Reparatie Zgarietura

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reparatie Zgarietura

    Am si eu o problema , am aceasta zgarietura pe lateral dreapta , nu este adanca , dar nici nu se sterge , are cam 30-35 de centimetri lungime , vreau si eu o idee ceva . Am atasat si cateva poze.

    2014-09-05 16.52.38.jpg

    2014-09-05 16.52.46.jpg

    2014-09-05 16.53.19.jpg

  • #2
    Un polish cu masina sau poti incerca si manual.
    Speli masina, o stergi si apoi aplici cu o laveta din microfibra pasta de polish 3m fast cut xl sau ceva asemanator. Lasi sa se usuce si apoi stergi cu o laveta curata. Daca este nevoie repeti procesul.
    MY CLA

    Comment


    • #3
      Originally posted by PRESTIGE View Post
      Un polish cu masina sau poti incerca si manual.
      Speli masina, o stergi si apoi aplici cu o laveta din microfibra pasta de polish 3m fast cut xl sau ceva asemanator. Lasi sa se usuce si apoi stergi cu o laveta curata. Daca este nevoie repeti procesul.
      de unde pot cumpara pasta de polish? am spalat masina si am sters-o dar nimic..

      EDIT ! am gasit pe net pasta , dar mi se pare cam mult 250 de ron pentru o mica zgarietura , o alternativa mai ieftina nu gasesc?
      Last edited by CerbuNDaniel; 5 September 2014, 18:05.

      Comment


      • #4
        Originally posted by PRESTIGE View Post
        Un polish cu masina sau poti incerca si manual.
        Speli masina, o stergi si apoi aplici cu o laveta din microfibra pasta de polish 3m fast cut xl sau ceva asemanator. Lasi sa se usuce si apoi stergi cu o laveta curata. Daca este nevoie repeti procesul.
        Nu merge asa, am si eu o zgarietura pe bara din fata foarte fina si am dat cu pasta de polish si laveta de microfibra de mi-au iesit ochii si tot nu se ia. Trb cu polish nu cu laveta.

        Comment


        • #5
          Probabil ai avut o pasta deaia din supermarket. Merge si polish manual garantat daca nu este adanca. Am avut si eu pe capota una de vreo 40 cm fina si am facut-o sa dispara asa.
          Gasesti pe ingrijireauto.ro si varsat. Eu am cumparat din oras de la mine varsat 100g cu vreo 20 lei...
          MY CLA

          Comment


          • #6
            Originally posted by PRESTIGE View Post
            Probabil ai avut o pasta deaia din supermarket. Merge si polish manual garantat daca nu este adanca. Am avut si eu pe capota una de vreo 40 cm fina si am facut-o sa dispara asa.
            Gasesti pe ingrijireauto.ro si varsat. Eu am cumparat din oras de la mine varsat 100g cu vreo 20 lei...
            si la mine este la fel , foarte fina , si pur si simplu am incercat sa vad daca este adanca dar pare ca o linie trasa cu creta .



            Este bun ? am nevoie de masina pt polish sau cumpar o laveta din aia de bucatarie? adica nu prea ma pricep , si nu vreau sa patez masina sau sa fac ceva si mai nasol

            Comment


            • #7
              Da, este in regula cu laveta din microfibra pentru buffing. Nu incerca cu masina de polish pentru ca o sa-i faci mai mult rau. Si daca alegi sa o duci la cineva sa o polisheze sa ai grija pe cine alegi.
              Ai PM!
              MY CLA

              Comment


              • #8
                Din poza se vede ca adancimea este pana la chit (grund) nu pana la tabla. Incearca cu un creion corector (10-15 lei, care este ca o carioca plina cu vopsea la culoarea masinii) sa pui vopseaua la loc si apoi cu o pasta abraziva polish (15lei) sa uniformizezi manual portiunea. Polish este si abraziv si neabraziv. Cel abraziv se foloseste la eliminarea zgarieturilor. Testezi intai pe o portiune mica si daca esti multumit continui pe toata zgarietura. Merge usor cu mana si nu trebuie frecat decat cateva miscari circulare.
                Last edited by amigos; 8 September 2014, 19:48.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google