Restituire Permisului Suspendat Este Conditionata De Plata Amenzii?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Astia nu sunt in stare sa centralizeze niste amenzi si niste plati. De fiecare data cand am luat amenda, fara exceptie, am platit in alea 48 de ore si ma trezeam cu plic acasa, in care imi spuneau ca am amenzi neplatite. Trebuia sa fac drumuri de fiecare data si sa le arat chitantele.

    Nu stiu cum ai putea sa dovedesti ca ai platit, atata vreme cat nu ai chitanta...

    P.S. In 2007 mi-a venit plic acasa, in care imi spuneau ca nu am platit o amenda din 2004.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #17
      I-am explicat eu pe pm.

      Amenda platita in 2009 - mi-a venit 2010 rol-ul curat iar in 2011 ... mi-a aparut amenda. Dupa lupte seculare - 2 ore - la circa financiara de certuri astfel incat sa-mi zica de cand e amenda ca eu nu mai luasem alta in 2010 si aratat foaia ca nu figuram cu restante in 2010. Mi-au dat niste elemente de identificare ale amenzii inclusiv data si am fost acolo unde o platisem. Am facut cerere si dupa 2 saptamani sau 3 m-au sunat sa merg sa-mi ridic copia dupa chitanta. Mers din nou la administratie si anuat acea amenda. Asa se procedeaza. In cazul lui e mai greu ... ca e la mare departare
      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

      Comment


      • #18
        Alex, ai platit la CEC? Si eu am patit asa, culmea, 3 amenzi (doua de valori mai mici si una mare de 402 lei). Pe toate le-am achitat la CEC iar cand am fost sa scot Loganul de la administratie imi spune aia ca am amenda neplatita, care crezi? Normal ca aia de 402 lei...noroc ca aveam chitantele acasa. Nu stiu ce sa zic, e posibil sa fii nevoit sa o achiti iar.

        Canto, e greu, a achitat la Arad....doar sa contacteze pe cei de acolo sa le ceara copie pe mail/fax....dar traim in Romania! Ce ma enerveaza fazele astea, imbecili ce sunt....acum parca se achita doar la administratie, nu?!
        Last edited by PCH; 25 October 2012, 17:59.

        Comment


        • #19
          nu am ce face. trebuie sa sun la Arad si sa ma milogesc sa imi trimita pe fax o copie

          Comment


          • #20
            Originally posted by matheo66c View Post
            Fratelui meu acum 3-4 ani de zile i-au luat permisul ca a depasit pe linie continua in Padurea Bogata (intre Brasov si Sighisoara ) si nu a facut accident!!!
            @Cromatic,verifica sa nu se fi schimbat legea intre timp , ce ai gasit este din 2002!!

            Era incadrata cu articol, tot tot!!
            Ori idiotii astia de gabori au ramas in urma cu Ordonantele,ori o fac dupa cum le vine!!!
            Nu intelegi corect legile.
            Prin natura serviciului am acces la programul unei firme specializate care se ocupa cu actualizarea la zi a legilor iar ceea ce afisez aici este ultima forma legala(programul este legal cu licenta). Programul iti spune cand a fost elaborata o lege si apoi toata baza legala prin care s-au adus completari sau/si modificari la articolele din cadrul legii respective.
            Last edited by Cromatic; 25 October 2012, 18:20.

            Comment


            • #21
              In 2011 am fost depistat cu fantastica viteza de 61 km/h circuland pe o centura din Harghita (lejer drumul).
              Stiam traseul documentelor, asa ca am pastrat chitanta de la amenda platita in Bran, am facut si copie dupa PV si m-am dus dupa vreo luna la administratia fiscala. Sa inchid amenda. R.: "Nu a ajuns la noi d'le"!
              Dupa 6 luni de la eveniment, insistent, le bat la usa...acelasi raspuns.
              In urma cu vreo doua saptamani iar le-am trecut pragul si omul a zambit cand a vazut viteza pentru care am fost sanctionat.
              Morala: Circulati ori regulamentar cu 50 km/h ori tineti-o in 80 km/h ca macar sa stiti pentru ce veti fi sanctionati.
              Morala 2: pastrati copiile acestor tampenii de acte, chiar si 2 ani, pana ce s-a inchis cazul.
              alessandro, trebuie sa vorbesti "frumos" cu cineva sa ia la lins arhiva de chitante.

