Remediere Scartait Ambreiaj Logan ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    in ce sens scartaie ? detaliaza putin te rog

    mai stii codul kit ului care l ai pus ?

    Comment


    • #17
      E un scartait enervant,parca si agata in momentul cand scartaie...:| Nu mai am nici un cod din pacate, kitul e luat de la dacia shop...
      http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

      Comment


      • #18
        scartaie ambreiajul ? adica ferodourile cand se freaca pe placa ?

        sau scartaie in zona cablului de ambreiaj si a pedalei ?

        Comment


        • #19
          a inceput si cablul meu sa scartaie ( sau sa chitaie) incet dar sigur. care-i nuca aia @Alessandro?

          Comment


          • #20
            Originally posted by alessandro View Post
            scartaie ambreiajul ? adica ferodourile cand se freaca pe placa ?

            sau scartaie in zona cablului de ambreiaj si a pedalei ?
            Pedala scartaie, sau cel putin asa se aude, in zona respectiva...
            http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

            Comment


            • #21
              si eu ma confrunt cu aceeasi problema eu ma gandeam ca nu este de la pedala eu (parerea mea) cred ca se trage de la saboti din spate, trebuiesc curatati, incercati sa trageti frana de mana si lasati-o jos sa vedeti daca scartaie la fel, la mine la fel face in amadoua cazurile, cand ajung la tara primul lucru pe care il far curat un pic saboti si sa vad daca mai face la fel dar cred ca o sa dispara sunetul si nu cred ca este de la pedala

              Imi cer scuze nu am citit eu foarte bine am crezut ca va referiti la pedala de frana in momentul in care apasati si cand o eliberati scartaie, am crezut ca la acel lucru va referiti, la pedala de ambreiaj nu stiu deocamdata nu imi face figuri, scuze inca o data
              Last edited by cata89ro2000; 5 June 2012, 01:11.

              Comment


              • #22
                Originally posted by FloNZN View Post
                Pedala scartaie, sau cel putin asa se aude, in zona respectiva...
                apai stai linistit, e super ok. asa fac toate. scartaie ori din cablu ori din nuca. sau din amandoua

                cand ai schimbat ambreiajul ai schimbat si cablul ?

                Comment


                • #23
                  Pffff..... la orice problema care o poate avea masina asta, raspunsul este..."asa fac toate" )) asta e...
                  http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                  Comment


                  • #24
                    daca nici eu nu am incercat sa rezolv problema asta......

                    se rezolva, rezista 2000 km maxim si iar incepe

                    Comment


                    • #25
                      Desprafuiti si gresati la tamburii spate, la mine de acolo venea scartaitul, chiar de parea ca aparea cand calcam ambreiajul, de fapt simultan ridicam si piciorul de pe frana si lucrau tamburii.

                      Comment


                      • #26
                        am 10.000km cu masina (1.2) si ambreiajul a inceput sa dezvolte un zgomot (cum sa explic ca si cum ai tine foarte foarte tare degetul pe mouse si ai incerca sa-l freci foarte usor, nu scartie dar e un zgomot enervant) plus ca atunci cand ii apesi si il ridici usor nu este cursiv deloc merge cam sacadat... aveti careva vreo idee? cum e ambreiajul la 1.2 pe cablu sau hidraulic... daca se unge cablul dispar cele doua probleme?

                        Comment


                        • #27
                          cursivitatea intrerupta este din furca ce nu mai culiseaza perfect pe nuca.

                          cablul este responsabil de niste scartaieturi mai dubioase si intreruperi foarte foarte fine

                          Comment


                          • #28
                            Salut,
                            Si eu am avut aceeasi problema cu scirtiitul insa mi s-a parut ca vine din interior; am turnat efectiv ulei de motor cu un furtunas peste boltul pe care se roteste pedala de ambreiaj (sub bord), asta a fost prin mai si de atunci am liniste (atita cita poate fi intr-un Logan).

                            Comment


                            • #29
                              si eu am avut acel scartait si am turnat ulei cu o seringa si ac pe la articulatiile pedelei si pe camasa cablului de ambreiaj

                              Comment


                              • #30
                                Odata cu acumularea de km se intareste placa de presiune si e nevoie de efort mai mare pentru ansamblu pedalier, cablu, parghie lucru ce duce la deteriorarea prematura a cablului

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google