Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ady_green View Post
    @ abc pentru ca sunt 2 curele cea de accesorii si cea pentru alternator
    Multumesc pentru raspuns.

    Nu ma pricep la mecanica cei drept.

    Eu am masina cu motor de 1.4l fara aer conditionat si fara servodirectie.

    Din ce am vazut, si sper sa nu ma insel, am o singura curea.

    Practic kit-ul de accesorii este alcatuit dintr-o singura curea, fara niciun fel de rola sau role.

    In manualul de intretinere este trecut doar inlocuirea kit-ului de accesorii.

    Nu se aminteste in manualul de intretinere de cureaua alternatorului.

    Manualul de intretinere este scris pentru motoarele pe benzina de 1.4l si 1.6l (8v) si pentru motorul diesel de 1.5l in doua variante de putere (toate motoarele sunt Euro IV).

    Cu siguranta la motorul de 1.2l este altceva.

    Comment


    • motorul de 1.2 are doua curele - una pt accesori (Ac + servo) , si a doua care actioneaza numai alternatorul.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Multumesc

        Are si role? Cate? Care curea le actioneaza?
        Last edited by 77sky; 7 February 2014, 10:16.

        Comment


        • are o singura rola care intinde cureaua de accesori.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Multumesc pentru raspuns.

            Comment


            • La inceput nu prea intelegeam de ce au pus doua curele in loc de una pt toate 3 (AC , Servo , Alternator) . Avantajul folosirii unei curele dedicate pt alternator , va prelungi viata acestuia mai précis va rezista mai mult fulia/rulment/ax fara vibratii din partea compresorului. Dezavantaj e ca mai ai o curea de schimbat , da mai bine schimbi o curea (aprox 40 lei) decat sa repair/schimbi un alternator + ca si cureaua e mai putin supusa la stres.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • legat de sfaturile lu kojak despre meridian , uitati aici http://www.loganclub.ro/forum/showpo...4&postcount=71
                ​​​​​​

                Comment


                • Revizie gratuita Dacia/Renault

                  DACA:

                  - detii o masina Dacia sau Renault, mai noua de 10 ani, cu mai putin de 120.000 km la bord;
                  - masina ta este gata de revizie;
                  - doresti sa participi la proiectul nostru ca si mystery shopper;
                  - esti atent la detalii si ai abilitati bune de comunicare, capacitatea de a intra intr-un rol si respectarea unui scenariu

                  Iti oferim o revizie gratuita!

                  Tot ce trebuie sa faci este sa ne trimiti un email pe adresa hr@shopper.ro iar noi dam toate detaliile.

                  Comment


                  • Cam tarziu cu Mistery Shopper la service-urile Dacia/Renault!!!!!!!
                    Macar de s-ar schimba ceva!!
                    Succes SHOPPERS!

                    Comment


                    • REVIZIE LA 3 ANI . dacoserv militari . piese de la ei doar filtru ulei . uleiul meu castrol 5w40 . pret revizie 175 lei
                      a cuprins si testarea cu laptopul pt. erori . nu am inlocuit filtrul de aer deoarece am putini km . oricum in carnetul de intretinere scrie la 2 ani . constatare. la inlocuire ulei . am avut mobil 3000, era destul de negru dupa 6000km . dar ce nu inteleg e totusi de ce toti din service dacia recomanda uleiul dacia . o fi chiar asa de bun si castrolul asa de slab? si o recomandare dupa o discutie cu cineva din partea de consiliere dacia in legatura cu schimbarea distributiei la 4 ani . cica ar fi preventiv si obligatoriu dar se poate face si doar partial ?
                      adica inlocuire doar cureaua de accesorii daca masina are putini km . nu am inteles nimic . inlocuire distributie in jur de 700 lei , inlocuire doar curea de accesorii 90 plus manopera . cel putin asa am fost informat . daca exista cineva care a schimbat la 4 ani si putini km il rog sa scrie daca exista ceva in neregula cu piesele care au fost inlocuite. ex. uzura curea , rola etc. .PS. manopera a fost 1,7 ore dar cine mi-a intocmit devizul mi-a spus ca imi face o concesie ca in mod normal daca vin cu piese de la mine ar trebui sa ma taxeze in plus la manopera.oricum asta cred ca e ultima revizie la dacia.
                      Last edited by ilie42; 11 December 2013, 16:56.

                      Comment


                      • E simplu...uleiul Dacia e original...tu poti merge cu orice alt ulei si ei ti-l vor schimba, no problem here, dar daca a doua zi ti s-a stricat motorul sau ceva ce deriva din schimbarea uleiului ei se spala pe maini pnt ca garantia este acoperita atata timp cat se fol piese/produse originale Dacia;
                        Cu siguranta toti stim ca Castrol e bun dar ei nu iti vor recomanda tie sa iei Castrol pnt k ii intereseaza produsele lor....e ca si cum te duci la renault si ii intrebi de o masina buna...tot renault o sa-ti raspunda k e buna nu?
                        Last edited by 77sky; 7 February 2014, 10:16.

                        Comment


                        • In Brasov de ex din cele 4 reprezentante Dacia, una nu accepta sa vii cu piesele tale. Asta inseamna ca ei nu au de gand sa isi asume prelungirea garantiei cu piesele cu care ai venit tu. In schimb, celelalte 3 acceptau sa vii cu ele (dovada ca iti stampilau devizul de revizie de un an ca fiind valabil - si asta presupune automat si prelungirea garantiei) atat timp cat sunt agreate Renault. Iar Renault recomanda uleiurile ELF, nicidecum Dacia oil si ce mai baga ei acolo la gramada. Nu ai de ce sa pierzi garantia atat timp cat schimbi cu consumabile agreate.
                          Last edited by balooo; 12 December 2013, 12:49.
                          sigpic

                          Comment


                          • Am si eu o intrebare. Ce ulei trebuie sa cumpar pt 1.2? As merge pe castrol sau mobil, imsa nu stiu ce fel de ulei sa iau. Voi circula in italia cu masina unde vara sunt 40 de grade. Filtru de benzina trebuie schimbat sau doar cel de ulei si aer?

                            Comment


                            • merge bine si cu uleiul pe care il pun cei de la dacia. Oricum masina nu e pt drumuri asa de lungi. O sa surzesti de la zgomotul motorului.

                              Comment


                              • La drumuri lungi intradevar este zgomotoasa deoarece:nu este insonorizat suficient habitaclul fata de compartimentul motor;la 3000 rot/min are doar 100 km/h;galeria de evacuare este amplasata spre sofer si nu spre radiator;din considerente de aerodinamica.Dar ne consolam ca are consum mic (pana la 100 km/h) si platim taxe mici.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google