Recomandare Sistem Audio

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    salut
    merita:
    Subwoofer BLAUPUNKT GTb 1200 MkII
    amplificatorul BLAUPUNKT GTA 260 1x180W

    la doar 250 ron ambele?

    daca vi se pare prea slab sistemul de mai sus
    aleg:
    /Pachet format din: Amplificator Renegade REN 550S amplificator 2 canale putere RMS: 2 x 75W in 4 Ohmi 2 x 150W in 2 Ohmi 1 x 275W in punte la 4ohmi filtru high-pass 80-2000H

    la 540 ron

    1 /2 pareri de bine, si luni il cumpar
    Last edited by dragosss88; 19 November 2011, 14:16. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #17
      E mai bun sistemul renegade, despre blaupunktul acela ziceam mai sus ca e si slab si se cam defecteaza difuzorul.
      Tine cont de faptul ca iarna, pe frig, difuzorul va distorsiona mult mai repede de la frig, cel putin la mine asa face, am cautat pe net despre chestia asta si nu am gasit nimic. La vara ai sanse sa se auda mai puternic. Eu cred ca de la frig devine suspensia difuzorului de cauciuc mai rigida si isi pierde din elasticitate si nu mai are aceleasi caracteristici si nu mai face fata la putere mare si distorsioneaza.
      Ce kit de cabluri ai? Renegadeul acela vad ca vine si cu kit cabluri. Eu la prietenul meu cui i-am montat SAL-ul acela activ venise cu un kit de cabluri de toata jena subwooferul, niste cabluri minuscule de alimentare, mai subtiri ca cele de semnal.... La subwooferul acela SAL merge ca n-are mai mult de 25 de w.... Daca si tu ai din acela sa nu il folosesti.
      http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

      Comment


      • #18
        salut
        merita cumparat
        merita amplificator renegate XA-3002 + subwoofer jbl CS 1204T?

        astept si eu macar 1 parere

        Comment


        • #19
          Nu am gasit renegate XA-3002 ci extreme XA-3002 pe net. Daca sunt cele de pe okazii la 500 ron nu merita, mai bine iei pachetul renegade nou la 530 de lei.
          De pe okazii de ce nu iei subwooferul mtx si amplificatorul magnat? Dintre toate acela pare a fi cel mai ok atat subwooferul mtx cat si amplificatorul magnat.
          Oricum la banii astia nu prea ai ce alege, orice ai lua va fi ceva slabut si modest.
          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

          Comment


          • #20
            salut din nou
            am cumparat pana la urma Renegade Bass Pack, se aude beton
            acum sa cumpar pt fata, niste boxe mai puternice,
            ma gandeam la unele de 16,5 cm dar cred ca vine urat
            am 2 sugestii, puteti sa veniti si voi cu altele, dar bugetul sa fie apropiat de cele mentionate de mine
            1:http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo.../APM/APM_2.16/
            2:http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...io/MP/MP_2.13/

            merita sa-mi iau pe cele de 16,5 cm?

            Comment


            • #21
              Salut!
              Daca vrei mai puternice pune de 16 cm. O sa ai mai multe medii teoretic decat cele de 13 cm.
              Regleaza un pic si din player dar nu exagera, acum poti da basul mai incet din player, da amplificatorul de la subwoofer la 3/4 si basul cat mai jos din player, cat iti permite cat sa se auda si subwooferul totusi, astfel vei directiona mult mai multa putere pt difuzoarele din masina si o sa poti da mai tare, o sa ai astfel mai multe inalte si medii, basul fiind redat acum de subwoofer.
              Nu e garantat ca o sa se auda mai tare daca le schimbi, puterea data de player e aceeasi, nivelul de zgomot va fi determinat de sensibilitatea difuzoarelor, sensibilitate care nu prea e batuta in cuie de producatori.
              Daca faci reglajul acela cum am spus , sa dai basul cat mai incet, multa putere din player se va rezerva pt medii si inalte, basul consuma multa putere, acum nu mai ai nevoie de bass pe difuzoarele din masina ca ai subwoofer.
              Daca vrei neaparat sa schimbi difuzoarele e bine sa iei cu tweetere separat, ar fi avantajos sa montezi tweeterele undeva mai sus pe usa, unde sunt reglajele la oglinzi de exemplu, asta daca ai oglinzi electrice.
              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

              Comment


              • #22
                Va rog frumos o recomandare pentru inlocuire linie audio de pe un Laureat din 2006 fara sa fie nevoie de modificari (sistem de prindere, decupaje, ...)

                1) ce boxe sunt necesare pt usile din fata?
                2) pt placa din spate?
                3) un radio cu mp3 player cu usb sau/si SDMC de preferat in aceeasi tenta de culoare cu casetofonul original (lumini orange)

                multumesc anticipat

                Comment


                • #23
                  Toate cele 4 difuzoare au diametrul de 13 cm.

                  Comment


                  • #24
                    toate unitatile audio/marci de renume au scos cu usb/sdcard/aux...
                    vezi ofertele la Pioneer/Sony/Alpine/Clarion...etc

                    si culoarea display-ului se poate modifica dupa gustul tau

                    Comment


                    • #25
                      multumesc frumos pt informatia referitoare la difuzoare. cat despre mp3 layer poate nu m-am exprimat foarte clar, ma intereseaza cu ce modele de la blaupunkt sau alti producatori vin echipate din fabrica.

                      multumesc anticipat

                      Comment


                      • #26
                        ce model este cel din pozele atasate? daca iau unul ca cel din poze cred ca o sa am nevoie de un cod, cum pot obtine acest cod daca vanzatorul nu il ofera?

                        multumesc
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          se pot pune difuzoare pe 16 si pe fata. iti trebuie niste adaptoare, dar se poate. si cand vine vorba de subwoofer, se aude extrem de bine juice a12. daca vrei un player potent, care e ok la pret, cautati un kenwood. are scoate 35w RMS. toate prostiile de mosfet 50W sunt niste balarii. daca te uiti in cartea lui tehnica o sa vezi ca scoate 17-20w (max).

                          Comment


                          • #28
                            Scoate 35W rms eventual daca imparti 35W/4 canale...
                            35X4 reali in veci.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by neos View Post
                              se pot pune difuzoare pe 16 si pe fata. iti trebuie niste adaptoare, dar se poate. si cand vine vorba de subwoofer, se aude extrem de bine juice a12. daca vrei un player potent, care e ok la pret, cautati un kenwood. are scoate 35w RMS. toate prostiile de mosfet 50W sunt niste balarii. daca te uiti in cartea lui tehnica o sa vezi ca scoate 17-20w (max).
                              Nu o sa vezi tu player sa scoata 35 rms pe boxa. Maxim 25 RMS si aia trasi de coada... Daca vrei mai mult le amplifici separat.
                              MY CLA

                              Comment


                              • #30
                                sal

                                daca vrei am la vanzare statie si swboofer auto panasonic au fost puse pe masina mea ,dar i-ti zic sincer se auzea grav de tot la dau la 600 de lei ultimul pret cu tot cu kitul de montaj (cablurile) ,daca nu esti multumit cum se va auzi mi le dai inapoi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google