Repartitor Frana Stricat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Repartitor Frana Stricat

    Salutare...as avea si eu o problema cu repartitorul de frana, tipul de la ITP mi-a spus ca este blocat pe deschis si trebuie schimbat! Imi poate explica si mie cine va ce inseamna "blocat pe deschis"? Este o problema grava? Multumesc anticipat!

  • #2
    eu il am asa de 3 ani si am facut 40000km cu masina. nu te incurca cu nimic. era mai grav daca era blocat inchis ca nu mai deschidea

    Comment


    • #3
      E totu bine atunci! Nu de alta, dar am intrebat la Meridian cat costa un repartitor si cand am auzit 450 RON m-au cam trecut asa niste transpiratii dintr-alea reci...Multam d ajutor

      Comment


      • #4
        Da, e o problema, intr-o curba in care franezi mai tare e (foarte) posibil sa derapezi.

        Nu vroiai sa-ti dea ei bani ca sa-l schimbi?

        Comment


        • #5
          Eu zic sa schimbi repartitoru ala, e vorba a de siguranta ta. Pe un drum acoperit cu zapada te vei rasuci sigur la o franare medie daca acel repartitor nu mai functioneaza. In mod normala forta de franare este distribuita 70 % pe rotile fata si 30% pe rotile spate.La tine forta de franare e disribuita egal pe ambele punti daca repartitorul e blocat pe deschis. Repartitorul distribuie forta de franre in functie de incarecare puntii spate.

          Comment


          • #6
            Salut.
            Bine explicat
            Fiecare face cum doreste
            Numai bine.
            Un Logan----YNG-----
            Numai bine.

            Comment


            • #7
              Fiecare cum doreste ,dar se pare ca a luat ITP ul, deci e pe strazi...

              Comment


              • #8
                Citind ultimele posturi incep sa observ ca nu mai este totu chiar bine! Multumesc pt. explicatii...repartitorul se va schimba cat mai curand posibil! Din nou multumiri!

                Comment


                • #9
                  eu cum imi dau seama daca functioneaza ? la ITP nu mi-au zis nimic ...

                  Comment


                  • #10
                    te duci si faci un test la un service care are stand pentru frane.nu costa foarte mult si cu ocazia asta vezi cum e repartitia franelor pe punti si ai sa stii ce ai de facut.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • #11
                      deci vizual nu prea am cum ... la noi in barlad ... am facut un test de amortizoare (nu dau numele service-ului, ca sa nu-i fac reclama , oricum va zic cu mana pe inima :" sunt niste tepari " acolo in spate la premier , cum te duci la Quattro prin spate pe dreapta) ideea e ca mi-au dat o hartie pe care fac pariu ca o aveau scoasa de inainte ca sa vin eu ... pe stand mi-au pus numai cate 2 roti si ulterior am aflat ca standul normal trebuia sa urci masina cu toate rotile(4, fara rezerva ) ... oricum ,deci vizual nu pot sa-l verific nu ?

                      Comment


                      • #12
                        poti incerca un test de franare puternica la o viteza nu foarte mare pe o suprafata umeda sau pe zapada sa vezi ce se intampla ,dar e pe riscul tau daca se intampla ceva.
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • #13
                          si ce ar trebui sa se intample ? ...

                          Comment


                          • #14
                            sa te rasucesti iar daca esti pe un drum public ,stradute ,copaci pe aproape si alte alea ,se lasa cu busituri.
                            Welcome to the Club, We Have Jackets !

                            Comment


                            • #15
                              in parcare la lild nu am patit pana acuma asa ceva ... oricum mersi , am sa incerc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google