Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oare pompa de apa se schimba pe garantie, adica face obiectul garantiei? Caci totusi as lasaa-o pe cea originala daca mecanicul imi spune ca este OK!

    Comment


    • Pompa de apa se schimba la 120.000


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      sigpic

      Comment


      • 120.000 km pentru o pompa de apa e cam mult pentru benzinare , + ca o data la 3-4 ani e bine oricum sa schimbi si antigelul.

        Cel mai probabil mecanicul o sa-ti spuna ca e ok , dar iti poate garanta ca iti mai tine inca pe atat ? (60.000 km)

        Ai la masina garantie extinsa ? stiu ca normal se da 3 ani .

        Oricum ai garantie si la pompa noua daca te hotarasti sa o schimbi.
        Last edited by prometheus; 31 October 2014, 12:42. Reason: Automerged Doublepost
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Pompa de apa de echipate originala se schimba la 120.000
          La fel si cu distributia la modelele mai vechi
          La renault Scenic am schimbat prima distributie la 120.000


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          sigpic

          Comment


          • ce tip de motor este pe 1.2 19 v 75 cp e5? multumesc !!!

            Comment


            • Originally posted by iancu.marius View Post
              ...1.2 19 v 75 cp e5?
              De unde ţi-au ieşit 19v?
              Cod Motor: D4F-732.

              Comment


              • Originally posted by iancu.marius View Post
                ce tip de motor este pe 1.2 19 v 75 cp e5? multumesc !!!
                cele actuale sunt euro 5, cele mai vechi sunt euro 4 (cum e a mea din 2009)

                Comment


                • Revizie 3 ani in garantie+schimbare distributie (fara pompa de apa) a costat exact 1050 RON. la dealer

                  Comment


                  • Cam mare pretul , scrie exact ce ti-a schimbat.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • o sa scanez factura si o sa postez ca sa fie cel mai clar

                      Comment


                      • Revizie 4 ani la dacia:
                        -ulei +filtre
                        -habitaclu
                        -distributie cu tot cu pompa
                        -caratare garnituri spate
                        -bujii
                        -schimbare lichid frana
                        -schimbare lichid racire
                        -curatare motor
                        in mare cam asta, sper sa nu fi uitat ceva. De pe deviz piesele au costat aproape 14 mil, manopera a fost in jur de 4 mi si ceva iar restul pana la 2250 tva.

                        Cand mi-au facut baietii calculul am ramas pe moment socat, mentionez ca nu am schimbat placutele deoarece sunt ok si inca merge cel putin 20k km iar la instalatia de aer conditionat am facut doar o verificare de rutina, nu s-a inlocuit freonul. Am zis ca las aceste 2 operatiuni pentru urmatoarea revizie.
                        Mai mentionez ca acest pret include si reducerea de 25 % pe care chipurile dacia o ofera in fiecare primavara...deci la un mic calcul daca nu era asa zisa reducere ajungeam pe la 3000 de lei , un pret aberant as spune.

                        Cei de la dacia imi tot spuneau ca putem sa mai lasam pompa de apa si mai scade pretul...ma rog, cu riscurile de rigoare, dar nu am vrut sa fac nici un rabat si am schimbat tot ce am putut acuma pentru a fi mai linistit pe viitor.

                        Ca km, am 48.000 la data reviziei.

                        Iar la sfarsit, chipurile din partea casei mi-au facut si un update de soft.....ceea ce in ziua respectiva a fost cel mai ok lucru...pentru ca am scapat de smuciturile de la prima treapta, specifica la 1.2 16v, acum e mult mai bine, se vede ca au corectat ce au putut.

                        Legat de pret, dupa cum am zis, a fost soc total dar am zis ca pentru linistea mea e mai bine sa fac toate schimbarile.

                        Cu stima,
                        Alex

                        Comment


                        • Originally posted by AlexDorin View Post
                          Revizie 4 ani la dacia:

                          De pe deviz piesele au costat aproape 14 mil, manopera a fost in jur de 4 mi si ceva iar restul pana la 2250 tva.

                          Ca km, am 48.000 la data reviziei.
                          No comment!

                          Comment


                          • Imi pare rau de tine ca ai dat atatia bani, da din toata lista aia de acolo doar distributia trebuia sa o faci la reprezenatnta ... asta daca nu cunosti vreun mecanic iscusit, uleiul , filtrele, lichidul de racire si lichidul de frana se pot schimba ushor in parcare in fata blocului si bineinteles nu la un asemenea pret ...... de 2250 lei cu asa zisul discount al DACIEI .... NU SE MAI MERGE LA REPREZENTATNTA ATUNCI CAND MASINA NUMAI BENEFICIAZA DE GARANTIE! Economiseai aproape jumatate din suma !

                            Comment


                            • Originally posted by Tinuletz View Post
                              Imi pare rau de tine ca ai dat atatia bani, da din toata lista aia de acolo doar distributia trebuia sa o faci la reprezenatnta ... asta daca nu cunosti vreun mecanic iscusit, uleiul , filtrele, lichidul de racire si lichidul de frana se pot schimba ushor in parcare in fata blocului si bineinteles nu la un asemenea pret ...... de 2250 lei cu asa zisul discount al DACIEI .... NU SE MAI MERGE LA REPREZENTATNTA ATUNCI CAND MASINA NUMAI BENEFICIAZA DE GARANTIE! Economiseai aproape jumatate din suma !
                              Am inca garantie pana pe la inceputul lui mai, dar oricum, cu reprezentanta pana aici a fost.

                              Comment


                              • multicel insa acu un an cineva venise la reprezentanta pt schimb de distributie si i-au zis 2 mii de lei, numai distributia

                                suma putea fi redusa daca schimbai mai din timp bujiile, lichidu de frana, de racire....adica astea nu se schimba la 4 ani, se schimba mai repede, cam la 2; cel putin lichidul de frana si ramanea loc si de revizia sistemului de climatizare

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google