Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.4 stock vs 1.4 resoftat, pe 400 m are un bot de masina. Deci, ceva este.

    Comment


    • Ori una nu e stock stock, ori alta are soft prost.
      Nici macar pe reprize (60-100 spre exemplu pe tr III) nu iese asa o mica diferenta.

      Comment


      • sau up-grade-ul s-a facut numai motorului. Ar trebuii unul si pentru piesa dintre volan si scaun
        sigpic

        Comment


        • Astea-s discutiile interminabile cu piesa dintre volan si scaun.
          Dar la un test de reprize (cel mai edificator zic eu) nu prea mai poti spune ca e ''defect'' soferu. Si dau cu semnatura ca nu e numai un bot de masina.
          Si la liniutele pacii, daca din 10-15 masini cu care te-ai pus, i-ai dovedit pe toti, inseamna ca tu stii cel mai bine sa pleci si restu sunt defecti? Nici chiar asa.
          Eu sunt dispus cu orice 1.4 (stock stock) sa arat ca e cel putin o masina (spatele meu , botu lui) diferenta pe 400 m.

          Comment


          • pai ma Tavi , tu nu ai 1.4 , dc nu vrei sa recunosti

            Comment


            • Tavi eu nu am zis ca piesa respectiva e defecta ci doar ca nu poti compara un 1.4 stoc cu 1.4 resoftat doar la liniute. Nu e relevanta comparatia decat daca ambii soferi sunt apropiati ca si "stiinta".
              sigpic

              Comment


              • Au mai fost si alte incercari, in care 1.4 stock a luat cam o masina.
                Insa important este ca pe tr a 2 a ma devanseaza, tr a 3 a la fel. Mai sus n-am incercat ca nu m-a interesat. Aici nu vb de linii, ci de plecat lansat.

                Comment


                • Originally posted by Cezar View Post
                  1.4 stock vs 1.4 resoftat, pe 400 m are un bot de masina. Deci, ceva este.
                  Nici chiar asa.
                  4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                  Comment


                  • Bot= inclusiv aripa fata. N-am spus "far".

                    Comment


                    • cel mai simplu e sa se vina cu date exacte gen: masina lui georgika inainte de remapare scotea x secunde pe 80-120km/h pe treapta a 3a,, dupa remapare(aceeasi masina acelasi sofer, aceeasi zi etc) scoate y secunde.

                      eu daca o sa ma decid sa fac remapare asta o sa fac inainte, chiar daca o sa trebuiasca sa mai dau 50ron omului care imi imprumuta un g-tech 10-15 min pt cateva teste.
                      teste dyno si alte nebunii cred ca nu isi au rostul..
                      Last edited by bossake; 14 May 2010, 12:43. Reason: edit
                      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                      Comment


                      • Originally posted by Cezar View Post
                        Bot= inclusiv aripa fata. N-am spus "far".
                        Si eu tot cu plecare lansata imi place (ca sa nu fortez ambreaju aiurea).
                        Dar diferentele care le spui (undeva la 1-2 metri), pot fi doar intre doua stock sau doua remapate, in alta combinatie nu prea iese (doar daca facem din nou si din nou referire la soferii de curse/reisari/Schumacheri si aia defecti).

                        PS: la 120/h se parcurg vreo 33 de metri/sec.
                        Si 0,3 sec sa fie diferenta si tot se aduna niste metri buni.
                        Last edited by Octavian; 14 May 2010, 13:08.

                        Comment


                        • in conditiile in care celalat sta pe loc, in 0.3 secunde diferenta e de 11metri (aprox 3 masini). daca al doilea merge cu 115km/h, ghici cat e distanta la 0.3 secunde?
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Bine bine, voi cu fizica, si va luati de o singura afirmatie eronata (cum se poarta la noi).
                            Eu va arat practic ca e diferenta de 8-10 metri intre una remapata si una stock pe 400 metri.

                            PS: si mai pot arata ca intre 1.4 remapat si 1.6 stock nu e dif mai mult de o masina.

                            Comment


                            • Faceti bre teste pe o pista, 10 ture cu masina stock apoi 10 ture cu masina remapata, la volan acelasi sofer cu aceleasi pretentii si vedeti ce iese ! Oricum sa ai pretentii de cativa metri diferenta intre stock si remapat pe 400m cred ca este foarte deplasat, la fel si 1.4 remapat in fata 1.6 stock...

                              Comment


                              • diferenta dintre un 1.4 si un 16v pe 400m inseamna un start ratat ,si o viteza schimbata prea devreme si gata nu mai apuci veci sa recuperezi in aia 400m ,si sunt 25 cp diferenta.Ca sa nu mai vorbim ca pe un circuit se pot bate masini de 100cp cu masini de 200 cp daca este virajat , fara linii drepte ,deci cam irelevant .
                                Last edited by Cristi_Xp; 14 May 2010, 22:56.
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google