Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomandare Instalatie GPL

    Salutare tuturor,

    Vad ca multi aveti masini cu GPL, unii sunt multumiti, altii nu. Intr-un final inclin sa montez si eu pe masina mea o instalatie de acest tip dar am vazut mai multe modele(Tomaseto, BCR, ....).
    Din experienta pe care o aveti ce instalatie imi recomandati sa montez pe masina?

    Numai bine,
    Cell1.

  • #2
    Landi Renzo. Sau daca nu gasesti, Tomasetto+Stag300.

    Comment


    • #3
      Multumesc AR-18-MOS.
      Service-urile autorizate monteaza instalatii originale de la uzina?

      Comment


      • #4
        @cell1 daca nu ma insel si dealerii dacia monteaza instalatii GPL. Incearca la dealerul de unde ai luat masina.

        Comment


        • #5
          Originally posted by cell1 View Post
          Multumesc AR-18-MOS.
          Service-urile autorizate monteaza instalatii originale de la uzina?
          Depinde, desi nu cred. Dar si cele ce sunt montate de service-uri autorizate, beneficiaza de garantie si nu afecteaza garantia masinii.

          Comment


          • #6
            Originally posted by cell1 View Post
            Salutare tuturor,

            Vad ca multi aveti masini cu GPL, unii sunt multumiti, altii nu. Intr-un final inclin sa montez si eu pe masina mea o instalatie de acest tip dar am vazut mai multe modele(Tomaseto, BCR, ....).
            Din experienta pe care o aveti ce instalatie imi recomandati sa montez pe masina?

            Numai bine,
            Cell1.
            Iti recomand o instalatie Landi Renzo.Nu stiu insa cum si cit va functiona un motor care a fost proiectat sa mearga numai cu benzina.Ma refer la faptul ca autoturismele iesite din fabrica cu motoare benzina-gaz au supapele si scaunele altfel tratate.Eu mi-am luat de curind un Laureat 1.6 benzina-gaz si sunt foarte multumit de el.

            Comment


            • #7
              Salut,
              Am gasit o firma care monteaza Landi Renzo la 2550ron cu rezervor toroidal.
              Vreau sa ma duc la un logan original GPL sa vad instalatia si s-o compar cu cea de la baietii care o monteaza pe masina.
              Intradevar, la uzina se fac modificari la motor dar nu am ce sa fac din punctul acesta de vedere.
              Pe curand,
              Cell1.

              Comment


              • #8
                Cele care ies din fabrica au chiuloasa modificata special pentru gaz si instalatie italiana Landi Renzo

                Comment


                • #9
                  Am OMVL pe 1.6 16v si merge super,am 25000km pe gpl.
                  Instalatia a costat 2500lei in TM.

                  Comment


                  • #10
                    Salut,
                    Revin cu vesti.
                    Am cumparat pana la urma o instalatie Tomasetto stag 300 acum cateva zile.
                    Masina merge mult mai vioi (logan 1.4mpi) dar presupun ca si consuma pe masura.
                    Sunt multumit de ea pentru inceput. Am gasit-o la oferta in Praktiker la 23mil cu rezervor toroidal. Manopera gratuita in Pitesti la un dealer autorizat AUTOGAZ. Baietii care au montat-o, de la MASTER SERVICE SOLUTION, au fost super de treaba.

                    Nuamai bine, va voi spune impresii dupa ceva timp cand voi avea mai multi km la bord.

                    Comment


                    • #11
                      ai facut o alegere buna trecand-o pe gaz. o sa-ti dai seama mai tarziu cand vei incepe sa faci plinul cu alti bani. Drumuri bune si usoare.

                      Comment


                      • #12
                        Pentru o utilizare zilnic cat mai apropiata ca putere de motorul standard ori folosesti LR (de uzina face ajustarea la + 10% consum in Plus ca sa-ti ofere tot puterea calorica din benzina) sau TOMASETo fiabila si performanta, dar iti consuma un pic mai mult , dar evident si mai multa putere
                        Beneficiul adus de instalatia de uzina , este faptul ca motorul este "intarit" , pistoane camasi ca la motoarele cu alimentare E85(bioetanol) + chiuloasa mai speciala tot ca la E85
                        1.6 MPi Icy White

                        Comment


                        • #13
                          Eu folosesc de 35.000 km o instalatie Tomasetto cu un calculator de injectie STAG 300. Nu am pierdere de putere dar si consumul e maricel. 11-12 in oras si 7-8 la suta in afara. Ramane totusi relativ profitabila. Revizia se face la 15.000 km parcursi si costa 1 milion lei (700.000 filtru gpl si 300.000 manopera - cu verificare calibrare injectoare). Intr-un cuvant, as face din nou miscarea pe gaz daca ar fi sa ma intorc in timp. Insa cine isi monteaza GPL va descoperi ca rentabilitatea nu e atat de mare cit spun reclamele.

                          Cred ca o discutie interesanta este legata de economia facuta cu gaz in raport cu dci-ul. Am calculat cost total pe km si se pare ca e ceva mai ieftin pe gpl, indeosebi datorita intretinerii. Vorbesc strict economic (nu veniti cu "placerea cuplului la diesel", stiu ca aveti dreptate dar nu despre asta era vorba).
                          Dacia Logan 1.4 mpi+GPL Tomasetto

                          Comment


                          • #14
                            motoare speciale pentru GPL ?

                            Originally posted by ingerulol View Post
                            Pentru o utilizare zilnic cat mai apropiata ca putere de motorul standard ori folosesti LR (de uzina face ajustarea la + 10% consum in Plus ca sa-ti ofere tot puterea calorica din benzina) sau TOMASETo fiabila si performanta, dar iti consuma un pic mai mult , dar evident si mai multa putere
                            Beneficiul adus de instalatia de uzina , este faptul ca motorul este "intarit" , pistoane camasi ca la motoarele cu alimentare E85(bioetanol) + chiuloasa mai speciala tot ca la E85
                            Te rog spune de unde esti asa sigur ca e vorba de motoare modificate? Tind sa te cred pentru ca eu am montat-o ulterior si pe la 180 000 aveam scaunele mancate. Daca e ca tine chiar as cauta chiulasa din dezmembrarea unui logan cu gpl fabrica decat s-o mai repar pe a mea la fiecare 40-50k km. Merci!

                            Comment


                            • #15
                              la motoarele pe gpl din fabrica sunt intarite (tratate) doar supapele "la motoarele cu alimntare E85 sunt intarite pistoane,camasi ,segmenti si supape
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google