RCA Mai Scump La Leasing?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RCA Mai Scump La Leasing?

    Salutari!

    Am implinit un an de cand am luat masina in leasing si ar trebui sa imi schimb RCA-ul. Cand colo, surpriza! Am primit in plic, de la VB Leasing, RCA-ul, abtibildul si factura de 550 RON. Din ce am cautat eu oferte, preturile RCA pt autoturisme in leasing sunt la 340 RON (interamerican), 440 RON, etc.

    Ma obliga firma de leasing sa inchei RCA-ul la ei (unde am si Casco)? Nu pot eu sa imi aleg un asigurator pt RCA? Aveti ceva sfaturi?

  • #2
    Pe leasing, RCA-ul e mult mai scump. 550 lei e e suma ''normala'' ca sa zic asa.
    Nu poti sa faci tu RCA (pe pers fizica).

    De ce e asa de scump..? Pt ca asa vor muschii lor de nesimtiti.

    Comment


    • #3
      Asa sunt toate asigurarile pe leasing.
      Last edited by vitriol; 9 January 2009, 12:43.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #4
        Proprietarul masinii in cazul leasing-ului este firma de leasing. De aceea RCA-ul se face pe firma respectiva. Si da RCA-ul este mai scump la persoanele juridice decat la cele fizice. La fel si CASCO.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #5
          Poti refuza RCA-ul facut de societatea de leasing si sa iti faci tu unde crezi de cuviinta cu conditia sa le returnezi polita de asigurare.E bine sa dai un telefon in prealabil si sa le comunici ca ti-ai facut asigurarea RCA si la urma urmei nu le-ai cerut tu asigurarea RCA.
          E o practica de-a lor de a "baga pe gat" asigurarile RCA...
          sigpic

          Comment


          • #6
            Atata timp cat in contractul de leasing este specificat ca ei aleg societatea de asigurari cu care se incheie polita RCA nu prea are ce face. Si de obicei firmele de leasing au grija sa specifice in contract treaba asta pentru ca ei sunt raspunzatori daca se intampla ceva cu masina, nu cel care o are in folosinta.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              Nu-i chiar asa.
              La incheierea contractului (la fratello, Focus2) am avut de ales din o lista - vreo 7 firme de asigurari.
              Desigur, orice firma alegi, RCA-ul tot mare este (probabil diferente de genu 30-50 lei).

              Comment


              • #8
                Firma de leasing la randul ei iti baga si TVA pt ca revinde polita,de aia este mai scumpa,decat ai face tu la aceeasi firma de asigurari chiar pe persoana juridica.In contract este specificat daca poti face tu RCA sau societatea de leasing,chiar si ITPul il poate face,dar nu se complica.
                LOGAN--> <--TOYOTA

                Comment


                • #9
                  Intradevar cand masina i in leasing RCA-ul i mai scump de exemplu eu am platit 558.2 lei anu trecut la Unita de curios m-am dus sa vad cat este la cei care se ocupa cu asa ceva si la Unita pe 1 an era 399 lei ma apuca groaza cand ma gandesc ca la sfarsitul lui aprilie expira polita.

                  Comment


                  • #10
                    am sunat la astia de la leasing si au zis sa fac o cerere prin care sa le cer sa imi trimita alte variante agreeate de ei pt rca. am facut cererea, dar inca astept raspuns

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by apsb View Post
                      am sunat la astia de la leasing si au zis sa fac o cerere prin care sa le cer sa imi trimita alte variante agreeate de ei pt rca. am facut cererea, dar inca astept raspuns
                      Multa tevatura degeaba.Ajung la concluzia ca unii chiar nu au cu ce sa isi piarda timpul.Te-ai interesat tu si ai gasit alta firma de asigurari mai ieftina decat cea pe care ti-o da leasingul? E posibil sa nu gasesti, ei avand multe masini beneficiaza de reduceri.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by dan.gutu View Post
                        Firma de leasing la randul ei iti baga si TVA pt ca revinde polita,de aia este mai scumpa,decat ai face tu la aceeasi firma de asigurari chiar pe persoana juridica.In contract este specificat daca poti face tu RCA sau societatea de leasing,chiar si ITPul il poate face,dar nu se complica.
                        Nu ai dreptate. TVA-ul se aplica la pretul de revanzare, pret care nu contine TVA-ul platit de firma deoarece TVA-ul nu este taxa in cascada. Taxa pe valoarea adaugata creste doar in cazul in care creste pretul cu care refactureaza firma de leasing, mai precis in care pun si ei adaos comercial la pretul politei dar asta-i magarie pe fata. In principiu firma de leasing ar trebui sa factureze la acelasi pret unitar (pret ce nu contine TVA-ul) cu care le-a facturat asiguratorul cel mult daca sunt bulangii mai pun si ei un procent de castig, necinstit, caz in care TVA-ul creste cu 19% aplicat la procentul lor.
                        Daca refactureaza la pretul la care le-a facturat asiguratorul pentru ei castigul este 0 iar TVA-ul de plata este egal cu TVA-ul deductibil astfel incat nu mai platesc la stat nimic(dar nici nu mai recupereaza prin decont de TVA).
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • #13
                          Pana la urma se poate alege alta firma de asigurare daca ai masina in leasing ,vad ca un forumist care au postat mai sus tine cu firmele de asigurare inseamna ca are prea multi bani si nu are ce face cu ei si sa dea cu aproape 200 ron mai mult pentru faptul ca masina este in leasing?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by radu2008 View Post
                            Pana la urma se poate alege alta firma de asigurare daca ai masina in leasing ,vad ca un forumist care au postat mai sus tine cu firmele de asigurare inseamna ca are prea multi bani si nu are ce face cu ei si sa dea cu aproape 200 ron mai mult pentru faptul ca masina este in leasing?
                            Unde ai vazut tu diferenta de aproape 200 roni la RCA-ul pt Logan?
                            Poti face unde vrei asigurarea, dar tot pe persoana juridica.

                            Comment


                            • #15
                              Eu am leasing si am platit 560 ron la Unita anu trecut in aprilie anu asta sigur o sa fie mai scumpa am intrebat pe cine facea asigurari si a spus ca la unita i 380 te las pe tine sa scotesti sa vezi diferenta care mie mi se pare considerabila .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google