Repartitor De Frână

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • poate sami arete cineva cu o poza care piulita de pe repartitor trebe reglata pentru o vrinare mai buna.. si in ce directie??astept raspunsu...
    sigpic http://www.loganclub.ro/forum/sm_01_uli-t17461p16.html

    Comment


    • ca sa reglezi, trebuie sa ai un termen de comparatie si o modalitate de a compara.
      Reglajul asta il faci pe stand, altfel vei fi cel mult "in apropiere".

      Este un reglaj care necesita "experienta" mai inta uita-te la cineva care stie ce face acolo si abia apoi fa singur.

      Este vorba de viata ta. Daca il strangi prea tare iarna iti va derapa spatele,
      daca il lasi slab franeaza mai mult fata si iti creste distanta de franare.

      Sant adeptul "repara si singur" dar aici nu recomand sa umblati daca aveti nevoie de ajutor ca sa intelegeti functionarea mecanismului.

      Comment


      • asa ca-si alti si eu m-am lovit de problema cu repartitor-u de frana deja il schimb pe al 2-lea in acest an ma cam inerveaza deja nu stiu din ce cauza se intimpla treaba asta...vreau sa va intreb daca nu cumva are legatura cu suspensia sport? odata ce a coborat masina sa se schimbe si pozitia repartitorului inspre rau sau poate e fortat sau nu stiu ce sa zic.... astept pareri sau daca sar putea elimina ar fi si mai bine,cand la schimbat pe cel original de pe masina era blocat pe deschis dar nu curgea nu am avut probleme nu am simtit nimic diferit ca nu as avea frana si de cand lam schimbat numa probleme am cu atea noi, astea noi sunt marca (ATE)... astept un raspuns de la voi...
        sigpic http://www.loganclub.ro/forum/sm_01_uli-t17461p16.html

        Comment


        • Eu am strans intai trei ture de piulita si bloca putin si spatele asa ca am dat inapoi o jumatate de tura pana nu a mai ramas urma pe asfalt. Acum am scapat de blocarea prea devreme a rotilor fata. Iarna nu fuge mai mult decat inainte. Data fiind functionarea repartitorului (parca i se mai spune si cantar) sunt sigur ca arcurile mai tari - sport - imita o greutate mai mica si evident actioneaza mai putin efectul de limitare al repartitorului. Acum imi dau seama ca trebuie sa pun si un semnd e vopsea ca sa vad daca nu se desface putin piulita in mers.

          Comment


          • Salutare ma poate ajuta cineva cu un pret?fara cel de Iasi spunea cineva pe aicia ca a gasit pe Iuliu Maniu cu 200 de origine

            Comment


            • [...]










              Daca ai ceva de vanzare, poti deschide topic la Bursa. Sau, daca tot voiai sa-i vinzi omului ceva, ii dadeai mesaj privat.
              La urmatoarea abatere, ai cartonas rosu!
              Last edited by Niki; 12 December 2012, 09:47.
              Un Logan----YNG-----
              Numai bine.

              Comment


              • Salutare am si eu o intrebatr.dupa ce schibi repartitorul de frana este nevoie sa fac aerisire ?

                Comment


                • Parerea mea e ca trebuie. Ar fi si o posibilitate fara, da e mai complicat; esti mai sigur cu aerisirea.
                  Last edited by IancuMIC; 21 January 2013, 21:45.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Am schibat eu repartitorul,dar nu am facut aerisirea!Am patit acuma cateva zile cand sa ies din parcare sa apas ca disperatu pe pedala de frana,si dabia sa oprit ma gandesc ca deacolo este.Dupa ce am schimbat repartitorul am facut un drum pana in Germania aproximativ 4500km da nu a dat nici un semn.

                    Comment


                    • dupa al treilea repartitor schimbat a venit si raspunsul.. daca ai suspensie sport trebe reglat repartitorul... si trebe si aierisit...decand am montat repartitor nou si lam reglat dupa cum sta puntea spate vad ca nu mai am probleme cu ea..inainte sal reglez dupa punte el era prea fortat cu masina goala iar daca mai mergeam pina la tara el nu mai rezista si cedau simeringurile, acuma el actioneaza doar daca am greutate pe spate..
                      sigpic http://www.loganclub.ro/forum/sm_01_uli-t17461p16.html

                      Comment


                      • sall ,am fost la itp azi si mi a gasit doua bube ,dar la-m luat si asa ,joc la bieleta directie si repartitor blocat parca pe deschis ca franeaza si pe spate cam la fel cu masina goala .antrebarile sant ;

                        1-- cat mai pot merge cu bieleta asa (jocul nu e asa mare)

                        2-- cum repar si eu repartitorul sau se poate (nu am ABS) preferans 2007 1,4

                        la cervice mi sa spus ca se poate repara repartitorul,nu stiu cat tine reparat ,daca renteaza ,am gasit nou original la 250 roni si bieleta la 90 de roni tot originala ,dar bieleta iau de la daciashop lomfiorder 120 de roni.

                        Comment


                        • in primul rand...cu franele si cu directia nu e de joaca..
                          1. eu am mai mers cam 1000 de km din momentul in care am descoperit jocul la bietela (dar cu mare atentie, evitam trasee cu mai multe gropi/linii de tramvai/denivelari etc..intelegi u) si nu s-a intamplat nimic. de preferat e sa o schimbi (sa-ti faci calcul ca trebuie sa faci si geometria dupa ce o schimbi)
                          2. cu repartitorul ..la reparat toti de la service se cam stramba la reparat repartitor...adica au zis ca nu e ceva sigur eu am schimbat un repartitor tot asa ca m-a picat la ITP si am cumparat la momentul respectiv de origine, si s-a stricat dupa ~20 de mii de km. De data asta n-am mai cumparat de origine, am cumparat facut la Iasi (ASAM) la pretul de 85 lei. Momentan toate bune si frumoase, dupa o luna si ~ 1000 km.

                          Comment


                          • ms de sfat,bieleta nu o las asa,antr o luna max. 2 o schimb ,eu oricum nu merg asa mult cu masina si clar se face si geometria., acum am o dilema cu repartitorul referitor la pret,eu am pe cineva de unde mai iau piese originale si mi a dat un pret, de origine repartitorul la 250 de roni si vad acum pe daciashop original la 630 de roni si unul la 120 de roni ,an nici un caz nu iau unul din astea ,originalul e prea scump iar celalalt nu se merita ,cred ca ma tine 1000-2000 de km daca tine., deja stau an dubii nu stiu ce sa fac

                            nu sunt la fel sau mi se pare mie, ambele sunt pt. logan fara ABS



                            Last edited by electrica2000; 10 April 2013, 22:29.

                            Comment


                            • pretul pentru repartitor original e 350-400 lei la magazine, cu 250 lei gasesti dar nu in magazin. unul din magazine e pe Iuliu Maniu, 399 ron era acum o luna. Si la acelasi magazin era 550 de lei in 2011. E alegerea ta, dar avand in vedere ca nici cel original nu tine prea mult eu am zis ca nu mai dau 400 de lei degeaba.

                              Comment


                              • mai ma interesez sa vad cat e defapt originalu ,sunt cateva preturi cu diferenta mare antre ele si doua din ele zic ca sunt originale,unul la daciashop si unul de unde iau eu piese,al mai las doua luni asa,mai bine ami schimb bieleta de directie ,ca am un mic joc.(st)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google