Proiectul Legii RCA 2016 In Dezbatere Publica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    S-o crezi tu. Nici daca ar inconjura palatul parlamentului si pe al guvernului. Poate daca si noi cu automobile am bloca Bucurestiul. Sa oprim in marile intersectii....

    Comment


    • #32
      Mda... din ce vad, treaba e cam asa: nu aveti bani de asigurări ca "e prea scumpe", dar vrei masini aproape gratis cu putere cât mai mare. Transportatorii vor preturi mai mici la rca ca altfel le scade profitul. De ce nu vor de exemplu tarif scazut la casco? Exact! Casco asigura marfa la transporturi, dar la costurile astea nu comentează. Avantaje pentru transportatori inseamna dezavantaje mari pentru persoane fizice, la fel cum nu prea contează cat e gazul pentru o firma de transporturi, dar pe tine te cam ustura Cand mergi la pompa. E ca vorba aia: "schimbarea domnilor, bucuria nebunilor"
      Prowd of my new wheels!

      Comment


      • #33
        sau , poate ca nu e corect sa scumpesti ceva ce e OBLIGATORIU , intr-o tara libera pentru ca a furat Adamescu si alti jmecheri si au dat faliment niste Societati Comerciale (care nu stiu sau nu vor sa-si administreze banii corect).
        si decat sa te gandesti la profitul transportatorilor , mai bine gandeste-te ca si painea pe care o mananci se va scumpi daca e RCA-ul mai mare.

        in alte tari cu apa calda asiguratorii au alta mentalitate si SCAD pretul asigurarii obligatorii de la an la an daca nu ai daune. la noi "Asigurătorul RCA stabilește o primă de asigurare astfel încât să se acopere toate obligaţiile ce decurg din încheierea contractelor RCA". nu mai bine le-ar tria si nu ar mai face rca la cei care chiar sunt un risc , care au avut daune ?
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • #34
          Originally posted by Costi-bc View Post
          ...nu mai bine le-ar tria si nu ar mai face rca la cei care chiar sunt un risc , care au avut daune ?
          Da' ce-s nebuni, sa-si reduca singuri "piata de desfacere"? Las' sa plateasca cat mai multi fraieri asigurari tot mai mari, ca sa iese profitul cat mai gros.
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • #35
            Costi-bc hai sa-ti explic de ce scad: PEntru ca scad numarul de accidente...prin urmare, suma daunelor este mai mica...raportat la incasari. La noi creste de la an la an suma daunelor. Si evident...de unde scot banii? Din tarifele RCA. Care apropos...in RO sunt extrem de mici.
            AlexPetro are perfecta dreptate. Vrem masini puternice...scumpze...dar bagam benzina de 50 lei si ne plangem ca dam 100-150 euro pe RCA.
            Asta-i exac t ca: merg ca prostul ca n-am autostrazi...si de asta nu respect nici o regula de bun simt...dar cand vad radarul in localitate merg cu 30 pe ora.

            Iar astia cu transportatorii...sa faca ei protest sa nu mai permita prostii la volan (unul din 6 camioane are dauna)

            Comment


            • #36
              voi sunteti seriosi ? tineti cu ursu ? cand vad atata prostie in jur cred ca ne meritam soarta ...

              sa faca ceva sa-si fidelizeze clientii buni , sa puna tarife mai mici pentru cilindree mica sau putere mica , sa introduca o taxa suplimentara pentru autovehicule de "LUX" sau foarte vechi , etc sa devina mai atractivi pe piata (gen rca la 50%reducere daca faci si casco sau daca pui camera) ca d'aia au manageri bine platiti.
              sa scumpeasca e simplu, faci 'nspe tabele , gasesti un procent si-l inmultesti cu pretul de anu trecut , sa plateasca prostii ca oricum is OBLIGATI. oricum platesc putin !!! putin pentru salariile din romania ? nu cred.
              stiu pe cineva din UK care plateste mai putin la un motor de 3 litri decat as plati eu in RO. de ce ? ca nu a avut daune si ghici ce ? , nici eu.

              ps:cand va veni camionu de turcia sau bulgaria sa va aduca apa minerala sau piese la logan sa va uitati in statistica aia daca scade numarul accidentelor.
              Last edited by Costi-bc; 13 September 2016, 15:03.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • #37
                Ca sa poti raporta un pret dintr-o tara la ce avem noi aici, cred ca ar trebui sa raportam acel pret la salariul minim de acolo, apoi sa face asta si cu pretul nostru raportat la salariul minim de aici.
                Abia atunci se va vedea prapastia dintre ce isi permit aia din tara respectiva si ce isi permit romanii.

