Punte Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    si eu mai am un amic care are aceasi problema, puntea este dusa in partea dreapta putin, aceasi problema ca a lui cata29 cum se poate rezolva?

    Comment


    • #17
      poate e o problema din telescoape, sau desfa putin suruburile care tin puntea si vezi daca poti sa o impingi putin spre stanga( desi nu cred ca ai sa poti face asta) dar merita incercat

      Comment


      • #18
        poate oi face alte minuni dar nu prea vad cum sa se indrepte asa dar la care suruburi te referi?

        cele care au bucse pe ele sau cele care se prind de caroserie suportii

        Comment


        • #19
          alea care prind puntea de caroserie

          Comment


          • #20
            Poate mai citeste cineva pe aici si se ia dupa voi, asa ca pun cateva observatii personale legate de diferenta intre punti :

            - puntea de VAN, Pick-up sau MCV este aceeasi, intre ele difera un pic tamburii, in sensul ca unii au ABS si altii nu. O denumim in continuare puntea mare
            - puntea mare este mai rezistenta decat cea de berlina, in sensul ca bara de torsiune din interiorul ei este mai groasa, iar suportii tamburilor sunt mai solizi
            - pe puntea mare nu se potrivesc tamburii de berlina, din cauza gaurilor de prindere
            - puntea mare nu este mai lata decat cea de berlina, diferenta notabila de ecartament dintre cele doua masini fiind data de tamburul foarte lat al puntii mari
            - distanta dintre centrele a doua roti de pe aceeasi punte se numeste ECARTAMENT, nu ampatament cum gresit e spus mai sus
            - puntea mare are exact aceleasi prinderi pe caroserie ca si puntea mica
            - puntea mare are talere de arc mai mari in diametru, deci suportii de cauciuc pentru arcuri nu se potrivesc de la una la alta
            - ca si consecinta a punctului de mai sus, nici arcurile nu se potrvesc de la una la alta
            - arcurile de VAN/MCV se potrivesc pe berlina la prinderea de sus, de pe caroserie


            Cei cu puntile deplasate in lateral ar face bine sa-si verifice bucsile mari, iar daca acestea nu au nimic, sa verifice geometria rotilor si aliniamentul acestora pe un stand computerizat. Ala va spune exact ce este deplasat. E posibil ca sa aveti diferente intre pasajele de roti si voi sa considerati ca e puntea deplasata.


            Daca aveti intrebari, spuneti. Am studiat personal subiectul punte mare pe berlina.
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • #21
              o sa lasam threadu deschis in continuare, poate se gaseste cineva care are nevoie de aceste informatii referitoare la schimbarea puntilor, iar daca cineva vine cu informatii suplimentare , poze sau filmulete, sa le posteze pe acest thread

              Comment


              • #22
                Salut.Am fost azi sa fac ITP-ul.Precizez ca am un logan 1.4 berlina din 2005.
                Cel de la ITP mi-a spus ca nu imi poate face ITP-ul deoarece am puntea spate stramba.Ma puteti ajuta,poate nu este de vina puntea,am sa ma duc si la un service dar astept si parerile voastre.
                Multumesc!

                Comment


                • #23
                  Daca la inspectia autovehicolului au observat ca puntea e lovita si acest lucru contravine criteriilor de trecere la acest capitol, probabil au dreptate.In alta ordine de idei daca nu se observa ca ar fi lovita,acest lucru se poate constata doar facand geometria rotilor.
                  Dar totusi nu inteleg cum nu au vrut sa-ti faca ITP-ul?Poate nu ai trecut,ca n-am auzit pe cineva sa fie refuzat.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #24
                    Pai a fost asa.Mi-au testat frana fata perfect,cand au ajuns la frana spate nu tine deloc,au scoso afara sa se uite la ea,cand au vaz ca rotile nu sunt drepte,sunt putin intrate inauntru partea de sus.

                    Comment


                    • #25
                      Pana la urma ai lovit cumva puntea?Tu nu ai observat pana acum acest lucru? Inteleg faptul ca esti la al 3 lea ITP,la celelalte nu s-a observat acest lucru?
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #26
                        Nu sa aobservat acest lucru.Nu inteleg cum de sa strambat.Mentionez ca eu inca nu am permis este masina tatalui meu,a stat 1 an in garaj nu inteleg cum sa se strambe,sunt sigur ca a intrat si pe drumuri forestiere dar chiar atat de rau?,pana acum masina nu a atins jos deloc...doar marginea aceea de sub praguri

                        Comment


                        • #27
                          Ei vezi incet ,incet ne spui cate ceva.Indiferent daca stii sau nu cum s-a intamplat,se pare ca asta e...a fost lovita puntea ,sau sarcina mare si balans.Pina la urma cei de la.ITP n-or fi nebuni...
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #28
                            Bun sa zicem ca cei de la itp au dreptate dar un prieten mia spus asa : verifica conexiunile la tamburi,acolo are un fel de tendoane,schimba-le intre ele ,al de pe stanga pe dreapta,si vice versa

                            Comment


                            • #29
                              Imi pare rau ca trebuie sa iti contrazic prietenul.Acele brate nu au nici o treaba cu problema ta.Vezi daca gasesti la dezmembrari o punte.In alte cazuri e greu de facut ceva pe care sa te bazezi.Pe viitor ai probleme si cu anvelopele;se vor uza neuniform in plus e aiurea sa mergi cu o astfel de masina care ...nu calca bine.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by FAN LOGAN View Post
                                Nu sa aobservat acest lucru.Nu inteleg cum de sa strambat.Mentionez ca eu inca nu am permis este masina tatalui meu,a stat 1 an in garaj nu inteleg cum sa se strambe,sunt sigur ca a intrat si pe drumuri forestiere dar chiar atat de rau?,pana acum masina nu a atins jos deloc...doar marginea aceea de sub praguri
                                Praguri atinse am si eu dar nu am puntea stramba,exista varianta sa.fi avut ceva greu in portbagaj si din cauza.drumurilor forestiere.sa se.fi strambat puntea

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google