Repartitor De Frână

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Repartitor De Frână

    Salutare! Am o intrebare. Am trecut controlul tehnic şi mi s-a spus că trebuie sa reglez "reglatorul de frână" (aşa l-au numit, nu şitu cum se numeşte corect) că e prea slab. E un dispozitiv care se află în spate sub fundul maşinii. Cum pot să-l reglez singur? sau e neboie să mă duc la service?
    Aut Caesar aut nihil!

  • #2
    La sistemul de franare nu prea e de joaca... Fuguta la service...

    Comment


    • #3
      Poate a vrut sa zica repartitor de frana. Se regleaza in service pe banc special cu role ca sa poata testa.
      Fuarte Nervos !!!

      Comment


      • #4
        Probabil a fost ineficienta frana pe puntea spate,specific Logan berlina,si ti-au spus sa reglezi repartitorul.Daca strangi piulita de la tija care actioneaza repartitorul,doar 2 filete, este deajuns fara a fi nevoit sa mai probezi pe stand franare,ai grija doar 2 filete nu mai mult, ca apoi este frana pra multa pe spate, cu masina goala si te poate rasuci la o franare mai violenta pe umezeala.Toate acestea se pot face doar la repartitorul macanic,la cele cu electronic, nu stiu cum se regleaza.
        LOGAN--> <--TOYOTA

        Comment


        • #5
          Mulţumesc pentru ajutor. Întradevăr s-a testat pe bancul cu role şi mi-a spus că e ineficientă putea spate.
          Apropos, un prieten, care se pricepe mai mult decât mine a zis că repartitorul acesta se reglează automat, şi dacă maşina e mai încărcată şi puntea spate devine mai eficientă la frânare.
          Aut Caesar aut nihil!

          Comment


          • #6
            Dar care modele au repartitor electronic si care mecanic? Cumva la cele cu ABS este electronic?
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              Cele cu abs au electronic.
              Welcome to the Club, We Have Jackets !

              Comment


              • #8
                Originally posted by Scit View Post
                Mulţumesc pentru ajutor. Întradevăr s-a testat pe bancul cu role şi mi-a spus că e ineficientă putea spate.
                Apropos, un prieten, care se pricepe mai mult decât mine a zis că repartitorul acesta se reglează automat, şi dacă maşina e mai încărcată şi puntea spate devine mai eficientă la frânare.
                Pai asta este si rolul repartitorului,sa regleze presiunea in circuitul de franare spate in functie de greutate,dar daca tija repartitorului nu apasa cat de cat pe acesta,cand masina este goala,nu vei avea frana pe spate.Iarna este indicat,atunci cand este zapada, repartitorul sa fie reglat in asa fel ca pe spate sa ai o eficienta franare de 20-30 %.
                LOGAN--> <--TOYOTA

                Comment


                • #9
                  Don Dan.Gutu , sa inteleg ca daca am masina cu ABS (Ambition/2007) am repartotorul electronic, si asta nu se poate "gadila" cumva? Poate este o impresie de a mea , dar cred ca frana de pe spate este prea slaba la mine, si deasta te intreb.
                  L.E. - frana de mana tine f. bine , la al patrulea scat!
                  , sunt cu ochii pe voi !
                  :thumbsup:

                  Comment


                  • #10
                    Singurul reglaj cred ca e sa umbli pe la tamburi da nu m-am uitat sa vad daca se regleaza ca la vechea dacie cu o cheie tubulara.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • #11
                      Fizic nu exista acel repartitor la abs. E doar o rutina de soft al ecu abs. Acum sa va vad cum o reglati
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        Corect,la cele cu ABS,acesta isi face singur treaba,chiar daca masina este goala sau incarcata,si nu sunt probleme la franare,cel putin eu nu am intalnit,chiar daca frana este mai slaba pe spate,per total,aceasta se incadreaza in limitele legale.
                        LOGAN--> <--TOYOTA

                        Comment


                        • #13
                          Deci e lamurita treaba.Cine stie cunoaste. Asa ca la cele cu abs nu se gadila nicaieri .
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • #14
                            Se paote rescrie softu la calculatorul de abs. :P
                            Fuarte Nervos !!!

                            Comment


                            • #15
                              Si ce rezolvi? Crezi ca stie cineva sa ajusteze rutina de ebd? La service ti-l rescriu in caz de eroare, in cazul in care nu ti-l schimba direct
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google