Restituire Permisului Suspendat Este Conditionata De Plata Amenzii?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Restituire Permisului Suspendat Este Conditionata De Plata Amenzii?

    Mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru depasire pe linie continua, pt o perioada de 30 zile. Am doua intrebari:
    1. Imi pot recupera permisul pur si simplu la expirarea perioadei de suspendare sau e necesara promovarea unui examen de tipul 13 raspunsuri corecte din 15?
    2. Pentru a recupera permisul e OBLIGATORIE plata amenzii sau nu? Daca da, care este temeiul legal.

    Va multumesc anticipat!

  • #2
    Examenul cu cele 15 intrebari este optional pentru cei care vor sa-si reduca pedeapsa la jumatate, atunci cand suspendarea permisului este de 90 de zile. Pentru o luna de zile nu se pune problema de asa ceva.
    Pentru ridicarea permisului trebuie sa fi trecut perioada de suspendare si sa te prezinti la politie cu dovada aia de 15 zile care ti-a fost inmanata la intocmirea procesului verbal. Nu te inteaba nimeni de nicio amenda.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      Dupa cate stiu eu, pentru depasire pe linie continua se da doar amenda, pe dubla continua se ia permisul 30 de zile.
      Si pentru amenda neplatita, o sa-ti vina acasa hartie de la primarie, si o vei plati intreaga, nu 50%

      Comment


      • #4
        Dupa cate stii tu, nu stii bine. Cauta sa vezi de ce nu ai dreptate.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #5
          Se ia permisu, oricat de continua sa fie linia ) , pe linie continua se ia permisu automat.
          Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

          Comment


          • #6
            Originally posted by Razvy View Post
            Dupa cate stiu eu, pentru depasire pe linie continua se da doar amenda, pe dubla continua se ia permisul 30 de zile.
            Si pentru amenda neplatita, o sa-ti vina acasa hartie de la primarie, si o vei plati intreaga, nu 50%
            eu zic sa mai inveti legislatia odata , nu platesti nici o amenda la recuperarea permisului,eu nu am dus nici dovada ,pur si simplu m-am dus si mi l-am ridicat de la politie ( tot pe o luna l-am avut luat pentru depasirea pe li nie continua intre 2 treceri de pietoni )

            Comment


            • #7
              Din cauza prea multor cursuri de conducere preventiva si a timpului pierdut cu folos pentru recenzia unor carti pe aceeasi tema, se pare ca unii dintre noi nu prea mai cunosc regulile elementare de circulatie.
              Dar, toti suntem oameni si toti gresim, nu?!


              @danutzvd:
              1. nu esti conditionat de plata amenzii;
              2. este recomandat sa mergi sa achiti amenda in 48 de ore, pentru a plati doar jumatate din valoarea ei.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • #8
                Dan,,,
                1....Iti poti recupera permisul dupa cele 30 de zile
                2....Nu ai treaba cu amenda,,o platesti cand vrei

                Ps,,la o linie continua stai pe bara ca pieton 30 de zile..la doua linii stai 60 de zile,,la 3 linii stai 90 de zile,,si tot asa. Numai daca intre doua linii continue ai o linie discontinua si depasesti,,atunci iei amenda si permisul nu ti se suspenda

                Comment


                • #9
                  In afara de ironii mai stii ceva?
                  Culmea e ca pe mine m-a oprit politia depasind pe linie continua. a dat amenda si pa, nu a spus nimeni nimic de permis.
                  Last edited by Seba; 29 August 2012, 20:49.

                  Comment


                  • #10
                    Da-mi voie sa nu te cred decat daca imi arati procesul verbal in care sa scrie "contraventia este incadrata la art. x al. x".
                    Ca ai depasit tu linia continua si te-ai inteles cu Garcea sa nu-ti ia permisul si sa-ti dea amenda pentru centura, da, se poate, dar asta nu face obiectul discutiei noastre.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #11
                      Razvy,,,am permisul de la 18 ani,,si inca din anul de gratie 1996 se lua permisul pt linie continua..deci ce spui tu acolo este SF pur. Asa si pe mine m-a prins radarul intr-o comuna cu 96 la ora si culmea culmilor tocmai cand depaseam pe linie continua. Am fost tras pe dreapta si cand a coborat politaiul din masina a inceput prohodul,inclusiv ca raman pieton. Pana la urma mi s-a dat amenda doar de radar,,,pt linie continua am fost iertat ca sa nu stau pieton Xluni.
                      Vorba lui Vitriol,,,pune PV-ul aici ca se te si credem!

                      Ps..am fost ironic pt ca daca un incepator iti citeste postul de mai sus,,te cam crede si o i-a de buna. Deci ...nu mai da indicatii in necunostinta de cauza!

                      Comment


                      • #12
                        Conform art. 106 alin.1 din OUG 195 din 2002, in urmatoarele situatii este obilgatorie testarea privind cunoasterea regulilor de circulatie:

                        - nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, daca prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
                        - conducerea sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie, potrivit legii, infractiune;
                        -cand fapta a fost urmarita ca infractiune prevazuta de OUG 195 din 2002 Rep, iar instanta de judecata sau procurorul a dispus inlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art.91 din Codul Penal;
                        -cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform art.104 din OUG 195 din 2002 Rep.

                        Nerespectarea regulilor privind depasirea(art.100, alin.(3) lit.e) se sanctioneaza cu 30zile suspendare a dreptului de a conduce(este incorect spus "suspendarea permisului") si cu amrenda prevazuta in cls.2-a de sanctiuni.

                        Comment


                        • #13
                          Fratelui meu acum 3-4 ani de zile i-au luat permisul ca a depasit pe linie continua in Padurea Bogata (intre Brasov si Sighisoara ) si nu a facut accident!!!
                          @Cromatic,verifica sa nu se fi schimbat legea intre timp , ce ai gasit este din 2002!!

                          Era incadrata cu articol, tot tot!!
                          Ori idiotii astia de gabori au ramas in urma cu Ordonantele,ori o fac dupa cum le vine!!!
                          sigpic
                          "BRABUS" STYLE

                          Comment


                          • #14
                            [...] in urmatoarele situatii este obilgatorie testarea privind cunoasterea regulilor de circulatie:
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • #15
                              intreb aici sa nu deschid un thread nou

                              anul trecut in mai mi a fost suspendat permisul de conducere si am primit amenda 268 lei sau 134 in 48h. toate astea s au intamplat in Timisoara

                              a doua zi am platit amenda la Arad, respectant termenul de 48h.

                              acum amenda imi figureaza la financiar ca fiind neplatita. chitanta am pierdut o.

                              cum procedez ?

                              multumesc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google