                Comment


                • #38
                  Transportatorii vor preturi mai mici la rca ca altfel le scade profitul.
                  Si asa vor creste toate preturile pana cand v-a scadea polita RCA, iar preturile vor ramane la fel de mari.
                  sa-ti explic de ce scad: PEntru ca scad numarul de accidente...prin urmare, suma daunelor este mai mica...raportat la incasari. La noi creste de la an la an suma daunelor. Si evident...de unde scot banii? Din tarifele RCA. Care apropos...in RO sunt extrem de mici
                  N-ar fi mai bine sa verifice cum se umfla preturile in service-uri? N-ar fi mai bine sa nu acorde acele sume colosale din care au si ei procent?
                  Chiar daca ar scadea suma daunelor, raportat la incasari, pretul politei de asigurare nu va scadea pentru ca la noi se poate asa.
                  Last edited by Fanez; 13 September 2016, 15:51.

                  Comment


                  • #39
                    Guvernul va adopta hotaririle din senat si maine, in sedinta de guvern, va emite o Ordonanta de urgenta; nu va mai fi nicio consultare a Camerei deputatilor.
                    Se pare ca printre hotaririle luate in senat se numara si aia prin care la calculul tarifului nu se va mai tine cont de varsta; asadar tineri, fiti fericiti.
                    De asemeni se mai vorbeste despre pretul tractarii masinii avariate, va fi acoperit de polita.
                    Se cere demisia intregii conduceri a ASF, acuzata d ecardasia cu firmele de asigurari.
                    Vesti bune asadar!
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #40
                      Guvernul risca daca face asta fara votul deputatilor. Unii ar numi asta curaj, dar mai degraba e un interes.
                      ASF va fi in cardasie tot timpul cu asiguratorii, finantarea e asigurata din venituri incasate de la firmele de asigurari, procentual .
                      Nu stiu daca se mai poate depune o motiune de cenzura, avand in vedere timpul ramas pana la alegeri, dar guvernul va avea de infruntat una daca se poate.
                      Last edited by mr.K; 13 September 2016, 21:02.

                      Comment


                      • #41
                        E presiune mare in strada; deja guvernul a tinut proiectul asta in sertar 3 luni, fara sa-i acorde atentie. Acum a vazut ca e groasa. Nu mi-am imaginat ca se vor misca asa repede. Asta inseamna ca se poate; in fond problema RCA-ului devenise o bomba cu efect intarziat.
                        Cine va contesta, aceasta OU, inainte de alegeri va cadea in dizgratia maselor Poate firmele de asigurari, dar nu cred.
                        Last edited by IancuMIC; 13 September 2016, 21:15.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #42
                          Ce a zis guvernul? O tinem la sertar si când e cazul, ne prefacem ca venim cu o lege modificata în folosul românilor, ca sa vada "lumea" ca ne pasa si ca facem bine poporului.

                          P.S. si postarea asta trebuie stearsa, da-o dreq ca e offtopic.
                          Last edited by IancuMIC; 13 September 2016, 22:18. Reason: corectare quote

                          Comment


                          • #43
                            Si in cazul asta, avand in vedere ca eu pe 27 sept trebuie sa inchei o noua asigurare, ce imi recomandati: sa o platesc saptamana asta sau sa mai astept vreo 2 saptamani? Ca idee, am primit oferta de RCA si cea mai ok este la Tiriac, 570 lei pe an.

                            Comment


                            • #44
                              Eu daca as fi în situatia ta, as astepta pana pe 25 septembrie. Acum nu stiu, poate ca va fi mai scumpa dupa ce intra în vigoare noua lege.
                              Ca idee, am primit oferta de RCA
                              Daca ai primit deja o oferta, e posibil sa se ieftineasca si ti-au facut acum oferta sa te agate cu tariful vechi, mai mare.
                              Last edited by Fanez; 14 September 2016, 00:10.

                              Comment


                              • #45
                                Se vorbeste despre eliminarea cartii verzi, in cazul in care nu parasesti tara; asta ar insemna ca pretul politei sa fie oarecum mai mic.
                                Apropo; in prezent si tramvaiele au carte verde.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google