Programul Rabla 2010!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Programul Rabla 2010!

    Mai exact prin programul asta din cate am inteles si am citit pe net persoanele fizice pot lua pana la 3 rable,iar persoanele juridice pana la 10 rable pt a cumpara o singura masina noua.
    Am mai inteles ca poti sa iei si doar voucherele de la altii pe care le au deja in posesie si sa te prezinti cu ele la producatorul auto,fara ca acestea sa fie neaparat pe numele tau,adica sa NU ai 3 rable in posesie pe acelasi nume.
    Persoanele juridice sa inteleg ca pot beneficia de pana la 10 rable ,adica de un discount de 9000 de euro.Buuuun pana aici.
    Daca apare Dacia Duster(din poze imi place cum arata) si ar costa sa zicem 15000 de euro persoanele fizice ar lua-o cu 12300 de euro iar persoanele juridice cu 6000 de euro.
    Daca eu vand loganul actual si mai vin cu 10 rable sau vouchere,gata Dusterul.
    Intrebare pt cei care au mai dat rable si sunt mai in domeniu ca mine....Rablele trebuie sa fie in stare de functionare sau epave pur si simplu....Trebuie ca rabla sa aiba impozitul platit de propietar la zi pt a fi casata sau nu conteaza nici ITP-ul,nici starea masinii,nici RCA-ul daca este valabil,nici impozitul daca este platit sau nu sau alte cele ?
    Eu unul cred ca ar fii mai bine sa cumperi voucherele dea gata decat sa stai sa alergi dupa rable!

  • #2
    am auzit, mi s-a spus, am inteles, parca...
    pe site-ul afm.ro este afisat ordinul pentru aprobarea ghidului de finantare a programului de stimulare a innoirii parcului auto national.
    Attached Files
    Last edited by bogdan_1984; 15 January 2010, 09:32.
    sigpic

    Comment


    • #3
      eu stiam k trebuie sa duci masina la casat pe propriile ei roti
      adik sa functioneze cat de cat, nu sa o duci cu 'targa'
      in rest nush

      Comment


      • #4
        teoretic masina tre sa treaca poarta rematului pe rotile ei cu forte propii nu impinsa.

        sigpic

        Comment


        • #5
          Oct. 2009 am dat Dacia veche la Remat, desi mergea pe rotile ei, a venit cu platforma si a luat-o. Dacia veche a fost numele tatalui, obligatoriu si Dacia noua a fost inscrisa pe numele tatalui.Trebuie sa fie scoasa de la finante ca sa platit tot la ea la zi, apoi la politie scoasa din circulatie (daca la politie te duci fara fisa de la finante fara timbru pe ea, nici nu discuta cu tine), cu itp n-are nici o treaba. Oricum e de alergat big time.
          Sau daca dinero nu este problema, sunt firme care fac toata hartogaraia, stau la cozi, etc pt sume in jur de 300 roni.

          Comment


          • #6
            Pentru ca este vorba de acelasi subiect, nu deschid un alt thread. Nu am gasit pe undeva precizarea asupra adresarii programului RABLA pentru situatia cand proprietarul este PF(conform Legii nr. 300/2004) sau PFA(OUG nr. 44/2008). Situatia nu este trecuta in lista societatilor acceptate pentru "RABLA 2010" dar nici la persoane fizice. In lege se face precizarea ca forma de infiintare/functionare conform Legii 300/2004, nu are personalitate juridica. Poate este cineva in tema si ma lamureste pentru a sti cui sa ma adesez. Multumesc.

            Comment


            • #7
              RABLA 2o1o

              Originally posted by bogdan_1984 View Post
              am auzit, mi s-a spus, am inteles, parca...
              pe site-ul afm.ro este afisat ordinul pentru aprobarea ghidului de finantare a programului de stimulare a innoirii parcului auto national.
              Pe 5 februarie 2o1o da boc HG prin care aproba bugetul si in 2 saptamani publica in monit.oficial dupa gata
              ABIA ASTEPT Laureal 1.5 DCI

              Comment


              • #8
                Astia cu rablele lor s-au smecherit rau de tot si nu mai vor sa lase la pret deloc.
                Cer pe rablele lor 25-30 de mil si mai jos nu vor sa lase ca asta e Domle" au masina si nu rabla.
                Pai decat sa le dau la astia 25 de mil pe o rabla care nu face mai mult de 10-15 mai bine lipsa si sa rugineasca cu ele in curte sau in fata blocului.
                Am vazut la stiri un reportaj cu rabla si sa fii vazut tupeu pe ei ""Nu las la pret,mai bine sa rugieneasca decat sa iau pe ea 20 de mil""

                Comment


                • #9
                  Din pacate specula cu rable e o consecinta negativa a posibilitatii casarii a 3 rable pentru o masina noua. Daca mai demult rablele se dadeau aproape pe gratis, numai ca sa se scape omul de ea, sa nu ii ocupe loc degeaba, acuma cer niste preturi astronomice pe ele.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by alex47 View Post
                    ... Situatia nu este trecuta in lista societatilor acceptate pentru "RABLA 2010" dar nici la persoane fizice. In lege se face precizarea ca forma de infiintare/functionare conform Legii 300/2004, nu are personalitate juridica. Poate este cineva in tema si ma lamureste pentru a sti cui sa ma adesez. Multumesc.
                    Daca este cineva care cunoaste aceasta situatie(explicata in postul din 29 ian. 2010), il rog sa raspunda.

                    Comment


                    • #11
                      Sa inteleg ca o firma daca duce 7 rable ia un logan chel numai pe bonuri?
                      ECUFix
                      Please don't visit my homepage!

                      Comment


                      • #12
                        Nu cred ca se va intampla asta.Mai vedem!
                        Eu si acum "plang" dupa vechea mea dacie pe care tatal mea a dat-o cu 380 de lei!

                        Comment


                        • #13
                          Eu unul cand oi avea drum pe la Adras ,o sa ii intreb ce e cu rabla asta si toate conditiile si daca duci 7 rable sau 10 maxim i-ti iei o dacie aproape gratis.

                          Comment


                          • #14
                            cum se pot cumpara "voucherele" ,fara probleme?

                            Comment


                            • #15
                              @Ivan Marian: La persoane fizice poti folosi maxim 3 vouchere/masina noua si iti poti cumpara cate masini noi vrei. Asta inseamna ca daca ai de exemplu 6 vouchere nu le poti folosi pe toate 6 pentru o singura masina noua, ci doar 3/masina.

                              La firme nu stiu cum sta treaba ca nu m-a interesat.

                              @ganton: Din cate stiu, voucherele nu sunt nominale, adica nu scrie numele celui care a casat masina pe el, astfel ca tu poti cumpara voucher-ul de la oricine care a casat o masina si nu are nevoie de el, la dealer nu te intreaba de unde ai cele n vouchere.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google