              Faina munca
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • #22
                printr un miracol am gasit chitanta de la Arad

                acum mai am una la Baia Mare in aceiasi situatie. promit e ultima

                Comment


                • #23
                  Amenzile apar neplatite pentru ca nu ati trimis copia PV si chitanta unitatii de care face parte agentul constatator in termen de 15 zile.
                  A patit-o si tata duminica si habar nu am unde sa trimit prostiile astea...macar daca aveau un e-mail ceva,traim totusi in anul 2012!

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by CataLiNNN View Post
                    Amenzile apar neplatite pentru ca nu ati trimis copia PV si chitanta unitatii de care face parte agentul constatator in termen de 15 zile.
                    Cataline,,nu mai vorbi pana nu o patesti pe propia piele!

                    Eu pt un radar luat in comuna Ion Roata (spre Slobozia) am fost nevoit dupa vreo 3 ani sa ma duc prin CEC-uri sa caut chitanta ca ma judecau astia in instanta Eram un mare infractor.
                    Am avut de plata vreo 160 de lei la vremea aia,am platit in 48 de ore 80 de lei,apoi am dus chitanta personal la Candiano Popescu si trimis alta copie la Slobozia.
                    Rezultatul dupa 3 ani: SOMATIE/CITATIE SA MA PREZINT LA TRIBUNAL,,sau sa prezint cat mai repede dovada achitarii Chitanta dupa 3 ani ,,era la gunoi,,unde in alta parte dupa atata amar de vreme. De atunci toate chitantele le pastrez si eventual le las mostenire fetitei mele

                    Noroc ca am platit amenda la CEC-ul mare de pe Calea Victoriei si apoi m-am dus acolo sa scot o copie dupa chitanta. Facut cerere acolo,platit alti 13 lei pt eliberare si pe urma vii dupa vreo 10 zile sa ridici copia. Apoi cu aia te prezinti la "sectia" amenzi,,acolo de unde mi-a venit instintarea.
                    Nu mai zic de timpul/benzina pierduta pana acolo pt doua drumuri.

                    Daca cineva plateste amenda la vreun CEC si numai tine minte la care sucursala CEC s-a dus face in felul urmator: se duce la CEC-ul din Rond Alba Iulia ( ca acolo se centralizeaza toate operatiunile din sucursale ) si face cererea acolo.

                    Comment


                    • #25
                      pentru 80 lei sau chiar si sume mai mari chiar nu se merita sa mai faci tambalau.te duci si platesti ca daca aduni cat cheltui si cat timp pierzi plus injuraturi si nervi ,mai bine renunti.am avut nevoie de niste acte de la primarie si m-am trezit ca am de platit amenzi de circulatie vechi de 2 sau 3 ani.pentru 100 lei am renuntat si am platit pe loc desi am fost tras in piept deoarece le platisam.de gasit chitantele nici vorba.
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • #26
                        Nu ai inteles,,amenda era pt toata suma,,adica 160 de lei. Eu cu aia figuram ca fiind neplatita. Adica era ca si cum nu as fi platit amenda deloc,cu toate ca eu confirmasem tot ce era de confirmat in timp util. Doar nu eram nebun sa dau 160 de lei ca vrea statul plus aia 80 de lei deja platiti,,adica 240 de lei in total.
                        Daca eu am stiut unde am platit amenda,,a fost mai usor.

                        Comment


                        • #27
                          pai si eu am confirmat la sediul politiei roman si figuram ca nu am platit.
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • #28
                            Da,,am inteles,,dar amenda la mine era pt toata suma. Daca era mai mica o plateam pe loc la "sectie" si numai alergam dupa dovada achitarii la CEC. Asa pt 13 lei taxa de eliberare si un litru de benzina consumat,,se merita sa te duci ca sa nu platesti 160 de lei. La "sectie" am mers pe jos ,,ca este la 400 de metri de locul unde stau,,deci calorii consumate
                            Last edited by Ivan Marian; 26 October 2012, 09:17.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by CataLiNNN View Post
                              Amenzile apar neplatite pentru ca nu ati trimis copia PV si chitanta unitatii de care face parte agentul constatator in termen de 15 zile.
                              A patit-o si tata duminica si habar nu am unde sa trimit prostiile astea...macar daca aveau un e-mail ceva,traim totusi in anul 2012!
                              amenda pe care am luat o la Baia Mare am platito la posta la ei si am trimis in plic copie dupa PV + chitanta

                              na ca mi a aparut la financiar

                              Comment


                              • #30
                                @allesandro

                                pai te duci la financiar cu chitanta de plata si se rezolva

                                Eu fiecare amenda care am luat-o am platit-o la posta si am dus-o la politie in zona unde am luat amenda+ ca am pastrat toate chitantele pt eventualele neplaceri
                                sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google