Recomandare Router Wireless

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomandare Router Wireless

    Am un router wireless D-link DIR 301 care ma cam supara. Vreau sa-mi iau alt router wireless pana in 300 lei, ce imi recomandati?
    "daca ai sa intelegi sensul cuvintelor, aceasta este o comunicare, iar daca ai sa intelegi si sensul tacerilor, aceasta este o comuniune"

  • #2
    Asta sau asta

    Le am pe ambele si merg perfect de 2 ani, neincetat si fara deconectari, erori, etc. Semnalul tine intr-o casa de 300 mp si in curte, la vreo 30 de metri.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Eu zic sa mergi pe linksys, sunt routere semiprofesionale:

      De la modelul asta in sus:

      Comment


      • #4
        Nu vad motivul sa mergi pe "semiprofesional" cat timp 99% din cazuri se foloseste wifi pentru 2-3 pc-uri si un telefon mobil. Daca facea retea CISCO, in casa, intelegeam. In plus, modelul asta nici macar nu are standard Wifi N, deci e destul de scump pentru ce ofera...platesti doar firma.
        Oricum daca e s-o luam pe aia corecta, de la 600-700 de lei ai router sa-ti tina un "internetcafe". Acum depinde si ce internet provider are omu'.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Asta este doar 230 RON, si poate tine o intreaga retea in spate, da nu asta este problema unui router, problema apare atunci cand routerul arei o tabela mica de macuri pe interfatza de wan si il pui intr-o retea de net destul de mare. O sa te trezesti ca nu ai net, ca routerul iti raspunde la ping din interiorul retelei da net deloc sau pierderi destul de mari iar apoi observi ca netu isi revine doar cu un restart la router pentru cateva ore sau zile, apoi iar incepe sa faca figuri. Pentru 50 - 70 de ron in plus cred ca merita sa treci la semiprofesionale, mai ales ca nu vrea unele peste 300RON. Si in jur de 3 mil cred ca gaseste si clasa N

          Comment


          • #6
            Ideea e sa foloseasca lucrul asta. Altfel, routerul ala n-o sa faca nimic in plus fata de unul "normal". De asta am si zis mai sus.
            Dupa modelul care-l are, zic ca e un user care nu tine 30 de computere in spate, ci maxim 3 sisteme.

            Pe modelele aratate de mine, am tinut 8 sisteme, plus joc in retea, fara probleme si exclusiv wireless.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              de la router doresc un semnal puternic in apartament in forma de T, aprox 90mp, sa fie stabil, sa duca un laptop, un desktop, un hard extern, ledTV, un telefon...cam atat.... RDS este distribuitorul de net

              eu ma gandeam la
              1.Router Wireless N 300Mbps D-Link DIR-615
              2.Router wireless TP-LINK TL-WR1043ND
              3.Router wireless D-Link RangeBooster DIR-635
              4.Router Asus RT-N13U, All-in-One Printer Server

              gresesc undeva?
              Last edited by Moonshadow; 3 November 2011, 18:58. Reason: Automerged Doublepost
              "daca ai sa intelegi sensul cuvintelor, aceasta este o comunicare, iar daca ai sa intelegi si sensul tacerilor, aceasta este o comuniune"

              Comment


              • #8
                TP-Link si Asus sunt ok in general, nu cunosc date in amanunt despre modelele astea...poate alti colegi de pe forum care le-au testat.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #9
                  Mi-am dat seama de asta ti-am recomandat linksys ca marca daca ai bani pentru unu gigabit si de clasa n e si mai bine. Eu nu m-am referit niciodata la interfatza de lan, orice stift de router poate duce peste 10 calc da intrebarea este pus intr-o retea mare unde pe interfatza de wan intalneste cateva clase intregi de mac-uri crezi ca o sa faca fatza?.
                  Este adevarat ca un router de clasa N este mai rapid decat un router de clasa G dar si placa de wireless de pe laptop ar trebuii sa fie tot N pentru a beneficia de viteza.
                  Indicat este ca routerul sa fie instalat undeva in mijloc, sau mai aproape de camerele unde peretii sunt mai grosi si plini de fierbeton, si mai departe de cei din rigips, asta pentru a avea semnal peste tot. Pentru a masura semnalul poti sa te conectezi la el il pui intr-o zona din casa si verifici puterea semnalului pe wireless-ul de la laptop. Poti da si niste pinguri in router si poti observa astfel timpul de raspuns, nu este neaparata nevoie sa ai si cablul de net conectat cand faci asta. Cu cat timpul de raspuns este mai mic cu atat conexiunea va fii mai buna.
                  Incearca totusi si sa schimbi pe routerul vechi canalul, daca nu ma insel pe default este canalul 6, iar daca in zona sunt mai multe routere se pot bruia usor intre ele.

                  Sfatul meu este in primul rand sa incerci sa mai reconfigurezi odata routerul vechi si sa il pozitionezi mai bine.
                  Last edited by VIOREL JIJI; 3 November 2011, 19:22. Reason: wireless in loc de retea

                  Comment


                  • #10
                    Eu iti recomand D-link DIR-655 rev B desi e 360lei are 3 antene,port usb, wireless N, semnal foarte bun si cel mai important, foarte stabil.

                    Comment


                    • #11
                      care-i diferenta intre dir 655 si dir 655 rev B ?
                      "daca ai sa intelegi sensul cuvintelor, aceasta este o comunicare, iar daca ai sa intelegi si sensul tacerilor, aceasta este o comuniune"

                      Comment


                      • #12
                        Diferenta este de hardware, rev A: Atheros si rev B: Gigabit. Dar nu cred ca mai gasesti rev A. Si la software ar fi ceva diferente dar nu stiu sa-ti spun exact ce.

                        Comment


                        • #13
                          "Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guţă
                          Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@

                          Comment


                          • #14
                            de ce modelul asta?
                            "daca ai sa intelegi sensul cuvintelor, aceasta este o comunicare, iar daca ai sa intelegi si sensul tacerilor, aceasta este o comuniune"

                            Comment


                            • #15
                              Este ieftin si isi face treaba, cunoaste standardul N si este foarte simplu de configurat si folosit.
                              "Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guţă
                              Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google