Reglaj Cursa Furca Ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am si eu o intrebare
    La cel hidraulic cum se reglează ?
    sigpic

    Comment


    • La cel hidraulic nu am auzit sa se regleze, au mai incercat unele persoane sa modifice fizic tija dintre cilindru si parghia ambreiajului dar pe termen lung a fost o hotarare gresita si nu mai nimereau dezmembrarile sa isi ia alta tija originala.
      Domnule lau911 in principiu aveti dreptate, doar ca...cele doua suruburi sunt piulute si nu le muti dupa cum ai chef ci in limitele stabilite de o armata de ingineri care au colaborat pentru a iesi un ambreiaj functional.

      Comment


      • Banuies ca acele piulite se muta in anumite situatii
        Întinderea cablului de ambreiaj sau uzura ambreiajului
        Dar din cate stiu de acolo nu faci altceva decat sa modifici pozitia pedalei de ambreiaj(sa tina mai sus sau mai jos) nu si cursa acestuia
        sigpic

        Comment


        • Pai nu-i mai nene logic ca daca muti pedala mai sus, sa i se mareasca si cursa pe care o face ?
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • deci pana la urma ca sa "tina" mai jos ambreiajul (sa nu-ti mai dai cu genunchiul in gura la debreiere) cum trebuie procedat pentru reglaj?

            Comment


            • destrangi piulitele, trebuie sa cada pedala cam la acelasi nivel cu cea de frana
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • E vorba de cursa de care are nevoie abreiajul pentru a lucra cum trebuie
                Daca tu vrei sa scoti rulmentul de presiune prin soarele la placa strangi la piulite cat încape

                Si aste e un cuvant nou "destrangi" ?
                Last edited by stoicanu; 24 November 2015, 14:57. Reason: Automerged Doublepost
                sigpic

                Comment


                • Da, sunt semianalfabet
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Originally posted by 827sam View Post
                    Pai nu-i mai nene logic ca daca muti pedala mai sus, sa i se mareasca si cursa pe care o face ?

                    Aci e confuzia pe care o facem de ceva pagini incoace

                    Avem cursa pedalei si cursa utila a pedalei. Doua chestii diferite. Cursa utila a pedalei este una si aceeasi, se schimba doar pozitia ei

                    EDIT : cu reglajul meu "la 1cm de podea" am mers pe 2 la grupa mea in we asta.
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Felicitari!

                      Comment


                      • Daca desfaci piulita, lungesti cablul; deci cum e cursa pana la urma? sa ne gandim logic. se mareste cursa pedalei!

                        Comment


                        • Pai tocmai ai explicația mai sus
                          La care cursa ?
                          Ce utila nu se poate modifica decât poziția acesteia


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          sigpic

                          Comment


                          • Ma refeream la pozitia pedalei. Si defapt este exact invers fata de cum am scris eu mai sus. Scz pentru greseala.
                            In momentul in care desfaci piulitele si mai dai drumul cablului, pedala mai coboara.

                            Comment


                            • Si uite asa a intervenit filozofia la rang de arta...
                              Cursa utila, cursa pedalei, cursa cablului, cursa piciorului
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Numai curse avem in cap
                                Bine ca am hidraulic si nu prea am cu ce sa imi bat capul

                                Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google