Revizii dupa garantie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizii dupa garantie

    salutare!!!

    am 20.025 Km, laureate 1.5 dci, inka 2 luni pana iese din garantie, pot sa merg sa mi skimb eu uleiul, filtrele, etc la un alt service; adica sa nu mai fac revizia de 20.000 km dat fiind faptul ca imi expira garantia

  • #2
    eu zica ca daca tot nu mai ai garantie poti sa te duci unde vrei si sa faci ce vrei pe banii tai. Respecta insa termenele de revizie pt. binele Loganului tau!
    Last edited by 1.5 DCI; 11 July 2007, 08:46.

    Comment


    • #3
      dupa expirarea garantiei sau si in perioada garantiei, daca nu te streseaza faptul ca o pierzi, poti sa pui si floriol in motor iar ca filtre tifon.

      totusi, eu m-as gandi la urmatorul lucru: cand o sa vrei sa vinzi masina vei obtine un pret mai bun daca ii vei prezenta cumparatorului un carnet de intretinere cu stampile de la service autorizat Dacia (oricum cred ca un posibil cumparator ar putea verifica daca s-au facut reviziile la timp si la ce service-uri autorizate. La Dacia exista un istoric al masinii) decat daca ii vei spune ca ai schimbat ulei si filtre prin spatele blocului. Sau poate vrei sa tii masina pana cand o dai la Remat ...
      Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
      10.000 km - 22.01.2007

      Comment


      • #4
        Nu cred eu ca poti tu sa schimbi de exemplu cureaua de accesorii singur...
        Sa stii ca la revizii se mai schimba si altceva decat ulei si filtre.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          da andrei, se mai schimba si altceva la revizii in afara de ulei si filtre. scrie in carnetul de intretinere ce se schimba si la cati km.
          cum de altfel scrie in carnetul de garantie conditiile in care se pierde garantia.
          dar carnetele alea nu sunt bune de nimic pentru ca s-au inventat forumurile auto intre timp ...

          raspunsul pentru initiatorul topicului: poti sa faci revizia de 20.000 km unde vrei tu. insa daca nu o faci la service Dacia pierzi alea 2 luni de garantie pe care le mai ai. daca te doare sau nu chestia asta, e problema ta ...

          ideea pe care am vrut sa o schitez in primul post al meu din acest topic: nu mi se pare rentabil sa nu iti faci reviziile la timp si in reteaua Dacia dupa ce ai iesit din garantie.
          Pentru ca poti veni cu piesele si consumabilele tale cumparate la preturi mai mici decat cele din reteaua Dacia. Poti folosi piese de origine sau nu. Si vei avea garantia piesei de la vanzatorul ei si garantia lucrarii de la service-ul Dacia. Nu vei face economie la manopera service-ului Dacia (mai mare decat la service-uri de cartier) dar cand vei vinde masina eu zic ca va da bine ca ai facut reviziile la timp si in reteaua Dacia.

          PS. nu am luat in considerare faptul ca poate initiatorul topicului doreste sa faca reviziile la service-uri mai rasarite decat cele Dacia. daca e asa cu atat mai bine pentru masina lui.
          Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
          10.000 km - 22.01.2007

          Comment


          • #6
            @1.5 DCI: Postul meu de mai sus era pentru initiatorul topicului.
            @alint: Iti recomand sa te duci la service Dacia cu consumabilele cumparate de tine sa faci reviziile si in continuare, dupa expirarea garantiei pentru ca e cel mai bine, plus ca 60-70 ron manopera nu e asa de mult.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              Originally posted by andrei
              @1.5 DCI: Postul meu de mai sus era pentru initiatorul topicului.
              @alint: Iti recomand sa te duci la service Dacia cu consumabilele cumparate de tine sa faci reviziile si in continuare, dupa expirarea garantiei pentru ca e cel mai bine, plus ca 60-70 ron manopera nu e asa de mult.
              multzam mult pentru informatii; pana la urma mi am programat revizia in service-ul lor; o sa postez pe forum ce inlokuiri mi-au fost facute

              Comment


              • #8
                Pai daca imi zici despre ce revizie e vorba iti zic eu ce trebuie sa inlocuiasca.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by andrei
                  Pai daca imi zici despre ce revizie e vorba iti zic eu ce trebuie sa inlocuiasca.

                  ...o sa skimb ce vreau, adica: ulei+filtru ulei, filtru de aer si verificare vizuala a placutelor de frana; filtru de motorina nu l skimb acum ca l am skimbat la 10.000; acum sunt nevoit sa bag un ulei de la ei pt ca nu mi-a sosit uleiul din afara (castrol 5w40 dynatec, asta am bagt la 10.000 si merge brici); il tin pe asta de la ei 5000km si o sa l skimb kiar la inceputul sezonului rece; tot atunci skimb si filtre (ulei, aer, motorina)

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google