu. Doar daca vrei sa pastrezi numerele trebuie sa te duci la politie sa le rezervi.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Andyno View Post
          La politie se schimba doar propietarul...adica cel care o cumpara. Tu dispari si baza de tade si apare el.
          Asta daca merge sa inmatriculeze masina dupa ce o cumpara banuiesc nu? Altfel....daca nu o inmatriculeaza?

          Comment


          • #6
            Daca nu o inmatriculeaza si circula cu ea asa si e prins, suporta consecintele. O data ce ai radiat-o de la fisc, nu mai ai treaba cu ea. Arunca o privire pe aici.
            ... in baza Art. 8 al Ordinului 1501/2006, la semnarea contractului de vanzare – cumparare au dreptul de a inscrie transmiterea dreptului de proprietate completand mentiunea “instrainat catre…” pe spatele certificatului de inmatriculare:
            Inainte sa-i dai talonul, scrii pe spate "instrainat catre..." (e o rubrica spaciala).
            Last edited by Fanez; 24 January 2017, 16:57.

            Comment


            • #7
              Aha, pai asta stiu cu instrainatul, pe talon se completeaza pe spate. Ma intereseaza daca cumparatorul nu-si inmatriculeaza masina in 30 de zile, chiar daca ar trebui, amenzile tot mie imi vor veni dupa? Sau politia se uita acuma pe spate la cine e instrainat si nu mai trimite la cel trecut in talon? (adica eu)

              Comment


              • #8
                dupa trecerea termenului de 30 de zile de la vanzare, puteti verifica la Serviciul de Inmatriculari Auto daca s-a efectuat inmatricularea pe numele noului proprietar – iar daca aceasta nu a fost efectuata, puteti solicita mentionarea instrainarii in registrele Serviciului de Inmatriculari, in baza actelor de vanzare – cumparare. Aceasta mentiune de vanzare nu obliga cumparatorul sa inmatriculeze autoturismul, dar va scuteste pe dvs de eventuale neplaceri ulterioare cum ar fi plata amenzilor rutiere incasate de conducatorul masinii vandute.
                sursa

                Comment


                • #9
                  Pentru linistea ta, din experienta mea iti spun saprocedezi astfel: vinzi masina, musai faci radiere de la impozite si taxe (plus mentiune pe certificat "instrainat la data de... catre ..., plus o copie CI de la cumparator si sa pastrezi polita RCA in original) apoi cu o cerere de mana te prezinti la serviciul Inmatriculari si ceri efectuarea inscrierii mentiunii instrainarii masinii catre noul cumparator. Asta pentru ca nu il poti obliga sa o inscrie, oricat de multa buna-credinta are..plus ca o paote vinde mai departe, etc..
                  La Politie iti trebuie contractul de vz-cump si dovada radierii.
                  Se plateste o taxa (nu mai stiu cat, aprox 15 Ron plus taxa de expediere) si ulteior, primesti prin posta scrisoare prin care se atesta faptul ca la masina instrainata a fost trecuta mentiune cu noul proprietar cu data de pe contractul de vz-cump.
                  Si asa, indiferent cate camere va lua, amenzi de rovignete, etc, tu nu mai ai nici o treaba.
                  Desigur, imediat dupa vanzare mergi la asiguratorul cu care ai RCA (cu aceleasi documente pe are le-am mentionat (plus polita in original) si ceri restituirea contravalorii politei pentru lunile ramase, lasi si un extras de cont.
                  Si bafta!

                  Comment


                  • #10
                    Cand am vandut dacia 1310 acum 2 ani nu am scris pe talon (cine o mai cumpara?) si am facut doar radiere de la fisc cu contractul de vanzare. I am dat fiscal si gata. Am inteles ca dacia a fost vanduta de 3 ori si nu mi a venit nimic la primarie.....nici nu are cum ca i radiata.
                    Daca face alte prostii si ma cauta politia am toate actele si arata ca i data de mult. Pot sa scrie pe copia de talon instrainta si o trag la xerox si l am rezolvat definitiv.
                    Dar daca masina masina arata taxa platita (oricum se scoate) trebuie neaparat scris in talon instrainat si radiata de la fisc.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google