Recuperare Piese Inlocuite

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ba da. Piesele sunt proprietatea lor, nu a service-ului.

    Comment


    • #17
      piesele sunt proprietatea asiguratorilor, dar mi-e greu sa cred ca isi iau "acasa" piesele de la fiecare eveniment.d'aia anumiti asiguratori au colaborari cu anumite service-uri.se "inteleg" ei, nu e cazul sa le plangem lor de mila

      Comment


      • #18
        la casco platesc 1000ron/an.domnilor va multumesc pentru sugestii,pana la urma nu mai zic nimic ''ca doar trebuie sa traiasca si ei''.bine ca mi le inlocuiesc cu altele noi.
        va salut.multumesc
        Last edited by PH 85 MRS; 22 April 2012, 10:36.

        Comment


        • #19
          Nu o lua cu "sa traiasca si ei". Tu ti-ai cumparat dreptul de a avea masina intreaga, nu cu piese de schimb. Intelegi, nu?

          Comment


          • #20
            am schimbat pana acum bara spate de doua ori si cea fata o data, de fiecare data, chiar daca a fost pe CASCO (normal sau cu regres) sau pe RCA-ul vinovatului am avut trecut in documentul de intrare in service "inlocuire cu recuperare" chiar daca in doua din cele trei cazuri bara se putea repara foarte usor. De fiecare data am fost intrebat la service daca o duc eu la asigurator sau o las in service sa o ridice ei. Daca de fiecare data mi s-a facturat taxa de reciclare am vrut sa vad ce le face si surpriza - le-au bagat intrun tocator si apoi la conteinerul de mase plastice (si la Cobalcescu si la SAF) asa ca surprize de genul pus recuperata in loc de noua nu ai. Iti da o bara recuperata daca o faci "la mica intelegere" sau accepti orice "fitil" de la asigurator.
            sigpic
            Ambition 1.5 dc

            Comment


            • #21
              Originally posted by Cezar View Post
              Nu o lua cu "sa traiasca si ei". Tu ti-ai cumparat dreptul de a avea masina intreaga, nu cu piese de schimb. Intelegi, nu?
              ok baieti,multumesc pentru sfaturi

              Comment


              • #22
                @Cezar: Piesele care se inlocuiesc le poti pastra daca vrei, eu cand schimbat bara + radiatorul de clima, le-am pastrat pe cele vechi.

                Asiguratul nu e obligatoriu sa primeasca piesele inlocuite, se intelege ca ei platesc reparatia, dar ei cum iti plateau tie reparatia daca tu nu le plateai lor CASCO-ul?
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Si eu am vrut sa le pastrez, nu au vrut sub nici o forma, la ce companie ai asigurarea?

                  Comment


                  • #24
                    Astra Asigurari! Pe 3.05.2012 o reinoiesc, cred ca o sa urmeze o vopsitorie aproape integrala, ca e masina zgariata peste tot!

                    Trebuie sa gasesc un service, la cele autorizate "Dacia - Renault" nu o duc nici daca imi platesc ei vopsitoria!
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      daca piesele schimbate pe asigurare casco nu se dau inapoi de ce cand ai dauna totala ti se da masina inapoi?

                      Comment


                      • #26
                        Ai dreptate, in caz de dauna totala epava este evaluata si ai de ales, ori primesti suma integral, ori ti se scade valoarea epavei din suma si ramai cu fierul.
                        Last edited by vasile78; 3 March 2013, 14:59.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by valrica View Post
                          daca piesele schimbate pe asigurare casco nu se dau inapoi de ce cand ai dauna totala ti se da masina inapoi?
                          Pentru ca nu se inlocuiesc piesele ! Ca dauna totala iti repari masina cum vrei si poate unele repere date la inlocuit tu preferi sa le repari pe raspunderea ta.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google