Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacă le schimba la doi ani, patru fiind multiplu de doi, înseamnă că tot trebuia să le schimbe şi acum.

    Comment


    • da, ai dreptate, nu mi-am dat seama de acest mic "detaliu"

      lichidul de frana absoarbe umiditatea din aer si ii scade pctul de fierbere, de asta am zis ca e de dorit sa nu-l lase 4 ani in instalatie, indiferent de nr de km parcursi

      Comment


      • 2250 lei ?? asa iti trebuie ma !! pai cine te pune ma baiatule sa te duci in reprezentanta ??? te-au incarcat masiv!! si la piese si la manopera.

        La un service de bun simt , se realiza 2 distributii- schimbate in banii astia !!
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Crezi ca el nu știe ca l-au ţepuit... Nu mai rasuci cuţitul in rana.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Eu le-am spus astora din reprezentanta , ca odata ce nu mai am garantie nu mai trec pe la ei in veci!!!(mai am garantie 2 luni).

            Saptamana trecuta m-au sunat sa-mi aduca aminte ca trebuie sa fac revizia anuala ! sa astepte muuult si bine ca o sa ma si duc s-o fac la ei(reprezentanta) , cand stimabilii nici n-au fost in stare sa faca un schimb de ulei cum trebuie.
            Last edited by prometheus; 14 April 2015, 14:38.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Originally posted by prometheus View Post
              ..., cand stimabilii nici n-au fost in stare sa faca un schimb de ulei cum trebuie.
              Dar ce ţi-au făcut?

              Comment


              • Nu-mi schimba acea garnitura de cupru , si imi tot pune un snur de azbest , dar pe factura apare ca am platit garnitura (9 lei) + ca imi picura ulei.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by mumus View Post
                  Crezi ca el nu știe ca l-au ţepuit... Nu mai rasuci cuţitul in rana.
                  nu e teapa, doar ca asta e intretinerea aia EFTINA la dacia, zici ca ti-ai luat bimmar. si mi se parea scump 3500 de ron la X5 cu ulei+filtre, discuri (toate 4) si placute.
                  bine, ca dintr-o placuta de X5 daca o iei la pila frumos scoti doua seturi de logan... e alta discutie.
                  plus ca alea veneau la pachet cu tot - sigurante de etrier noi, pliculet cu pasta ceramica pt culise si umerii placutelor.

                  Comment


                  • Dragi colegi de forum,

                    Poate am lasat impresia gresita, nu m-am plans de nimic, doar am expus pretul unei revizii de 4 ani aproape completa la reprezentanta. E adevarat, am fost putin socat de pret, deoarece cum zice si colegul de mai sus...e o dacia, nu altceva la urma urmei .

                    In legatura cu teapa, nu cred ca mi-am luat teapa cu nimic. Am stat 6 ore in atelier, am vazut toate piesele originale care s-au montat....etc. Nu mi-a pus nimeni pistolul la cap sa intru la ei, puteam foarte bine sa merg la un service de cartier si sa dau 1000 de lei sau ma rog, oricum, mult mai putin....dar am preferat sa am eu linistea ca am facut cum trebuie lucrurile. Nu cred ca la un service de cartier primesti garantie pe produsele schimbate...sau daca zice cineva ca primeste nush in ce baza le mai schimba ei...nu am vrut sa ma complic.Asta e off topic, nu doresc nimanui sa aiba probleme.

                    In afara de asta garantia produselor este valabila in toata reteaua Dacia, daca intr=o zi fiind in Timisoara pica cureaua sau ceva, Doamne fereste....ce fac...imi transport masina 500-800 km pana la service-ul de cartier care mi-a schimbat distributia?

                    Mecanic bun si de incredere nu cunosc () si in mod normal am ales calea asta. Eu cred ca la lucrurile la care nu te pricepi e mai bine sa nu te bagi.

                    Cu toata stima,
                    Alex

                    Comment


                    • stai linistit, nu cu tine are lumea vreo problema sau cu felul cum alegi sa iti cheltui banii.
                      cu preturile la piese din reprezentanta D'ACIA avem noi probleme. sau cine are, ca mie sigur mi se par exagerat de mari.

                      Comment


                      • Nu preţurile sunt mari, ci nesimţirea celor care le practică.
                        Şi după ce ies maşinile din garanţie, se mai şi plâng că le pleacă clienţii

                        Comment


                        • Acum intreb si eu
                          Preturi mari comparativ cu ce?
                          sigpic

                          Comment


                          • cu ce vrei tu. raportat la valoarea de achizitie a masinii platesti preturi de model premium la piese originale.

                            Comment


                            • Fi mai concret.
                              Fa o comparatie cu Opel de exemplu
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by AlexDorin View Post
                                Revizie 4 ani la dacia:
                                -ulei +filtre
                                -habitaclu
                                -distributie cu tot cu pompa
                                -caratare garnituri spate
                                -bujii
                                -schimbare lichid frana
                                -schimbare lichid racire
                                -curatare motor
                                in mare cam asta, sper sa nu fi uitat ceva. De pe deviz piesele au costat aproape 14 mil, manopera a fost in jur de 4 mi si ceva iar restul pana la 2250 tva.

                                Cand mi-au facut baietii calculul am ramas pe moment socat, mentionez ca nu am schimbat placutele deoarece sunt ok si inca merge cel putin 20k km iar la instalatia de aer conditionat am facut doar o verificare de rutina, nu s-a inlocuit freonul. Am zis ca las aceste 2 operatiuni pentru urmatoarea revizie.
                                Mai mentionez ca acest pret include si reducerea de 25 % pe care chipurile dacia o ofera in fiecare primavara...deci la un mic calcul daca nu era asa zisa reducere ajungeam pe la 3000 de lei , un pret aberant as spune.

                                Cei de la dacia imi tot spuneau ca putem sa mai lasam pompa de apa si mai scade pretul...ma rog, cu riscurile de rigoare, dar nu am vrut sa fac nici un rabat si am schimbat tot ce am putut acuma pentru a fi mai linistit pe viitor.

                                Ca km, am 48.000 la data reviziei.

                                Iar la sfarsit, chipurile din partea casei mi-au facut si un update de soft.....ceea ce in ziua respectiva a fost cel mai ok lucru...pentru ca am scapat de smuciturile de la prima treapta, specifica la 1.2 16v, acum e mult mai bine, se vede ca au corectat ce au putut.

                                Legat de pret, dupa cum am zis, a fost soc total dar am zis ca pentru linistea mea e mai bine sa fac toate schimbarile.

                                Cu stima,
                                Alex
                                La accesorii nu ai schimbat nimic ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google