Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu-i locul meu aici dar vreau sa specific ceva, in motorul meu de 1.6 8V intra fix 3 litri de ulei, ajunge uleiul exact in dreptul semnului de maxim a jojei. Intra mai mult ulei in motorul de 1.2 ?

    Comment


    • #32
      Da, intra. La 1.4/1.6 8V trebuie ~3 litri. La 1.6 16V trebuie ~4.5, la 1.2 probabil cam 4.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • #33
        eu am 3700 km in 9 luni, circul putin cu loganul deoarece mai am un scenic 1,5 dci mai comfortabil, la 12 luni o sa am maxim 5000 km, oare ce o sa schimbe la 5000 km? sau un an?

        Comment


        • #34
          Originally posted by COS.T View Post
          asta s-o crezi tu ,ca nu le-au taxat.se taxeaza orice.
          pe factura apare ce am scris eu , nimik mai mult... dar ma rog, poate tu ii fii stiind altceva!

          Originally posted by vasile78 View Post
          Nu-i locul meu aici dar vreau sa specific ceva, in motorul meu de 1.6 8V intra fix 3 litri de ulei, ajunge uleiul exact in dreptul semnului de maxim a jojei. Intra mai mult ulei in motorul de 1.2 ?
          Exact 4 litri intra in polizor...
          Last edited by alinlucian; 27 August 2011, 19:25. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #35
            salutare am 10.100km si luni o sa fac revizia de 10.000... mi se pare cam mult sa tii uleiul mult.. 15-20.000 pt o revizie am cumparat ulei castrol5w40 si filtru de ulei restul la servis [astai singura revizie pe care o fac la ei ] garantia in cazul meu e de pana la 50.000 asa ca nu merita sa merg la ei ....m-am uitat la ulei azi si mi sa parut cam negru...

            Comment


            • #36
              E normal sa fie negru... e primul ulei (asa zisul de rodaj) si daca erai atent vedeai ca s-a cam inegrit cam dupa 4.000km. Si eu mi-am facut griji... dar nu este cazul.

              Comment


              • #37
                Originally posted by DORU BUTEAN View Post
                eu am 3700 km in 9 luni, circul putin cu loganul deoarece mai am un scenic 1,5 dci mai comfortabil, la 12 luni o sa am maxim 5000 km, oare ce o sa schimbe la 5000 km? sau un an?
                Va fi o revizie normala:ulei , filtre...
                Cel care conduce masina ca dracu, are toate sansele sa ajunga acolo.

                Comment


                • #38
                  Am facut si eu revizia la Dacoserv Militari cu consumabilele lor: ulei Dacia 5w30, filtru ulei, filtru aer, inspectie vizuala, presiune roti ... 316 lei. Ma declar multumit

                  Masina are ~6400 Km.

                  Comment


                  • #39
                    hm...am facut revizia schimbat uleiul si filtrul de ulei fara filtre de aer sau alt ceva .....si nu in servis dacia ...in alt servis ..20ron manopera + decupare scut pt scurgere mai libera la ulei.....filtrul l-am dat eu jos seamana cu cel de logan diesel ..mai mik un pik ...e curat mai merge.....bani de benzina sa fie....[ 11500 km ] in total....

                    Comment


                    • #40
                      Revizia de primul an la 10000 km facuta la DacoServ Militari : schimb ulei +filtru , filtru aer, filtru habitaclu , antigel. Pret total 414 RON.
                      Mi-a placut cand a strans suruburile mai strans in rest totul a fost bine.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by alinlucian View Post
                        Revizie 1 an: 328,18 RON AutoBara Oradea... 4 litri ulei dacia, filtru aer, filtru ulei, 1 litru antigel... ( mi-a ramas cam 500 ml sa mai completez cind am nevoie). Pretul exprima materialele + manopera... Ce nu au taxat a fost: reglaj faruri, verificat presiune roti, inspectie bucsaraie, inspectie vizuala generala, nylonul de pe volan si scaun!
                        De aia platesti revizie si nu schimb de ulei, ca sa faca so toate alea.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #42
                          ce scrie in carte la revizie un an?

                          Comment


                          • #43
                            Nu ma voi duce cu masina la garantie. Am aproape 5000 km cu ea si voi schimba uleiul. Am luat deja ulei Castrol 10w40 (100 lei/bidon 4l) si un filtru de ulei de 25 lei. Manopera 30 lei la un service de cartier la un prieten (in Militari spre Rosu). In rest, sanatate sa fie!!!

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by alinlucian View Post
                              ce scrie in carte la revizie un an?
                              Multi is varza la revizie. Nici macar nu stiu ce scrie in carte:
                              filtru habitaclu (polen) -fiecare 20.000 km sau 1 an
                              schimb ulei si filtru ulei -fiecare 15.000km sau 1 an
                              filtru aer -fiecare 20.000 km sau 2 ani
                              curatare sistem aer conditionat -la fiecare 2 ani

                              Ei schimba obligatoriu in fiecare an uleiul si filtrul de aer- care nu ar trebui. Am facut revizia de 2 ani si nici pomeneala de curatare AC, cat despre filtru habitaclu habar nu avea ca masina poseda asa ceva, in schimb mi-a schimbat filtru de aer care era ca nou dupa doar 5.000 km facuti intr-un an. Dupa ce i-am aratat ca am si filtru de polen vroia sa mi-l schimbe cu 70 lei, i-am spus altadata, ca deja era 327 lei cu verificarea franelor.

                              Originally posted by Deliric88 View Post
                              Revizia de primul an la 10000 km facuta la DacoServ Militari : schimb ulei +filtru , filtru aer, filtru habitaclu , antigel. Pret total 414 RON.
                              Mi-a placut cand a strans suruburile mai strans in rest totul a fost bine.
                              Antigel la 1 an??? Ala se schimba abia la 3 ani.
                              Last edited by amigos; 13 September 2011, 19:06. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #45
                                Si la mine era destul de curat filtrul de aer, dar mai bine ca l-am schimbat. Stiti cum e, better to be safe :P

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google