Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • multumesc frumos pentru raspunsuri.
    am sa fac si eu remaparea

    Comment


    • A avut careva probleme cu garantia masinii dupa remapare(adica se pierde garantia?),te pot verifica cei de la dealer daca ai facuta remapare sau nu ,etc?Intreb inca o data din cauza ca am vazut fel si fel de pareri.

      Comment


      • Salut.Se poate vedea doar cu softul de la dacia.Si asta doar in cazuri extreme(cind se cere acest lucru).
        La service nu se poate vedea.
        Numai bine.
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • nu se poate daca nu-ti tureaza benzinarul la 7000rpm. c-or fi chiar ultimii prosti aia din service...mai inchid si ei ochii
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Da, inchid ochii / fac pe prostii.
            Acum nu e musai sa pui limitarea la 7000 (pe ''liber'') sau 6500 rpm, cre' ca se poate lasa si la 6000 rpm (??).
            Sau e softu asa facut si gata, nu se poate modifica dupa cum vrei limitarea (adica daca vrei s-o lasi stock)?

            Comment


            • La garantie e cu dus si intors toata treaba cu verificarea.
              Daca vor sa vada si sa caute pot sa observe imediat daca softul este inlocuit si in speical cei de la serviceurile bine dotate.
              In sdv-istica de service casa spun asa exista tester electronic foarte performant, chiar extrem de performant si daca il folosesc pot identifica multe de la varianta de soft, id de soft la valori de afr, timp de aprindere, turatie maxima...
              In general aceste verificari nu se fac in mod uzual chiar daca e vorba de ceva de schimbat pe garantie.

              Referitor la schimbarea limitei de turatie maxima nu intodeauna este necesar sa faci asta, de multe ori fiind daunator.
              La o Dacia daca nu faci si alte modificari ridicarea pragului de turatie maxima nu este relevanta pentru putere.

              Comment


              • Mi-am resoftat motorul 1.6 16v la Dimsport. Dar sunt cam in ceata - dealer-ul nu mi-a zis exact ce rezultat voi obtine - mi-a zis ca voi avea in plus cam 10 CP si vreo 20Nm. I-am cerut sa-mi dea fisierul original citit din ECU precum si fisierul modificat pe care l-a scris in ECU, dar nu a vrut - a spus ca nu poate sau ca nu are voie.
                Are cineva o curba de cuplu si putere pt. motorul asta dupa resoftare?
                Ex-loganist Prestige 1.6 16v
                Mai nou, franțuzist: Peugeot 407 2.0i

                Comment


                • Intreb si eu pe aia care au 16v si si-au facut remapare.....
                  Se simt aia 20 de Nm si aia 10 cai?????
                  Ca tare ma bate gandul....sa-mi fac si eu una.
                  To be or not to be....???

                  Comment


                  • Salut! Se baga cineva sa faca un reglaj si o remapare la o baba de 47000km, 1.5 dci care sper sa mai aibe 85cp. merge super dar parca vreau mai multa putere.

                    Comment


                    • @racingcode: deschide-ti topic la anunturi online, daca mai prind reclama mascata, cu sau fara intentie, iei warn.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • eu mi-am pastrat limitarea la 6000. tocmai ca sa nu se prinda nici un 'destept' oricum nu mai am garantie...asa ca....

                        Si threadul este din cate vad eu cu remapat sau nu?? nu cu reclama...indiferent cine este 'tunerul'
                        Last edited by mumus; 7 July 2009, 09:44.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Originally posted by bigdaddy74 View Post
                          Mi-am resoftat motorul 1.6 16v la Dimsport. Dar sunt cam in ceata - dealer-ul nu mi-a zis exact ce rezultat voi obtine - mi-a zis ca voi avea in plus cam 10 CP si vreo 20Nm. I-am cerut sa-mi dea fisierul original citit din ECU precum si fisierul modificat pe care l-a scris in ECU, dar nu a vrut - a spus ca nu poate sau ca nu are voie.
                          Are cineva o curba de cuplu si putere pt. motorul asta dupa resoftare?
                          Castigul la un motor aspirat este cuprins intre 8-10% fata de valorile initiale de putere si cuplu, adica la un motor de 1.6 16V ai putea obtine din soft 9-10CP max. Dealerii Dimsport nu pot avea acces la fisierele dump sub forma de bin (originale sau tunate). Acestia detin aceste fisiere codate si nu se pot folosi decat cu interfata Genius FlashPoint. Este o masura de protectie impotriva clonarii softului si o certificare ca dealerul nu poate rescrie un ecu decat cu fisiere de tuning dimsport.

                          Originally posted by comiflor View Post
                          Intreb si eu pe aia care au 16v si si-au facut remapare.....
                          Se simt aia 20 de Nm si aia 10 cai?????
                          Ca tare ma bate gandul....sa-mi fac si eu una.
                          Da se simt modificarile la motorul de 1.6i 16V.

                          Originally posted by anubis nou View Post
                          Salut! Se baga cineva sa faca un reglaj si o remapare la o baba de 47000km, 1.5 dci care sper sa mai aibe 85cp. merge super dar parca vreau mai multa putere.
                          Da-mi un telefon la 0751.194.100 si rezolvam in 30 minute. Se obtine un castig de 20CP si 40Nm la acest model.
                          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                          Comment


                          • va rog reclamele lasati-le pe topicurile cu anunturi. aici se discuta daca se merita si ce inseamna, ce implica. preturile la bursa. nu mai amestecati tehnica si marketingu'
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Eu am facut remaparea acum o luna. Consumul e bun, cu 25 de litri am facut 318 km pana cand s-a aprins becul in bord ( numai in oras ).
                              Trage mai bine masina, avand un cuplu mai mare, asta e avantajul cand tragi linie.
                              Urmeaza ultimul test, ITP-ul Daca trece de testul de poluare, atunci e ok.

                              Comment


                              • Trece testul de poluare fara probleme . Am testat pesonal.
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google